15 tys. euro dla 50 tys. rolników – kto otrzyma wsparcie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

15 tys. euro dla 50 tys. rolników – kto otrzyma wsparcie?

30.09.2022autor: wk

  Nawet 50 tysięcy rolników może liczyć na dodatkowe wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w związku z trudną sytuacją na rynkach po agresji Rosji na Ukrainę. Jednorazowa, ryczałtowa dotacja wyniesie maksymalnie 15 tys. euro.

MRiRW przygotowało projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wprowadza ona do PROW nowe działanie: „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”.

- Obecnie skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę są coraz bardziej odczuwalne. Obecna sytuacja wymaga zastosowania w tych okolicznościach wyjątkowych środków dostosowanych do niej. W sektorze rolnym występują trudności zagrażające ciągłości działalności rolniczej gospodarstw. Mają one związek ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej. Biorąc pod uwagę wysokość strat w poszczególnych sektorach produkcji rolnej, jak również ograniczony budżet przewidziany na to działanie, proponuje się skierowanie pomocy do rolników prowadzących działalność w sektorze, w którym zidentyfikowano największe potrzeby w zakresie natychmiastowego wsparcia, którego celem jest rekompensata przynajmniej części strat i rozwiązanie problemów z płynnością finansową – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

r e k l a m a

Jednorazowa pomoc ryczałtowa

Planowane wsparcie będzie miało formę jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników spełniających kryteria dostępu określone w PROW 2014– 2020. Mając na względzie proponowaną przez Komisję Europejską uproszczoną formę wsparcia w ramach przedmiotowego działania, a także ze względu na pilny i wyjątkowy charakter tego wsparcia oraz określony termin na zakończenie kontraktacji środków do dnia 31 marca 2023 r., MRiRW proponuje, aby w ramach tego działania pomoc była przyznawana oraz wypłacana na podstawie decyzji administracyjnej, na wniosek o przyznanie pomocy, będący jednocześnie wnioskiem o płatność.

Dodatkowo za takim trybem przemawia fakt, iż nie przewiduje się dodatkowych zobowiązań do zrealizowania przez potencjalnych beneficjentów pomocy w ramach przedmiotowego działania. Wdrażanie tego działania, w tym dokonywanie płatności na rzecz beneficjentów, będzie zadaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako akredytowanej agencji płatniczej.

Nowe działanie będzie wzorowane na zrealizowanym w 2020 r. działaniu „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19”.

Zgodnie z założeniami przyjętymi w unijnych przepisach maksymalna kwota pomocy nie może przekraczać 15 000 euro na rolnika. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że z pomocy skorzystać ok. 50 tys. rolników. Budżet nowego działania nie będzie pochodził z nowych unijnych dotacji, ale z oszczędności obecnego budżetu PROW. Będzie to oznaczało ograniczenie budżetów już funkcjonujących działań.

Razem na nowe działanie będzie więc przeznaczonych 155 mln euro, w tym 98,6 mln euro z środków UE.

Pomoc otrzymają hodowcy trzody? 

O zapowiedzi od resortu rolnictwa na temat tego działania pisaliśmy szerzej w artykule już w sierpniu "Hodowcy trzody dostaną dodatkowe 70 tys. zł!". Można podejrzewać, że MRiRW uznało, że sektorem, który najbardziej ucierpiał z powodu kryzysu dot. wojny w Ukrainie jest hodowla trzody. Najprawdopodobniej środki trafią właśnie do tych rolników. Mimo, że termin naboru wniosków jeszcze nie jest znany, to konieczność wypłaty środków z PROW zgodnie z prawem dobiega końca w październiku 2023, a wnioski muszą być zatwierdzone najpóźniej do marca przyszłego roku. Więc nabór ruszy lada chwila. 

wk/dkol/ksz
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto z rolników dostanie węgiel z 600 tys. ton obiecanych przez rząd?

Rząd zapowiada, że zabezpieczył 600 tys. ton węgla tylko dla producentów rolnych. Jacy rolnicy będą mogli liczyć na ten opał? Kiedy będą mogli go dostać?

czytaj więcej
Aktualności

600 tys. ton węgla dla rolników - nie wszyscy skorzystają, rezerwa za mała?

  600 tys. ton węgla będzie skierowanych tylko do rolników. Dystrybucją zajmie się Polska Grupa Górnicza. Niestety rząd przyznaje, że kłopoty z węglem będą trwały latami. Z kolei Sejm przyjął wczoraj szereg przepisów, które mają złagodzić kryzys energetyczny.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)