Pogoda dla rolników: Przymrozki coraz częstszym gościem na polach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pogoda dla rolników: Przymrozki coraz częstszym gościem na polach

07.11.2022autor: Janusz Biernacki

W pierwszej dekadzie listopada przygruntowe przymrozki są niemal codziennym zjawiskiem, a pracy na polach jeszcze trochę pozostało.

Przygruntowe przymrozki występują obecnie niemal każdego dnia. Są rozproszone po niemal całym kraju lub obejmują zachodnią albo wschodnia połowę Polski. Lokalnie spadki temperatury 5 cm nad powierzchnią gleby sięgają od –3 do –5°C, zatem nie można ich lekceważyć.
Planując zabiegi herbicydowe lub z użyciem regulatora wzrostu, muszą być one odłożone na kolejne dni, z dodatnia temperaturą. Nie wystarczy odczekanie kilku godzin, aż ustąpi z nich szron i obeschną. Zestresowane termicznie rośliny mogą bowiem zareagować fitotoksycznie na zastosowany pestycyd lub skuteczność preparatu będzie znikoma.
Cykliczne przymrozki wymuszają także okrywanie pryzm buraczanych agrowłókniną. Aby jednak uzyskać na ten cel dotacje z cukrowni, materiał ten musi być odpowiedniej jakości (tekstura min. 110g/m2) i osłaniać korzenie w terminie podanym przez sygnalizację służb surowcowych.
Lokalne przymrozki
Na początku listopada (3.11) przymrozki wystąpiły na dużej części Polski, lecz miały dość nietypowy układ. Tym razem silniejsze były na zachodzie i w centrum kraju, poniżej –3°C, niż w województwach wzdłuż wschodniej granicy, gdzie głównie oscylowały w przedziale od –0,5 do –1,7°C.
Poniżej przykładowe wskazania termometrów przygruntowych (patrz mapa; źródło IMGW):
  • Wierzchowo ( woj. zachodniopomorskie)  –2,5°C
  • Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)  –2,7°C
  • Leszno (woj. wielkopolskie)  –3,7°C
  • Łódź (woj. łódzkie)  –3,4°C
  • Wrocław (woj. dolnośląskie)  –2,4°C
  • Namysłów (woj. opolskie)  –3,4°C.
Z kolei 4 listopada silniejsze ochłodzenie przeniosło się na wschodnia połowę Polski, chociaż przymrozki wystąpiły także w innych lokalizacjach (patrz mapa; źródło: IMGW), gdzie odnotowano:
  • Śliwice (woj. kujawsko-pomorskie)  –2,3°C
  • Lidzbark Warmiński (woj. warmińsko-mazurskie)  –2,4°C
  • Białystok (woj. podlaskie)  –5,2°C
  • Terespol (woj. lubelskie)  –3,3°C
  • Tomaszów Lubelski  –3,5°C.
Wczorajszej doby (6.11) przymrozki wystąpiły na dużej części kraju (patrz mapa; źródło IMGW). W wybranych lokalizacjach było to:
  • Wierzchowo (woj. zachodniopomorskie)  –3,1°C
  • Kościerzyna (woj. pomorskie)  –1,7°C
  • Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie)  –2,1°C
  • Białystok (woj. podlaskie)  –2,9°C
  • Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)  –3,6°C
  • Leszno (woj. wielkopolskie)  –3,3°C
  • Legnica (woj. dolnośląskie)  –2,5°C
  • Wrocław (woj. dolnośląskie)  –3,1°C
  • Namysłów (woj. opolskie)  –1,2°C.
Ochrona pryzm buraczanych
Przy pracach polowych podczas występowania przygruntowych przymrozków warto też uwzględnić, że duża liczba lokalizacji się powtarza, co nasila skutki działania stresu termicznego na młode rośliny, czy składowane korzenie buraka cukrowego. Dla tych ostatnich użycie agrowłókniny pozwala ochronić pryzmę przed przymrozkami do –5°C. Przy zapowiadanych silnych opadach deszczu warto też osłonić pryzmę folią, która dzięki barierze od wiatru zwiększy też izolację termiczną o kilka kolejnych stopni mrozu. Przy braku opadów i przy temperaturze powietrza powyżej 0°C należy ją zdjąć z pryzmy.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Lubuskie Las Vegas skromniej niż zawsze, ale znów rozbłyśnie!

Po raz kolejny położone 8 km na wschód od Bledzewa i 9 km na południe od Skwierzyny lubuskie Popowo za sprawą tysięcy światełek, które odpalają mieszkańcy, staje się najjaśniejszą wsią w Lubuskiem. 

czytaj więcej
Pogoda

Pogoda dla rolników - średnia suma opadów, a stan ozimin na polu

Jesień to dobry czas na ocenę efektów wcześniejszych prac polowych i stanu ozimin. Ważną rolę odgrywała w tym pogoda w sierpniu i wrześniu, a zwłaszcza skrajnie różne wielkości opadów. Przedstawiamy przestrzenny rozkład średniej sumy opadów i rozkład średniej temperatury powietrza.

czytaj więcej
Pogoda

Pokropiło, popadało i … lało w Polsce

Latem, kiedy była duża potrzeba padało niewiele, teraz, gdy potrzeby są mniejsze – deszcze są jak na zawołanie, chociaż nie w całym kraju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)