Dopłata do płatności bezpośrednich, czyli Uzupełniająca Płatność Obszarowa - projekt przyjęty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłata do płatności bezpośrednich, czyli Uzupełniająca Płatność Obszarowa - projekt przyjęty

31.12.2021autor: Dorota Kolasińska

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowych płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ustawa pozwoli zwiększyć dochody rolników?

Rada Ministrów przyjęła do konsultacji społecznych ustawę o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Według resortu rolnictwa ustawa pozwoli już od kampanii 2022 r. zwiększyć dochody rolników poprzez wzrost powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw i zapewnić im wypłatę tzw. Uzupełniającej Płatności Podstawowej (UPP), w ramach dopłat bezpośrednich. 

Płatność ta, wraz z płatnością redystrybucyjną (dodatkową), pozwoli na zwiększenie średniej kwoty wsparcia ponad średnią UE w małych i średnich gospodarstwach (od 3 do 30 ha użytków rolnych) dla około 60% rolników. Płatność będzie przyznawana również po 2022 r. 

Dla kogo dodatkowe wsparcie?

Tak jak w roku 2013, UPP będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych, w szczególności:

  • zbóż;

  • roślin oleistych;

  • roślin wysokobiałkowych;

  • do gruntów ugorowanych.

"Przywrócenie UPP, ze względu na jej szeroki zakres (ponad 9 mln ha i ok. 1,17 mln rolników - dane za rok 2013), przyczyni się do wzrostu średniego poziomu wsparcia dla zdecydowanej większości rolników. Zastosowanie tej płatności pozwoli zatem na zmniejszenie różnicy między przeciętnym dochodem z pracy w gospodarstwie rolnym a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, a także różnicy między średnim wsparciem bezpośrednim w Polsce i w UE – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Dwuletni projekt

Projektowane przepisy wejdą w życie 15 marca 2022 roku, czyli w dniu rozpoczęcia  naboru wniosków o przyznanie płatności w kampanii roku 2022 r.

Na realizację uzupełniającej płatności podstawowej w kampanii roku 2022 r. planuje się przeznaczyć kwotę 400 mln zł. Przyjęto założenie, że 50% płatności zostanie wypłaconych do końca 2022 r., a pozostała część w okresie styczeń – czerwiec 2023 r.


 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty jak średnia unijna czy kiełbasa wyborcza? Debata o UPO w Sejmie

W Sejmie wszystkie ugrupowania polityczne zapowiedziały poparcie ustawy o uzupełniającej płatności obszarowej, ale towarzyszyła temu ostra dyskusja. Co podzieliło posłów?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Uzupełniająca płatność podstawowa – ile do hektara?

Rząd przeznaczy na ten cel 400 mln zł. Wnioski rolnicy będą mogli składać już w połowie marca wraz z wnioskami o płatność obszarową.

czytaj więcej
Aktualności

Nowe i rozszerzone formy wsparcia w ramach PROW

Do konsultacji społecznych trafiło zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Przewiduje ono następujące zmiany

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)