Porzeczki i agrest. Trudny sezon w ochronie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Porzeczki i agrest. Trudny sezon w ochronie

30.01.2021autor: Kamila Szałaj

Miniony sezon był trudny dla producentów wszystkich gatunków owoców, w tym porzeczek i agrestu, a główną przyczyną była chimeryczna pogoda: zimna, przymrozkowa i sucha wiosna oraz deszczowo-gradowe czerwiec i lipiec. Wpłynęło to zasadniczo na wielkość i jakość plonów. Jakie wnioski na przyszłość możemy wyciągnąć z tej sytuacji?

Pierwsze zabiegi ochrony na plantacjach porzeczek i agrestu były wykonywane na przełomie marca i kwietnia, w okresie pękania pąków liściowych. Po fali przymrozków, jaka wystąpiła w drugiej dekadzie marca (odnotowano wówczas spadki temperatury od –4°C do –10°C), producenci musieli poczekać na ocieplenie, gdyż pierwsze zabiegi są skierowane przeciwko szkodnikom. A wiadomo, że skuteczność walki z nimi jest zawsze zdecydowanie większa przy wyższej temperaturze, bo wówczas są one bardziej aktywne, a więc intensywniej żerują.

Zabiegi wczesnowiosenne

Wczesną wiosną na plantacjach porzeczek powinno się rozpocząć zwalczanie krzywika porzeczkowiaczka, wielkopąkowca porzeczkowego, a na plantacjach zagrożonych porzeczek i agrestu – również misecznika śliwowca. Krzywik porzeczkowiaczek uszkadza rozwijające się pąki w okresie ich pękania (zimujące gąsienice wgryzają się do ich wnętrza, niszczą je i wypełniają odchodami). Stwierdzenie >5% pędów z objawami żerowania oznacza konieczność wykonania jednego, a przy większej presji – nawet 2–3 zabiegów w danym sezonie. Sadownicy sięgają najczęściej po jeden z wielu zarejestrowanych preparatów z acetamiprydem, np. Kobe/Mospilan 20 SP. Zabieg ten zwalcza przy okazji pierwsze wylęgające się mszyce. Te i większość pozostałych zalecanych insektycydów powinny być zawsze aplikowane z adjuwantem, np. Flipper. Takie detale, jak adjuwant, odpowiednia temperatura i wyższa wilgotność powietrza podnoszą skuteczność ochrony chemicznej.

r e k l a m a
fot. B. Błaszczyńska: Mączniak prawdziwy agrestu jest dużym kłopotem głównie na plantacjach agrestu, ale niektóre odmiany porzeczek również wymagają odpowiednio poprowadzonej ochrony.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Instytut Ogrodnictwa: kompleksowy serwis HortiOchrona dostępny dla sadowników

HortiOchrona - internetowy system wspierający integrowaną ochronę roślin ogrodniczych przed agrofagami jest dostępny także dla sadowników.

czytaj więcej

Bronisze: ceny jabłek są coraz bardziej wyrównane

Po kilutygodniowych dużych rozpiętościach cenowych, ceny jabłek na Rynku Hurtowym w Broniszach są coraz bardziej wyrównane.

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)