Copa-Cogeca walczy o większe pieniądze na rolnictwo. Wysyła list do szefów rządów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Copa-Cogeca walczy o większe pieniądze na rolnictwo. Wysyła list do szefów rządów

15.07.2020

Na ręce premiera Mateusza Morawieckiego oraz pozostałych szefów rządów i państw Unii Europejskiej został skierowany list w sprawie unijnego budżetu na Wspólną Politykę Rolną. Copa-Cogeca domaga się z nim zapewnienia takich wydatków, które pozwolą rolnikom na sprostanie nowym - ambitnym celom, jakie się przed nimi stawia. 

Już w najbliższy weekend w Brukseli rozpocznie się szczyt poświęcony Wieloletnim Ramom Finansowym Unii Europejskiej. Organizacje skupione w Copa-Cogeca zdecydowały się z tego powodu wysłać list do unijnych szefów rządów i państw, w którym zwrócono uwagę na konieczność odpowiedniego uwzględnienia w unijnych wydatkach potrzeb Wspólnej Polityki Rolnej.


- Mimo pandemii COVID-19 europejskim rolnicy i spółdzielnie rolnicze dokładają wszelkich starań, by utrzymać stabilne dostawy bezpiecznej, wysokiej jakości i odżywczej żywności dla obywateli w całej UE, zapewniając tym samym bezpieczeństwo żywnościowe. Wymagało to ciężkiej pracy wzdłuż całego łańcucha dostaw żywności – napisali w liście Joachim Rukwied, przewodniczący Copa oraz Ramón Armengol, przewodniczący Cogeca. 


Unijne organizacje farmerskie zwróciły uwagę, że z powodu epidemii borykają się z wieloma trudnościami, a program ożywienia unijnej gospodarki musi uwzględnić oczekiwania rolników, tak, aby mogli dalej prowadzić swoją działalność. W liście Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła fakt, że ostatnie propozycje Komisji Europejskiej są lepsze niż te zaprezentowane 2018 r.

r e k l a m a

– Ale nie można zapominać, że biorąc pod uwagę ceny z 2018 r., Komisja proponuje niższe wydatki na Wspólną Politykę Rolną. A to oznacza, że będziemy musieli za mniejsze pieniądze poradzić sobie z wychodzeniem ze skutków epidemii koronawirusa oraz przystosować się do nowej unijnej strategii „Od pola do stołu”, która zmusi nas do zmniejszenia produkcji i wprowadzi dodatkowe koszty. To nierealne – komentuje Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz wiceprezydent Copa. 

Dlatego szefowie Copa-Cogeca w liście do szefów rządów i państw zwrócili uwagę, że Unia Europejska potrzebuje ambitniejszego budżetu niż ten, który został zaproponowany.


- Budżetu, który wymaga większego zaangażowania ze strony państw członkowskich; budżetu, który pozwoli stawić czoła wyzwaniom przed jakimi staje Unia i jej priorytetom; budżetu, który nie osłabi ani nie postawi pod znakiem zapytania obecnych wspólnotowych polityk takich jak WPR. Budżetu, który będzie współmierny do większych wymagań środowiskowych i klimatycznych realizowanych przez rolników. Budżetu, który będzie źródłem nowych funduszy na nowe zobowiązania i ambicje; budżetu, który pozwoli rozwiązać problem podziału między miastem a wsią, zapewniając takie same możliwości dla obszarów wiejskich – napisali J. Rukwied oraz R. Armengol. 


wk, fot. KE
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Christiane Lambert – nowa przewodnicząca Copa

Przewodnicząca francuskiego Związku Rolników poprowadzi europejskich farmerów przez dość grząski grunt najbliższych dwóch lat rolniczego świata. Kadencja nie będzie łatwa, bowiem niebawem zapadną bardzo ważne decyzje na szczeblu UE, a zdanie Copa jest brane pod uwagę podczas unijnych dyskusji. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Komisja AGRI: głosowanie nad reformą nowej WPR w październiku

Głosowanie nad reformą nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021–2027 powinno odbyć się w październiku. Tego chce Komisja Rolnictwa AGRI Parlamentu Europejskiego.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)