Działania rolno-środowiskowo-klimatyczne: lepsze warunki!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Działania rolno-środowiskowo-klimatyczne: lepsze warunki!

10.08.2021autor: wk

Wzrost stawek płatności o oraz częściowe zniesienie mechanizmu degresywności płatności: tak mają wyglądać nowe zasady działań rolno-środowiskowo-klimatycznych zaproponowanych właśnie przez ministerstwo rolnictwa.

Do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Potrzeba zmiany przepisów rozporządzenia rolno-środowiskowo-klimatycznego wynika z obecnie przeprowadzanych zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, gdzie Polska zaproponowała m.in.:

  • aktualizację stawek płatności dla poszczególnych pakietów/wariantów;

  • zniesienie mechanizmu degresywności płatności w Pakiecie 4: Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000.

Nowe stawki

Obowiązujące stawki płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych zostały oszacowane w 2014 r. na podstawie danych z lat 2010–2012. I dlatego, zdaniem resortu rolnictwa, nie odzwierciedlają one właściwie obecnych uwarunkowań ekonomicznych kształtujących wysokość poniesionych kosztów i utraconych dochodów związanych z podjętymi zobowiązaniami rolno-środowiskowo-klimatycznymi.

Dlatego też zaproponowano aktualizację stawek płatności w oparciu o kalkulacje przeprowadzone zgodnie z pierwotnie zastosowaną metodyką przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Wyliczone obecnie stawki płatności są wyższe od dotychczas stosowanych średnio o ok. 21%.

"Zapewnienie poziomu płatności adekwatnego do ponoszonych kosztów/strat jest niezbędne, aby rolnicy mogli i chcieli podejmować się działań na rzecz środowiska" – napisano w uzasadnieniu nowych przepisów. W zależności od pakietu/wariantu stawka płatności wzrośnie tu od 17.5% do 23%.

r e k l a m a

Nowe koszty transakcyjne

Wraz ze zmianą wysokość stawek płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej dla poszczególnych pakietów i ich wariantów, jednocześnie proponuje się aktualizację wysokości kwot przeznaczonych na refundację kosztów transakcyjnych.

Zniesienie degresywności

Obecnie w ramach działań rolno-środowiskowo-klimatycznego jest stosowany mechanizm degresywności płatności, czyli system obniżania stawki płatności po przekroczeniu odpowiednich progów powierzchni objętej płatnością. Ze względu na szczególne znaczenie obszarów Natura 2000 dla zachowania bioróżnorodności, MRiRW proponuje zniesienie stosowania tego mechanizmu w ramach Pakietu 4: Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000.

Resort rolnictwa szacuje, że nowe zmiany będą dotyczyć ok. 70 tys. beneficjentów działań rolno-środowiskowo-klimatycznych.

wk
fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do produkcji – kto otrzyma wsparcie w nowej WPR?

Znamy proponowane rodzaje wsparcia związanego z produkcją. Które sektory mogą liczyć na specjalne traktowanie od 2023 roku?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy w karbach normy GAEC 6. O czym trzeba pamietać od 1 listopada 2023 r. do 15 lutego 2024 r.?

Wszyscy rolnicy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, płatności obszarowych i ekoschematów za 2023 rok. Ale jednak jeszcze nie wszyscy są do końca świadomi, że związane z nimi są także normy GAEC, które trzeba spełnić aby otrzymać pieniądze z ARiMR. Jedna z nich to norma GAEC 6, która dotyczy utrzymania gruntów ornych pod okrywą na okres zimowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)