Bez spiny, są drugie terminy! [FELIETON z cyklu: Księgowa Rolnika sedna sprawy dotyka]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bez spiny, są drugie terminy! [FELIETON z cyklu: Księgowa Rolnika sedna sprawy dotyka]

13.09.2023autor: Agata Stachowiak

Ten kto ma za sobą etap szkolny na pewno zna powiedzenie: „Bez spiny, liczą się drugie terminy!”. Wiadomo, jak coś nie uda się za pierwszym razem, to zawsze można to poprawić. No… prawie zawsze. Mam jednak nieodparte wrażenie, że hasło „drugi termin” zbyt mocno do serca wzięli sobie pracownicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bieżący rok upływa bowiem  pod znakiem przesuwania wszystkich możliwych terminów naborów wniosków do dopłaty dla rolników.

Rolnictwo to nie tylko walka z pogodą, zmiennymi cenami płodów rolnych i środków do produkcji, własnym zmęczeniem, ale też walka z nadmierną biurokratyzacją. Dobitnie pokazał to ostatni rok, podczas którego rolnicy składali niezliczone ilości dokumentów, wniosków oraz ich korekt i poprawek. Tego trudnego czasu niewątpliwie nie ułatwiło nam Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które za cel nadrzędny chyba postawiło sobie zrobienie jak największego zamieszania w rolniczym świecie. Wszystkie możliwe wnioski o dofinansowanie zostały w maksymalny sposób skomplikowane, a terminy ich składania w większości odroczone lub przesunięte.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie? Przesunięty o 2 miesiące! Termin naboru na Premię dla Młodego Rolnika? Odroczony o 60 dni! Rozwój Małych Gospodarstw? Miał być na przełomie czerwca/lipca br., potem jednak w sierpniu, a ostatecznie powinien ruszyć na koniec września. Powinien…

r e k l a m a
Można odnieść wrażenie, że ktoś bardzo mocno wysilił się nad tym aby skomplikować życie rolnikom. Być może nie pojedynczy ktoś, a cały sztab ludzi pracuje nad tym w jaki sposób zagmatwać jeszcze bardziej rolniczą papierologię. Być może codziennie rano trwa zebranie Naczelnych Rolniczych Myślicieli, którzy prześcigają się w swoich „genialnych” pomysłach.  Całe dnie ciężko pracują nad dezorganizacją polskiego rolnictwa i dezinformacją samych rolników. Mój sarkazm jest jednak podyktowany doświadczeniem mierzenia się tym zjawiskiem zawodowo (prowadzę biuro finansowe dla rolników) i prywatnie (prowadzę z mężem gospodarstwo rolne).

Debata nad terminem składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego wyglądała najpewniej tak: „Zakończymy nabór a po miesiącu rozpoczniemy drugi! Inny! Oczywiście z innymi drukami, tak, żeby rolnicy musieli na nowo załączać faktury i składać wnioski ponownie. Mało tego! Będziemy przyjmować oświadczenia o wycofaniu tamtego wniosku! To ich powinno zmylić! Genialne!”.

Dopłaty do nawozów? Dopłaty do zbóż? - Myśliciele: „Ogłośmy nabory a po trzech dniach zmieńmy zasady! Nowe faktury, nowe daty! No i oczywiście przedłużymy terminy. Genialne!”

Suszowe? - Myśliciele: „Będzie susza! Ale dopiero we wrześniu. Jak już jej nie będzie, po zbiorach. Aplikację uruchomimy w lipcu, ale tak, żeby nie działała. A podpisać wnioski rolnicy będą mogli dopiero po 20-tym września! Genialne!”

Najlepszym dowodem na to, że Myśliciele już dawno stracili rachubę w ilości swoich pomysłów jest to, że nawet pracownicy oddziałów terenowych Agencji nie nadążają z przyswajaniem kolejnych zmian! Za ciężką pracę i trud włożony w wymyślanie coraz to nowych bredni, niewątpliwie Naczelnym Rolniczym Myślicielom niewątpliwie należy się nagroda Darwina.

Podejrzliwy rolnicy  przejrzeli już jednak na wylot taktyczne zabiegi Myślicieli. Postanowili bojkotować wszystkie nabory, czekając do ostatniego dnia, po to, żeby nic już nie można było zmienić. Za cierpliwość, oraz heroiczną opozycyjną postawę – cześć i chwała Bohaterom, tzn. Rolnikom!

 

 Agata Stachowiak/Księgowa Rolnika

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do nawozów: przelano pierwszy miliard na konta 142 tys. rolników!

Wypłata dopłat do nawozów idzie pełną parą. Od 11 września, kiedy to Agencja rozpoczęła przelewać pieniądze, do rolników trafiło już 1,1 mld zł. Już prawie połowa rolników otrzymała należne im wparcie.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy w karbach normy GAEC 6. O czym trzeba pamietać od 1 listopada 2023 r. do 15 lutego 2024 r.?

Wszyscy rolnicy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, płatności obszarowych i ekoschematów za 2023 rok. Ale jednak jeszcze nie wszyscy są do końca świadomi, że związane z nimi są także normy GAEC, które trzeba spełnić aby otrzymać pieniądze z ARiMR. Jedna z nich to norma GAEC 6, która dotyczy utrzymania gruntów ornych pod okrywą na okres zimowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)