ZSRP do MRiRW – nadzwyczajne mechanizmy pomocy dla poszkodowanych sadowników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ZSRP do MRiRW – nadzwyczajne mechanizmy pomocy dla poszkodowanych sadowników

20.07.2022autor: Patrycja Bernat

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej w związku z gradobiciem, jakie miało miejsce 28 czerwca 2022 roku, zwrócił się do Ministra Rolnictw i Rozwoju Wsi. Nadzwyczajna pomoc dla sadowników i komisja szacująca straty.

W gminie Biała Rawska i Błędów w dniu 28 czerwca 2022 roku miało miejsce tragiczne gradobicie, powodujące olbrzymie straty. ZSRP, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z wnioskiem o zastosowanie nadzwyczajnych mechanizmów pomocy dla poszkodowanych gospodarstw. Dodatkowo zawnioskowano również o jak najszybsze powołanie komisji szacujących straty.

Podstawową formą pomocy, której celem jest zapewnienie uzyskania pełnej rekompensaty w przypadku wystąpienia szkód w wyniku zjawisk atmosferycznych, są dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia upraw, poinformowało Ministerstwo.

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477) stosowane są z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

  • dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych.
  • dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.
r e k l a m a

Jaki budżet zaplanowano na 2022 rok?

Na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2022 r. w budżecie zaplanowane zostały środki, w wysokości ponad 1,5 mld zł.
Aby otrzymać zapewnione środki, konieczne jest zawarcie umowy ubezpieczenia z dotacją z budżetu państwa z wybranym zakładem ubezpieczeń.

Ponadto producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, mogą ubiegać się o:

  • kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych jak i działach specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 187 z późn.zm.), warunkiem ubiegania się o ten kredyt jest oszacowanie szkód przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód;

  • udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na indywidualny wniosek rolnika, który poniósł szkody spowodowane przez niekorzystne
    zjawiska atmosferyczne na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2021 r. poz. 266) pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek;

  • zastosowanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na podstawie ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu
    Państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 514, z późn. zm.) odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstały szkody;
  • udzielenie na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.) przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego. Pomoc w spłacie zobowiązań wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gminy oraz Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest udzielana w formule pomocy de minimis.

  • Ministerstwo poinformowało także, że decyzja o uruchomieniu dodatkowej pomocy będzie mogła zostać podjęta już po oszacowaniu szkód powstałych w gospodarstwach rolnych w wyniku tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

    Źródło: polskiesadownictwo.pl
    Fot: envatoelements
    autor Patrycja Bernat

    Patrycja Bernat

    <p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Do sadowników trafiło 15,5 mln zł. Wypłacanie nadzwyczajnej pomocy dalej trwa

    Trwa wypłacanie nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek. Do 22 sierpnia do sadowników trafiło 15,5 miliona złotych.

    czytaj więcej

    Mechanizm wyrównania płatności – Polski rolnik dostanie tyle co niemiecki i francuski?

    W przyszłym roku 2023 97% polskich gospodarstw otrzymywać ma dopłaty bezpośrednie równe średniej unijnej. Ma się do tego przyczynić unijny mechanizm wyrównania płatności oraz uzupełniające płatności krajowe. Czy polski rolnik będzie otrzymywał tyle ile jego niemiecki i francuski kolega?

    czytaj więcej

    Mechanizm Nadzwyczajna pomoc dostawcza dla producentów jabłek zakończony

    Agencja Restrukturyzacji i Rozwoju Rolnictwa w związku z zakończeniem mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, informuję, że zrealizowano 97,79% z puli 200 000 ton jabłek objętych mechanizmem, co stanowi 195 578 662,40 kg.

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)