Ekoschematy: Kiedy rolnik spełnia wymóg zróżnicowanej struktury upraw?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ekoschematy: Kiedy rolnik spełnia wymóg zróżnicowanej struktury upraw?

04.05.2023autor: Paulina Janusz-Twardowska Bartłomiej Czekała

W nowych dopłatach norma GAEC 7, wprowadza obowiązek zmianowania i dywersyfikacji upraw. Zmianowanie upraw jest nowym obowiązkiem w stosunku do roku 2022, natomiast dywersyfikacja upraw stanowi, z pewnymi zmianami, kontynuację wymogu obowiązującego w ramach zazielenienia do roku 2022. Jak na ten wymóg powinni się zapatrywać rolnicy? Podamy to na konkretnym przykładzie.

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o obowiązek zmianowania upraw w gospodarstwie. Pytanie brzmiało: Posiadam 40 ha gruntów ornych, w tym 1 ha ziemniaków, 5 ha lucerny, 2 ha łubinu. Czy w tym wypadku są spełnione wymagania ekoschematu zróżnicowana struktura upraw?

Ważne są proporcje w strukturze zasiewów


Wymóg zmianowania upraw składa się z kilku czynników, co tłumaczy nasz ekspert.

- W tym wypadku 20% powierzchni gospodarstwa to 8 ha, zatem nie jest spełniony wymóg 20% upraw poprawiających bilans materii organicznej będący częścią zasad ekoschematu zróżnicowana struktura upraw. W tym gospodarstwie warto dosiać 1 ha lucerny, koniczyny czy łubinu. Co warto podkreślić, właściciel nie przekracza tu norm odnoszących się do powierzchni okopowych, które w tym wypadku mogłyby zajmować 8 ha. By skorzystać ww. ekoschematu nie może jednak przekroczyć 65% zasiewu swojego areału zbożami, czyli w tym gospodarstwie można mieć maksymalnie 26 ha pod zbożami. Na pozostałych 6 ha powinien rosnąć rzepak, słonecznik, mieszanka strączkowo-zbożowa czy trawy na gruntach ornych - wyjaśnia Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

r e k l a m a

Zmianowanie powyżej 10 ha gruntów ornych


Przypomnijmy, że podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał naszemu  ekspertowi pytanie o obowiązek zmianowania upraw w gospodarstwie. Pytanie brzmiało: Czy mając 11 ha PEG (Powierzchni Ewidencji Gospodarczej), w tym 2 ha TUZ obowiązuje mnie zmianowanie?

W tym przypadku odpowiedź jest bardzo prosta.

- Zmianowanie wymagane jest w gospodarstwach o powierzchni przekraczającej 10 ha gruntów ornych. W tym wypadku więc nie jest wymagane - tłumaczył Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Kwestię zmianowania upraw reguluje norma dobrej kultury rolnej GAEC 7, która będzie obowiązywać od 2024 roku.

Czym są normy GAEC?

Normy GAEC to normy dobrej kultury rolnej i ich nowe ramy zostały ustanowione  w drodze stosownych rozporządzeń. Doskonale ich wpływ na nowe dopłaty od 2023 roku wyjaśnił nasze ekspert Grzegorz Ignaczewski w jednym z ostatnich odcinków programu "Rolniczy temat".

- Jeżeli chodzi o zbiór norm GAEC (mamy ich 9) to są one częścią tzw. wymogów warunkowości, czyli zestawu wymagań, które każde gospodarstwo musi spełnić żeby otrzymać jakiekolwiek płatności. Jeżeli nie będziemy spełniać którejkolwiek z tych norm, to wówczas grożą nam sankcje w postaci utraty części dopłat bezpośrednich. Jednak warunkowość to nie tylko normy GAEC, lecz także przepisy, które obowiązują na kanwie prawa krajowego, czyli tego, co do niedawna znaliśmy pod nazwą przepisów cross compliance. I jeszcze jedna ważna sprawa - musimy oddzielić sobie rzeczy, które wiążą się z wypełnieniem norm warunkowości (w tym GAEC) i tym, co wiąże się z tematem ekoschematów. To są dwie różne rzeczy. Żeby planować realizację ekoschematów musimy najpierw wypełnić normy warunkowości - tłumaczył ekspert.


GAEC 7: Zmianowanie upraw na gruntach ornych

Przypomnijmy, że norma GAEC 7, wprowadza obowiązek zmianowania i dywersyfikacji upraw. Zmianowanie upraw jest nowym obowiązkiem w stosunku do roku 2022, natomiast dywersyfikacja upraw stanowi, z pewnymi zmianami, kontynuację wymogu obowiązującego w ramach zazielenienia do roku 2022. Oba te obowiązki nie dotyczą gospodarstw o powierzchni gruntów ornych do 10 ha oraz takich, w których duży udział mają uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych, uprawy roślin bobowatych lub grunty ugorowane.

Ponadto norma GAEC 7 rolników prowadzących produkcję ekologiczną uznaje za spełniających wymogi normy GAEC 7 dotyczącej zmianowania i dywersyfikacji upraw. Zasada ta ma zastosowanie jedynie do tej części gruntów ornych, na której jest prowadzona produkcja ekologiczna.

Obowiązki normy GAEC 7 obejmują zarówno zmianowanie upraw, jak i ich dywersyfikację. Zmianowanie dotyczy każdej działki rolnej w taki sposób, aby na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych w gospodarstwie prowadzona była inna uprawa w plonie głównym w porównaniu z rokiem poprzednim, oraz taka sama uprawa w plonie głównym nie mogła występować na danej działce rolnej dłużej niż 3 lata, chyba że rolnik uprawia na tych działkach rośliny wpływające pozytywnie na potencjał gleby, takie jak rośliny bobowate, trawy i inne zielne rośliny pastewne, mieszanki bobowatych drobnonasiennych z trawami, uprawy wieloletnie lub ugoruje te grunty.

GAEC 7: dywersyfikacja upraw na gruntach ornych

Natomiast dywersyfikacja upraw powinna być prowadzona w taki sposób, aby na gruntach ornych były co najmniej 3 różne uprawy, przy czym uprawa zajmująca największą powierzchnię, nie może zajmować więcej niż 65% gruntów ornych, a dwie uprawy zajmujące łącznie największą powierzchnię, nie mogą zajmować więcej niż 90% gruntów ornych.

W porównaniu do praktyki dywersyfikacji upraw w ramach zazielenienia, przepisy rozporządzenia nie przewidują zróżnicowania wymogów w zależności od wielkości powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie (od 10 do 30 ha i powyżej 30 ha gruntów ornych). Co do zasady wszyscy rolnicy posiadający powyżej 10 ha gruntów ornych będą zobowiązani do prowadzenia 3 różnych upraw na gruntach ornych. Progi procentowe również są zmienione w porównaniu do zazielenienia, w którym wynosiły one 75% dla uprawy zajmującej największa powierzchnię oraz, w przypadku gospodarstw powyżej 30 ha gruntów ornych, 95% dla dwóch upraw łącznie zajmujących największą powierzchnię.

Co się zmienia w GAEC 7?

Zmiana interpretacji oznacza, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) od 2024 r. będzie weryfikowała:

  • czy na powierzchni co najmniej 40 proc. gruntów ornych w gospodarstwie, w porównaniu z rokiem 2023, jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;
  • na powierzchni wszystkich gruntów ornych prowadzenie takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023; oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.

Jednocześnie, zgodnie z przepisami krajowymi, warunki dotyczące zmianowania uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku lub w ciągu trzech poprzednich lat wsiewkę lub międzyplon ozimy bądź międzyplon ścierniskowy. Wówczas rolnik ma obowiązek zmianowania upraw na każdej działce rolnej w taki sposób, aby na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych w gospodarstwie prowadzona była inna uprawa, uznaje się za spełniony w przypadku wprowadzenia po zbiorze plonu głównego uprawy wtórej, czyli:

  • międzyplonu ozimego, utworzonego przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin i tworzącego okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, lub
  • międzyplonu ścierniskowego, utworzonego przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymanego co najmniej do dnia 15 października albo przez okres co najmniej 8 tygodni od dnia jego wysiewu, lub
  • przez wysiew wsiewki w roślinę uprawianą w plonie głównym, utrzymanej co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym lub do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym.



Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Envato elements






CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Izraelskie innowacje: Rewolucja w rolnictwie na rzecz zrównoważonej przyszłości

W świecie dotkniętym kryzysem żywnościowym i zakłóceniami w dostawach Izrael wyróżnia się jako centrum innowacji rolniczych. Izraelskie przedsiębiorstwa, takie jak ICL, Netafim i BioBee, prowadzą innowacyjną rewolucję technologiczną, wprowadzając na rynek technologie, które maksymalizują efektywność, poprawiają zrównoważenie i zmieniają sposób produkcji żywności. Te postępy dają nadzieję na przyszłość dla branży.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" - dołącz i oglądaj na żywo!

Punktualnie o 15:00 rozpoczęło się nasze webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii", które prowadzi redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek wspólnie z redaktorem Grzegorzem Ignaczewskim. A naszym ekspertem ponownie jest Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu. Dołącz i oglądaj na żywo!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Zdjęcie geotagowane w ekoschemacie Rolnictwo węglowe – oświadczenie zostanie z nami na stałe?

Tej wiosny dużo zamieszania wywołała informacja o wykonywaniu przez rolników, którzy stosują m.in. obornik na polu zdjęcia geotagowanego. Ma ono potwierdzić przeoranie tego nawozu w ciągu 12 godzin od aplikacji. Miało to gwarantować dodatkową płatność w ramach ekoschematów. Resort rolnictwa po licznych problemach z tą praktyką zdecydował, że można zamiast zdjęcia geotagowanego złożyć pisemne oświadczenie o przeoraniu. Zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem, aby składanie takiego oświadczenia nie było odstępstwem tylko w tym roku, ale także w latach kolejnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)