KRUS: Wypadek przy pracy a wypłata odszkodowania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KRUS: Wypadek przy pracy a wypłata odszkodowania

31.12.2019

Pytanie: Jestem rolnikiem ubezpieczonym w KRUS z mocy ustawy. Prowadzę 25-hektarowe gospodarstwo, w tym przydomowy sad. W październiku br. kończyłem zbiór późnych odmian jabłek i gruszek, które zamierzałem przeznaczyć na przetwory do własnego użytku. Gdy schodziłem z drabiny uległem wypadkowi doznając złamania ręki. Czy jeśli zgłoszę wypadek w KRUS, otrzymam odszkodowanie? Sąsiad powiedział, żebym zeznał, że jabłka były na sprzedaż, a nie na własne potrzeby, bo KRUS nie uzna mi tego wypadku. Czy to prawda?

Odpowiedź: Na podstawie przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2019 r., poz. 299 ze zm.), jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej.

Za taki wypadek uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej, albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności, na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym stale pracuje, albo na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem.

Poprzez działalność rolniczą rozumie się działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej. Pan, jako ubezpieczony rolnik, uległ wypadkowi w czasie zbioru jabłek i gruszek w sadzie, wobec czego zaistniałe zdarzenie nosi znamiona wypadku przy pracy rolniczej.

To, że zbierał pan owoce na własne potrzeby, a nie na sprzedaż, nie będzie miało wpływu na uznanie tego zdarzenia przez KRUS za wypadek przy pracy rolniczej.

Nadmienia się, że już pod rządami uprzednio obowiązujących ustaw SN wyrokiem z 19 maja 1980 r. (sygn. akt III URN 18/80) orzekł, że „dla oceny, czy konkretna czynność podejmowana przez rolnika należy do zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego istotne jest, czy czynności te są związane z wykonywaniem pracy, którą rolnik normalnie wykonuje, a nie motywy, dla których podjął konkretną czynność”.

Ewa Jaworska-Spicak, ekspert ds. KRUS
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mercedes staranował Ursusa. Rolnik trafił do szpitala

Prędkość mercedesa musiała być wielka, bo siła zderzenia przewróciła ursusa na bok. Dla kierującego ciągnikiem zderzenie z osobówką zakończyło się pobytem w szpitalu.

czytaj więcej

20 tys. litrów RSM-u w jednym zbiorniku

Toruńska firma Swimer ma w swej ofercie zbiornik jednopłaszczowy Agro Tank 20 000. Wielka pojemność oraz gabaryty, to jedne z zalet produktu z Polski.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Lubuskie: Nietrzeźwy kierowca i poszukiwany przez policję pasażer przewozili w bagażniku kozę

Już kiedyś zdarzyło się policjantom znaleźć w bagażniku samochodu osobowego cielaka przewożonego pomiędzy gospodarstwami rolnymi. Tym razem lubuscy funkcjonariusze natrafili podczas kontroli drogowej na kozę przewożoną w samochodzie osobowym marki Volkswagen Polo. Ale to nie wszystko…

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)