r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>Copa-Cogeca walczy o większe pieniądze na rolnictwo. Wysyła list do szefów rządów
Copa-Cogeca walczy o większe pieniądze na rolnictwo. Wysyła list do szefów rządów
15.07.2020
Na ręce premiera Mateusza Morawieckiego oraz pozostałych szefów rządów i państw Unii Europejskiej został skierowany list w sprawie unijnego budżetu na Wspólną Politykę Rolną. Copa-Cogeca domaga się z nim zapewnienia takich wydatków, które pozwolą rolnikom na sprostanie nowym - ambitnym celom, jakie się przed nimi stawia.
Już w najbliższy weekend w Brukseli rozpocznie się szczyt poświęcony Wieloletnim Ramom Finansowym Unii Europejskiej. Organizacje skupione w Copa-Cogeca zdecydowały się z tego powodu wysłać list do unijnych szefów rządów i państw, w którym zwrócono uwagę na konieczność odpowiedniego uwzględnienia w unijnych wydatkach potrzeb Wspólnej Polityki Rolnej.
- Mimo pandemii COVID-19 europejskim rolnicy i spółdzielnie rolnicze dokładają wszelkich starań, by utrzymać stabilne dostawy bezpiecznej, wysokiej jakości i odżywczej żywności dla obywateli w całej UE, zapewniając tym samym bezpieczeństwo żywnościowe. Wymagało to ciężkiej pracy wzdłuż całego łańcucha dostaw żywności – napisali w liście Joachim Rukwied, przewodniczący Copa oraz Ramón Armengol, przewodniczący Cogeca.
Unijne organizacje farmerskie zwróciły uwagę, że z powodu epidemii borykają się z wieloma trudnościami, a program ożywienia unijnej gospodarki musi uwzględnić oczekiwania rolników, tak, aby mogli dalej prowadzić swoją działalność. W liście Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła fakt, że ostatnie propozycje Komisji Europejskiej są lepsze niż te zaprezentowane 2018 r.
r e k l a m a
– Ale nie można zapominać, że biorąc pod uwagę ceny z 2018 r., Komisja proponuje niższe wydatki na Wspólną Politykę Rolną. A to oznacza, że będziemy musieli za mniejsze pieniądze poradzić sobie z wychodzeniem ze skutków epidemii koronawirusa oraz przystosować się do nowej unijnej strategii „Od pola do stołu”, która zmusi nas do zmniejszenia produkcji i wprowadzi dodatkowe koszty. To nierealne – komentuje Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz wiceprezydent Copa.
Dlatego szefowie Copa-Cogeca w liście do szefów rządów i państw zwrócili uwagę, że Unia Europejska potrzebuje ambitniejszego budżetu niż ten, który został zaproponowany.
- Budżetu, który wymaga większego zaangażowania ze strony państw członkowskich; budżetu, który pozwoli stawić czoła wyzwaniom przed jakimi staje Unia i jej priorytetom; budżetu, który nie osłabi ani nie postawi pod znakiem zapytania obecnych wspólnotowych polityk takich jak WPR. Budżetu, który będzie współmierny do większych wymagań środowiskowych i klimatycznych realizowanych przez rolników. Budżetu, który będzie źródłem nowych funduszy na nowe zobowiązania i ambicje; budżetu, który pozwoli rozwiązać problem podziału między miastem a wsią, zapewniając takie same możliwości dla obszarów wiejskich – napisali J. Rukwied oraz R. Armengol.
wk, fot. KE
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a