Dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych 2019 - ile ARiMR przeznaczyła pieniędzy?
Ile w 2019 roku udzielono kredytów w poszczególnych liniach preferencyjnych i jaką kwotę ARiMR przeznaczyła na dopłaty do ich oprocentowania?
O to, ile w 2019 roku udzielono kredytów w poszczególnych liniach preferencyjnych i jaką kwotę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła na dopłaty do ich oprocentowania zapytaliśmy rzecznika prasowego ARiMR.
Z otrzymanej od niego odpowiedzi wynika, że w 2019 roku na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych udzielonych w 2019r. Agencja przekazała bankom współpracującym kwotę 19,05 mln zł.
Banki współpracujące w 2019r. udzieliły 11 792 kredyty, w tym:
• 9 797 kredytów w ramach linii klęskowych:
- 9 794 kredytów obrotowych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę (K02)
- 2 kredyty inwestycyjne na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę (K01),
- 1 kredyt obrotowy na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych – duże przedsiębiorstwa (DK02),
• 1 995 kredytów w ramach linii inwestycyjnych:
- 1 637 kredytów na zakup użytków rolnych (Z),
- 358 kredytów na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów (RR).
Ile na kredyty w tym roku?
Na początku lutego br. ARiMR udostępniła limity akcji kredytowej dla kredytów preferencyjnych z dopłatami do oprocentowania. Przeznaczone na ten cel kwoty były jednak wyjątkowo niskie. Agencja początkowo przeznaczyła na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych 800 tys. złotych, co miało pozwolić na wygenerowanie kampanii kredytowej o wartości 125 mln złotych. Daje to niespełna 8 milionów złotych udzielonych kredytów na województwo! A chodzi tu o kredyty na:
- inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych (linia PR),
- inwestycje w rolnictwie (linia RR),
- zakup użytków rolnych (linia Z).
Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w przypadku kredytów klęskowych. ARiMR początkowo przeznaczyła 1,8 mln złotych na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych, co miało pozwolić na wygenerowanie akcji kredytowej w kwocie 83 mln złotych, czyli jakieś 5 mln zł na województwo (mowa o kwocie udzielonych kredytów, a nie dopłat do oprocentowania).
Grzegorz Ignaczewski
<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>
Dominika Mulak
<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>
Najważniejsze tematy