Ubezpieczony domownik KRUS. Kiedy warto zgłosić dziecko?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubezpieczony domownik KRUS. Kiedy warto zgłosić dziecko?

16.08.2022

Uczeń stale pracujący w gospodarstwie może być ubezpieczony jako domownik w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Warto zadbać o to, by wydłużyć okres ubezpieczenia, a także ewentualnie wpłynąć na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych.

Z artykułu dowiesz się

  • ubezpieczenia dzieci rolników jako domowników pracujących w gospodarstwie rolnym
  • kiedy ubezpieczyć młodzież w KRUS
  • co stanowią przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników
  • definicja domownika – gospodarstwo rolne
  • ubezpieczenie wstecz – czy jest możliwe w świetle przepisów
  • korzyści z ubezpieczenia dla domownika
  • kim są osoby bliskie rolnikowi
Często podczas dyżurów telefonicznych w redakcji Czytelnicy zadają pytania dot. ubezpieczenia dzieci rolników jako domowników pracujących w gospodarstwie rolnym, a jednocześnie uczęszczających do szkół średnich lub kontynuujących naukę na studiach wyższych. Rolnicy chcą wiedzieć, czy jeśli ich pociechy się uczą i pomagają w gospodarstwie rolnym, to muszą obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu jako domownicy? Zwłaszcza w gospodarstwach, które przekraczają 1 ha przeliczeniowy. Czy muszą podlegać ubezpieczeniu z mocy ustawy jako domownicy, nawet jeśli swej przyszłości nie wiążą z prowadzeniem gospodarstwa rolnego?


Kiedy ubezpieczyć młodzież w KRUS?

Z pytaniem o ubezpieczenie jako domownika swego 18-letniego syna, który w bieżącym roku zdał maturę i od października 2022 r. zamierza kontynuować naukę na studiach wyższych, zwrócił się nasz Czytelnik – rolnik ubezpieczony z mocy ustawy w KRUS, prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha przeliczeniowych. Syn uczęszczał do technikum. Do szkoły codziennie dojeżdżał i po powrocie pomagał w pracach w gospodarstwie rolnym. Gdy ukończył szkołę, placówka terenowa poinformowała go, że syn został wyłączony z ubezpieczenia zdrowotnego, bo się już nie uczy.
Nikt jednak nie poinformował rolnika, gdy był w placówce terenowej KRUS i wyjaśniał ubezpieczenie zdrowotne syna, że mógł zgłosić syna już po 16. roku życia do ubezpieczenia jako domownika. Syn prawdopodobnie podejmie naukę na studiach wyższych dopiero w październiku br., a teraz, jak podał rolnik, stale pracuje w gospodarstwie rolnym. Chciałby wiedzieć, jak to jest z ubezpieczeniem w KRUS domownika z tytułu pracy w gospodarstwie i czy mógłby syn zostać objęty wstecznie ubezpieczeniem dla domownika do czasu podjęcia studiów? Uważa, że okres podlegania temu ubezpieczeniu przydałby się synowi w przyszłości, gdyby ubiegał się o emeryturę rolniczą, czy też o emeryturę z ZUS.
r e k l a m a

Co stanowią przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników?

Ustawa z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2021 r., poz. 266 ze zm.) przewiduje dwie formy objęcia ubezpieczeniem:
  • z mocy ustawy (czyli obowiązkowo), gdy powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha przeliczeniowy,
  • na wniosek (czyli dobrowolnie), gdy powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 1 ha przeliczeniowego (tj. wynosi 1 ha przeliczeniowy lub poniżej 1 ha przeliczeniowego).
Zgodnie z przepisami ww. ustawy ubezpieczeniu podlega obowiązkowo rolnik prowadzący działalność rolniczą osobiście i na własny rachunek w gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, jego małżonek oraz domownik, jeżeli ten rolnik, jego małżonek, domownik stale pracujący w tym gospodarstwie, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury, lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.


Definicja domownika – gospodarstwo rolne

Domownik to osoba bliska rolnikowi, która:
  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy,
– jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury, lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Przez osoby bliskie rolnikowi należy rozumieć osoby mające z rolnikiem takie więzi osobiste, które wyjaśniają przyczynę wykonywania pracy na rachunek rolnika bez wynagrodzenia z tego tytułu.
Z pytania naszego Czytelnika – rolnika ubezpieczonego z mocy ustawy (gospodarstwo powyżej 1 ha przeliczeniowego) wynika, że jego syn, uczęszczający do technikum po ukończeniu 16. roku życia, nie został zgłoszony przez niego do ubezpieczenia jako domownik z tytułu stałej pracy w gospodarstwie rolnym. Rolnik twierdzi, że syn po szkole powracał codziennie do domu i pomagał w pracach w gospodarstwie rolnym. Aktualnie też po maturze stale pracuje w gospodarstwie, oczekując na rozpoczęcie roku akademickiego.
Artykuł 37 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nakłada na rolnika obowiązek, bez czekania na wezwanie w ciągu 14 dni zgłoszenia w Kasie osób podlegających ubezpieczeniu w jego gospodarstwie. Syn naszego Czytelnika – rolnika ubezpieczonego z mocy ustawy – spełnia warunki bycia domownikiem w rozumieniu ww. ustawy. Jako że stale pracuje w gospodarstwie rolnym i nie jest związany z rolnikiem stosunkiem pracy, ani też nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, a gospodarstwo jest powyżej 1 ha przeliczeniowego, wobec czego winien być objęty ubezpieczeniem jako domownik z mocy ustawy (obowiązkowo) przez KRUS.


Ubezpieczenie wstecz – czy jest możliwe w świetle przepisów?

Rolnik winien udać się z synem do PT KRUS i złożyć zgodne oświadczenie o stałej pracy syna w gospodarstwie rolnym i dodatkowo przedłożyć zaświadczenie, w jakich latach uczeń uczęszczał do technikum oraz że nie korzystał w szkole z internatu. Otóż domownik może zostać objęty ubezpieczeniem za okres wsteczny (przy ubezpieczeniu rolnika z mocy ustawy), w którym bezspornie udowodniono, że wykonywał prace w gospodarstwie rolnym. Zatem PT KRUS szczegółowo rozpatrzy sprawę ubezpieczenia syna jako domownika, w tym za okres wsteczny i wyda stosowną decyzję.

Korzyści z ubezpieczenia dla domownika

Podlegając ubezpieczeniu jako domownik obowiązkowo z mocy ustawy, do czasu podjęcia studiów lub objęcia innym ubezpieczeniem społecznym, syn rolnika może ubiegać się o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz z ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Może ubiegać się m.in. o zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy (jeśli niezdolność do pracy będzie wynosiła co najmniej 30 dni). Ponadto może ubiegać się o zasiłek chorobowy w przedłużonym okresie, czy też o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub choroby zawodowej oraz o rentę rolniczą okresową, lub stałą.
Okres ubezpieczenia jako domownika, za który zostały opłacone składki (gdyby syn rolnika ubiegał się o emeryturę pracowniczą), ZUS doliczy do okresu ubezpieczenia w zatrudnieniu, tj. zarówno do prawa, jak i wysokości świadczenia.


Osoby bliskie rolnikowi – definicja

Za osoby bliskie rolnikowi uznaje się osoby przede wszystkim zaliczane do członków najbliższej rodziny, a więc zstępnych (dzieci własne i przysposobione), ich współmałżonków, wstępnych (rodzice) oraz rodzeństwo. Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że osoba bliska rolnikowi, spełniająca warunki bycia domownikiem, stale pracuje w gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy – jeżeli okoliczność ta została stwierdzona zgodnym oświadczeniem rolnika i tej osoby.

Artykuł ukazał się w sierpniowym numerze top agrar Polska. Zachęcamy do prenumeraty!

autor: Ewa Jaworska-Spicak

https://prenumeruj.topagrar.pl/package/
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ile wyniesie składka na ubezpieczenie rolników w IV kwartale?

Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2022 r. ustaliła właśnie Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Poznaliśmy także kwotę dodatkowej miesięcznej składki za rolników prowadzących gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.

czytaj więcej
Aktualności

KRUS poinformował o nowych stawkach dla pracujących emerytów

Zmiana kwoty miesięcznego przychodu, która wpłynie na zmniejszenie lub zwiększenie świadczeń emerytalno-rentowych zostanie wprowadzona już 1 września 2022 r. Jak duże będą różnice?

czytaj więcej
Porady KRUS

KRUS: od 1 lipca nowe numery kont bankowych do wpłaty ubezpieczenia!

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydała ważny komunikat dotyczący rachunków bankowych do wpłat ubezpieczenia społecznego. Sprawdź koniecznie, bo już od jutra wchodzą zmiany!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)