Nieprawidłowe oznaczenia produktów w Biedronce. Komisarz UE zabrała głos
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nieprawidłowe oznaczenia produktów w Biedronce. Komisarz UE zabrała głos

28.04.2020autor: Kamila Szałaj

Unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu odpowiedziała na pytanie polskiego europarlamentarzysty Kosmy Złotowskiego (Prawo i Sprawiedliwość/Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) w sprawie "błędnego oznaczania kraju pochodzenia warzyw i owoców w sklepach sieci Biedronka, należącej do Jeronimo Martins".

Polski poseł do Parlamentu Europejskiego w pytaniu do KE zwracał uwagę, że w placówkach Biedronki "wykryto szereg nieprawidłowości dotyczących oznaczania kraju pochodzenia produktów". - Skala tych przypadków pozwala sądzić, że sieć świadomie sprzedaje warzywa i owoce jako polskie, chociaż ich faktyczny kraj pochodzenia jest inny. W przypadku sklepów Biedronka takie praktyki są szczególnie rażące ze względu na fakt, że w ramach działań marketingowych sieć podkreśla, że oferowane w sklepach warzywa i owoce pochodzą głównie od polskich producentów - napisał Złotowski.

Europarlamentarzysta związany z PiS zapytał, czy zdaniem Komisji Europejskiej świadome, błędne oznaczanie kraju pochodzenia produktów sprzedawanych przez sieć handlową można uznać za nieuczciwe praktyki w rozumieniu dwóch unijnych dyrektyw (jednej z 2005 r., mającej za zadanie chronić konsumentów, oraz drugiej z 2019 r., dotyczącej relacji między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw rolno-spożywczych). Złotowski chciał się również dowiedzieć, czy zdaniem KE obecny poziom ochrony konsumentów w UE przed podobnymi praktykami detalistów jest wystarczający.

r e k l a m a

Określenie kraju pochodzenia obowiązkowe

Odpowiedzi w imieniu Komisji Europejskiej udzieliła w piątek 24 kwietnia komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu. Jak wskazała przedstawicielka cypryjskiej partii Zgromadzenie Demokratyczne oraz Europejskiej Partii Ludowej, zgodnie z unijnym prawodawstwem "określenie kraju pochodzenia owoców i warzyw jest obowiązkowe na poziomie detalicznym".

- Żywność taka może być wystawiona na sprzedaż, pod warunkiem, że sprzedawca detaliczny umieści w widocznym miejscu w pobliżu produktu czytelne informacje dotyczące kraju pochodzenia w sposób pozwalający uniknąć wprowadzenia konsumenta w błąd - podkreśliła Kiriakidu. Zauważyła, że w tym kontekście unijne rozporządzenie z 2017 r. "zobowiązuje państwa członkowskie do przeprowadzania regularnych kontroli urzędowych oraz do wykrywania ewentualnych nieuczciwych lub oszukańczych praktyk, w tym dotyczących wskazania kraju lub miejsca pochodzenia żywności".

Dodała przy tym, że unijna dyrektywa dotycząca nieuczciwych praktyk handlowych z 2005 r. "uzupełnia sektorowe przepisy unijne w dziedzinie etykietowania żywności. - W szczególności (...) dyrektywę tę "stosuje się odpowiednio tylko w takim zakresie, w jakim nie istnieją szczególne przepisy prawa wspólnotowego regulujące określone aspekty nieuczciwych praktyk handlowych, takie jak wymogi informacyjne i zasady dotyczące sposobu prezentowania informacji konsumentom".

Zdaniem Kiriakidu, w omawianej sprawie mamy do czynienia z takim właśnie przypadkiem. - Ponadto nie przewiduje ona żadnego formalnego wymogu wskazania pochodzenia geograficznego produktu, ale ogólnie zakazuje stosowania wprowadzających w błąd praktyk, takich jak wprowadzające w błąd informacje o pochodzeniu - napisała unijna komisarz w odpowiedzi na pytanie Kosmy Złotowskiego.

Wyjaśniła też, że dyrektywa z 2019 r., na którą powołał się europoseł Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, ma zastosowanie wyłącznie do transakcji między przedsiębiorstwami, których stronami są dostawcy i nabywcy produktów rolnych i spożywczych. Nie ma natomiast zastosowania np. do sprzedaży produktów przez sklepy detaliczne konsumentom końcowym. - W dyrektywie tej nie wymieniono stosowania wprowadzających w błąd informacji, np. na etykietach, jako zakazanej nieuczciwej praktyki handlowej - zauważyła Kiriakidu.


Źródło: https://www.wiadomoscihandlowe.pl, fot. Biedronka
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Komisarz Wojciechowski: należy zakończyć import produktów rolnych uprawianych z wykorzystaniem zakazanych pestycydów

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uważa, że Unia Europejska powinna przestać importować produkty rolne wyprodukowane przy użyciu pestycydów, które są zakazane w obrębie bloku. 

czytaj więcej

UOKiK: 10 proc. warzyw i owoców jest błędnie oznakowana!

Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa UOKiK skontrolowała oznakowanie 3527 partii warzyw i owoców w 395 sklepach. Niestety, 10% z nich miało błędną informację o kraju pochodzenia lub nie miała jej wcale.

czytaj więcej

UOKiK sprawdzi, czy nie oszukują rolników

Czy podczas epidemii koronawirusa przetwórnie i sieci handlowe płacą rolnikom na czas? Czy może wykorzystują swoją przewagę? UOKiK weźmie pod lupę sytuację w branży rolno-spożywczej. Zdaniem Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii, takie kontrole są konieczne, ale nie należy spodziewać się nadzwyczajnych rezultatów działań UOKiK dopóki nie zostaną wprowadzone wysokie kary za łamanie przepisów. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)