Działy specjalne produkcji rolnej czeka podwyżka podatków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Działy specjalne produkcji rolnej czeka podwyżka podatków

10.08.2022

Podwyżka podatków dla działów specjalnych. Z tej formy opodatkowania korzysta około 33 tys. rolników. Ile będzie wynosić?

Senacka komisja rolnictwa rozpatrywała informację ministrów rolnictwa i finansów  na temat opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej w związku ze zwiększeniem sumy obrotów wynikających z inflacji oraz ewentualnej możliwości zwiększenia progów podatkowych.

Działy specjalne płacą uproszczony podatek dochodowy

Jak wyjaśnili przedstawiciele MRiRW działy specjalne produkcji rolnej są jedynym działem rolnictwa, który jest objęty podatkiem dochodowym.

- Ze względu na to, że większość producentów rolnych nie prowadzi ksiąg rachunkowych, ksiąg handlowych, ani też ksiąg przychodów i rozchodów stosujemy ułatwienia poprzez określanie co roku norm szacunkowych podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej. Działy specjalne są wylistowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Są to ilościowe powierzchnie bądź ilości zwierząt, od których naliczona jest norma dochodu szacunkowego - tłumaczyła senatorom Aleksandra Szelągowska zastępca dyrektora Departamentu Budżetu MRiRW.

r e k l a m a

Jaki wzrost podatków w przyszłym roku?

Minister finansów w porozumieniu z ministrem rolnictwa ogłasza w rozporządzeniu określa normy szacunkowe, które co roku zmieniają się w oparciu o wskaźnik wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej podawany przez Główny Urząd Statystyczny.

- W tym roku za rok 2021 został określony wskaźnik wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej na poziomie 106. Co oznacza, że w przyszłym roku normy szacunkowe będą o 6 % podwyższone w stosunku do roku bieżącego – kontynuowała A. Szelągowska, która podkreśliła, że informacja ta nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem bo wynika wprost z ustawy.

Nie będzie zmian

Przedstawicielka MRiRW przypomniała także, że w ustawie zapisano także progi powyżej, których rolnicy z działów specjalnych produkcji rolnej muszą przejść na prowadzenia ksiąg rachunkowych.

– Dwa mln euro to jest ta kwota przychodu powyżej, której wszyscy, absolutnie wszyscy podatnicy muszą prowadzić duże księgi rachunkowe – mówiła  A. Szelągowska.

Senator P. Błaszczyk zwrócił uwagę, że zdaniem producentów drobiu ten próg jest za niski i trzeba go podnieść. Ale obecni podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa przedstawiciele resortu finansów poinformowali, że nie mają takich planów.  Przypomnieli, że kilka lat temu ten próg został podwyższony z 1,2 mln euro do 2 mln euro.

W działach specjalnych produkcji rolnej funkcjonuje obecnie 33 tys. rolników, z czego ok. 1/3 są to hodowcy drobiu. Aż 98% z nich jako formę rozliczenia z fiskusem wybiera normy szacunkowe.

Kto jeszcze zalicza się do działów specjalnych?

  • uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2;
  • uprawy w szklarniach nieogrzewanych powyżej 25 m2;
  • uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2:
  • uprawy grzybów i ich grzybni – powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej.
wk
fot. envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na Ukrainie ceny skupu jabłek od 1 zł, a cena dalej spada

Na dniach rozpoczął się sezon zbioru jabłek w Ukrainie. Ceny wykazywały stabilizację, ale krótką na poziomie 2 złote. Cena ta spadła już do 1 złotego i mniej.

czytaj więcej

15 mln złotych na inwestycję w przetwórstwo. Czy Polska otrzyma pieniądze?

Przedsiębiorcy na realizację inwestycji w przetwórstwie rolno-spożywczym, mogą otrzymać nawet 15 milionów złotych. Polska nie otrzyma tych pieniędzy dopóki nie zrealizuje tzw. kamieni milowych.  

czytaj więcej

ARiMR zaczyna wypłacać dopłaty. Pierwszego dnia przekazano 138 mln zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wczoraj 11 lipca 2022 roku wypłatę dopłat do nawozów. Wnioski o pomoc nawozową złożyło 427 000 producentów rolnych, a pierwszego dnia przekazała kwotę 138 mln zł. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)