Tego nie wiedziałeś o dożynkach – 7 ciekawostek o święcie plonów!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tego nie wiedziałeś o dożynkach – 7 ciekawostek o święcie plonów!

29.08.2023

Przełom sierpnia i września to czas żniw i dziękczynienia za udane plony. Dowiedz się, z jakimi tradycjami wiążą się dożynki oraz jak wyglądały one przed laty.

Dożynki to wyjątkowa uroczystość dla wszystkich, którzy związani są z ziemią. Zwyczajowo odbywają się po zakończeniu zbiorów i towarzyszą im takie elementy jak wieniec dożynkowy, chleb wypiekany z mąki z zebranego zboża oraz słomiane kukły, które ozdabiają wioski. 

Jednym z kluczowych elementów obchodów dożynkowych jest wieniec, który powinien być wykonany w kształcie proporcjonalnej korony, złożonej z czterech, sześciu bądź ośmiu ramion. Do jego uwicia używa się podstawowych zbóż m.in.: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Udekorowany powinien być kwiatami polnymi i ogrodowymi, owocami, warzywami i ziołami. Zwieńczeniem całej formy jest najczęściej umieszczenie na szczycie symboli religijnych takich jak: krzyż, hostia, monstrancja. 

Innym starym zwyczajem jest ostatnia kępa. Na polu zostawiona wąski pas zboża po to, by ziemia nie zapomniała o swoich obowiązkach i zachowała ciągłość urodzaju. Zwyczaj ten nazywany był przepiórką, perepełką, brodą albo kozą. Często z tych właśnie łanów pleciono winiec.

Całej uroczystości dożynkowej przewodniczą Starosta i Starościna. Ponadto uczestniczy w niej również Gospodarz – kapłan, jeśli dożynki mają wymiar sakralny lub przedstawiciel samorządu, jeśli mają charakter świecki. Wydarzenie uświetnią występy muzyczne i taneczne lokalnych artystów.

r e k l a m a

7 ciekawostek dożynkowych

  1. W czasach przedchrześcijańskich dożynki przypadały w okresie równonocy czyli w drugiej połowie września.
  2. Dożynki obchodziły nie tylko plemiona słowiańskie ale także narody nadbałtyckie i germańskie.
  3. Wcześniej na ziemiach polskich istniały dwa bardzo podobne do siebie święta, były to okrężne i dożynki. Okrężne celebrowano w chwili gdy z pola zwieziono ostatnie zboże i rolnicy z rodzinami sprzątali pola. Dożynki to moment gdy z ostatnich łanów zboża uplatano wieniec i niesiono do właściciela ziemskiego. Z czasem oba te święta połączyły się w jedno.
  4. Wieniec to wykonany splot w kształcie koła, korony kub klatki. Wykonuje się go z ostatnich łanów zboża skoszonego na polach.
  5. Ostatnia kępa – Był to pozostawiony rozmyślnie ostatni łan zboża na polu. Miał symbolizować ciągłość urodzaju i rolniczej pracy.
  6. Dożynki zmieniały się z upływem wieków. Od święta plemiennego po ziemiańskie i chłopskie. Obecnie dożynki świętuje się w ceremoniach religijnych i partyjnych.
  7. Popularnym obecnie zwyczajem jest obdarowywanie się chlebem z mąki pozyskanej z ostatniego zebranego zboża.

Uwaga konkurs dożynkowy!

Dołącz do naszej dożynkowej zabawy i odpowiedz na 3 szybkie pytania. Do zgarnięcia zestaw gadżetów dla Rolnika i Rolniczki!

konkurs dozynkowy
Marta Łyskawińska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Dożynki 2023 na TikToku: zwierzęta, zamek i kościół ze słomy!

Polskie wsie ozdobiły instalacje dożynkowe ze słomy, które możemy podziwiać także w Internecie. Na TikToku uwieczniono nie tylko klasyczne, słomiane ozdoby, ale wybudowane z prawdziwym rozmachem dożynkowe giganty! Wybraliśmy najpopularniejsze z nich.

czytaj więcej
Aktualności

Kalendarz dożynek wojewódzkich w 2023 roku. Kiedy się odbędą?

Żniwa jeszcze się nie skończyły, ale wiele osób już myśli o tegorocznych dożynkach. Kiedy odbędą się dożynki, Kto na nich wystąpi?

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)