Czy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze przepada po przekazaniu gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze przepada po przekazaniu gospodarstwa?

07.07.2021autor: dr Aneta Suchoń

W tym roku w lipcu zamierzam przekazać część gruntów w dzierżawę, a część sprzedać. Mam już 70 lat i planuję zakończyć działalność rolniczą. Za ostatnie pół roku będę miał faktury za zakup paliwa. Czy mogę złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w sierpniu, jeżeli zakończę prowadzenie działalności rolniczej w lipcu?

Z artykułu dowiesz się

  • do kiedy należy złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego?
  • czy wyzbycie się gruntów przekreśla starania o zwrot podatku akcyzowego?

Do kiedy należy złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego?

Wniosek o zwrot podatku składa się w terminach od 1 do ostatniego dnia lutego oraz od 1 do 31 sierpnia danego roku. Wynika to z ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Jeżeli to możliwe, najlepiej złożyć wniosek na początku sierpnia i potem przekazać gospodarstwo. Jeżeli jednak musi Pan przekazać gospodarstwo rolne w lipcu, nie powinien Pan także stracić zwrotu. Artykuł 5 wymienionej ustawy określa, że wójt, burmistrz (prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego przyznaje, na wniosek tego producenta, w drodze decyzji, zwrot podatku. Zwrot podatku przyznaje się za 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku.

Czy wyzbycie się gruntów przekreśla starania o zwrot podatku akcyzowego?

Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Olsztynie w wyroku z 29 listopada 2018 r. (sygn. akt: I SA/Ol 563/18) orzekł, że „skoro ustawodawca założył, że ubieganie się o zwrot podatku trwa nawet kilka miesięcy od daty nabycia oleju napędowego, to wyzbycie się gospodarstwa rolnego i utrata statusu producenta rolnego na moment złożenia wniosku nie może determinować prawa do zwrotu podatku”.

Artykuł pochodzi z "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Całość możesz przeczytać tu:

Czy rolnik otrzyma zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, jeśli zakończy działalność rolniczą?

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w sierpniu - jakie warunki?

Od 2 do 29 sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego do 31 lipca br.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Znamy szczegóły

W ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty produkcji rolnej, także te z wykorzystaniem paliwa. Dlatego mają wzrosnąć stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Ile mają dostać rolnicy i czy zrekompensuje to ich wydatki?

czytaj więcej

Będzie wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje ustawę, która zakłada wzrost wydatków na program paliwa  rolniczego. Zwrot akcyzy na wzrosnąć z 100 do 110 litrów na hektar. To jeden z elementów rządowego programu „Polski Ład”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)