Tajniki rozgałęziania drzewek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tajniki rozgałęziania drzewek

14.06.2020autor: Kamila Szałaj

Obecnie wielu sadowników decyduje się na produkcję materiału szkółkarskiego we własnym zakresie. Nie jest to jednak proste. Jak podejść do zabiegu rozgałęziania drzewek, aby otrzymać materiał dobrej jakości?

Tego typu decyzje podejmowane są głównie z przyczyn ekonomicznych i chęci wyprodukowania drzewek „przy okazji” uprawy sadu. Jednak produkcja dobrej jakości drzewek wymaga zupełnie innych zabiegów agrotechnicznych niż te wykonywane w sadzie oraz przede wszystkim praktyki i znajomości fizjologii drzewek gatunków owocowych.

Moje wieloletnie obserwacje pokazują, że sadownik najczęściej nie jest w stanie sprostać tym problemom i produkuje drzewka o słabych parametrach jakościowych i/lub dodatkowo porażone przez choroby, w tym głównie choroby kory i drewna.

Wiele zależności

Stymulowanie rozgałęziania drzewek owocowych na etapie szkółki to podstawowe zabiegi agrotechniczne. Liczba pędów bocznych w największym stopniu określa jakość drzewek. Stopień ich rozgałęziania się zależy od różnych czynników.

Dominacja wierzchołkowa (rola regulatorów wzrostu). Za istnienie dominacji wierzchołkowej odpowiedzialne są głównie hormony roślinne – auksyny, które wytwarzane są w merystemie wierzchołkowym pędu głównego i przemieszczane w stronę korzenia wnikają do pąków bocznych (teoria hormonalna).


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cięcie letnie winorośli

Winorośl jest uprawą, która w okresie wegetacji wymaga dużych nakładów pracy ręcznej i zmechanizowanej. Do najważniejszych czynności należy cięcie letnie, bez którego trudno uzyskać dobrą jakość owoców i zachować krzewy w zdrowotności.  

czytaj więcej

Jesteś prenumeratorem Sadu Nowoczesnego? Odbierz bon na zakupy!

Dla Naszych Prenumeratorów mamy wyjątkową niespodziankę - rabat 70 zł na zakupy w sklepie internetowym www.hurtowniarolnicza.pl

czytaj więcej

Szkodniki drzew pestkowych. Główne zagrożenia

Tegoroczna sytuacja w sadach pestkowych nie jest łatwa. Niestety ponownie mamy do czynienia z uszkodzeniami kwiatów. Dość niespodziewanie przemarznięciu uległy nawet te, które były jeszcze w zamkniętym pąku. Sytuacja ta nie jest wyjątkowa i dotyczy wielu krajów europejskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)