Król Wina. Z wizytą w winnicy w Radoszkach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Król Wina. Z wizytą w winnicy w Radoszkach

17.08.2020autor: Kamila Szałaj

Tak śmiało można powiedzieć o Wojciechu Królu, właścicielu winnicy położonej na Sandomierskim Szlaku Winiarskim. Jego wina słyną z doskonałego smaku i wyjątkowej jakości. Nic dziwnego, w końcu w uprawę winorośli i w proces winifikacji wkłada całe serce. Kieruje się przy tym odwiecznymi prawami natury.  

Wojciech Król, z zawodu i zamiłowania enolog, od ośmiu lat prowadzi winnicę w Radoszkach k. Sandomierza. Doświadczenie w uprawie winorośli i produkcji wina zdobywał w kilku krajach. Ale postanowił wrócić do Polski i przekuć tę wiedzę we własny interes. Na ziemiach odziedziczonych po przodkach założył więc niezwykłą winnicę, w której produkuje jedne z najlepszych win gronowych w Polsce.

– Radoszki to moje miejsce na ziemi. Sam odbudowałem winnicę po swoim pradziadku. Do dziś mam niewielką liczbę starych winnych krzewów, które jeszcze on sam zasadził. Postanowiłem wrócić do Polski, do korzeni, by kontynuować dzieło swojego przodka i produkować wino najwyższej jakości, według starych receptur – wyjaśnia Wojciech Król.

Sadzonki z Austrii


Dziś na ponad 6 ha pan Wojciech uprawia wybrane odmiany: Chardonnay, Pinot Noir, Merlot i Cabernet Sauvignon. W ubiegłym roku dosadził jeszcze Zweigelta. Sadzonki sprowadza wyłącznie z Austrii. 

– Moje winorośle pochodzą z renomowanej, austriackiej szkółki. Zdecydowałem się na tę firmę, ponieważ ma bardzo duże doświadczenie w produkcji materiału nasadzeniowego i jest gwarantem jakości. Jak dotąd się nie zawiodłem – wyjaśnia Wojciech Król. I dodaje, że dobra sadzonka to klucz do sukcesu w uprawie winorośli. 

– Winorośl jest rośliną długowieczną. Dlatego trzeba wybrać najlepszy materiał nasadzeniowy, by zapewnić sobie wysoki i dobrej jakości plon przez kolejne lata – wyjaśnia właściciel winnicy. 

r e k l a m a

Agrotechnika księżycowa 


Pan Wojciech postawił na tradycję. Uprawia winorośl w taki sam sposób, jak robił to jego pradziadek, a więc bez sztucznych nawozów czy chemicznych środków ochrony roślin. Cała agrotechnika prowadzona jest w systemie ekologicznym. Mało tego! Pan Wojciech wykonuje zabiegi pielęgnacyjne w oparciu o starożytny kalendarz księżycowy, skrupulatnie pilnując, by żadne prawa natury nie zostały zakłócone.  
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Opona BKT Agrimax Turf RT 333 do sadów i winnic

Nowa opona BKT Agrimax Turf RT 333 przeznaczona jest do małych traktorów używanych w ogrodnictwie oraz do zastosowań w sadach i winnicach. Jak twierdzi producent, ogumienie Agrimax sprawdzi się we wszystkich zabiegach agrotechnicznych, w których opony odgrywają kluczową rolę w ochronie gleby przed nadmiernym zagęszczeniem.

czytaj więcej

Top 13 przerobowych odmian winorośli

Od 2004 r. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach prowadzi winnicę doświadczalną w celu wytypowania najbardziej wartościowych odmian winorośli do uprawy w warunkach Polski Centralnej. Które z badanych odmian wypadły najlepiej? 

czytaj więcej
Ciągniki

Nowy Rex do winnic i sadów

Landini prezentuje gamę ciągników Rex3 F specjalizujących się w pracach w winnicach i sadach. Nowa wersja ma teraz silnik spełniający normę emisji spalin na poziomie Stage V, ulepszoną maskę i możliwością instalacji kabiny Low Profile.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)