Ochrona przed szkodnikami - zabiegi na drugie półrocze
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ochrona przed szkodnikami - zabiegi na drugie półrocze

27.07.2021autor: Kamila Szałaj

Kolejny już sezon pokazuje przewagę sił natury nad plantatorami. Pierwsze półrocze rozpoczęło się mroźną zimą, której skutki widoczne są na wielu gatunkach drzew i krzewów owocowych. Długa i chłodna wiosna rozciągnęła w czasie także rozwój wielu szkodników…

Niestety, wszystko to ma negatywne przełożenie na wielkość spodziewanych plonów. Ubiegły miesiąc to również lokalne opady gradu, które niestety pozostawiły na zawiązkach owoców skazę dyskwalifikującą owoce do sprzedaży.

W sadach ziarnkowych

W sadach dobrze dokarmionych, o aktywnym wzroście, na przyrastające młode liście ciągle nalatują mszyce: jabłoniowa i jabłoniowo-babkowa. Mszyca jabłoniowa (zielona) należy do łatwiejszych w zwalczaniu. Selektywnie działającą substancją jest pirymikarb – przy zachowaniu optymalnych warunków, tj. temperatury powyżej 15°C i bezwietrznej aury, niszczy osobniki znajdujące się nawet w zwiniętych liściach. Dobrze sprawdzają się również neonikotynoidy – acetamipryd lub flonikamid. Ten ostatni charakteryzuje się powolnym, ale długotrwałym działaniem, dzięki czemu chroni rośliny w dłuższej perspektywie (14–21 dni w zależności od przebiegu pogody).

Pomimo wspomnianej mroźnej zimy zaczynają również pojawiać się pierwsze kolonie bawełnicy korówki, którą trzeba mieć szczególnie na uwadze i rozpoczynać zwalczanie możliwie wcześnie. W celu ograniczenia liczebności tego szkodnika można wykorzystać środki zawierające spirotetramat. Środki te mają szerokie spektrum działania, oprócz wcześniej wymienionych mszyc ograniczają również skorupika jabłoniowego i pryszczarki. W sadach gruszowych zaś stanowią podstawę w walce z miodówką gruszową, która w ciepłe lata rozwija kilkanaście pokoleń. Niezwykle istotną zaletą tej substancji jest jej systemiczne działanie, co wydłuża w czasie skuteczność zabiegu.

r e k l a m a

Fot. A. Okła-Wierzbicka, Podstawą skutecznego zwalczania owocówki jabłkóweczki jest monitoring lotu motyli

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bronisze: wszystkie jabłka w jednej cenie

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostępne są już wszystkie odmiany tegorocznych jabłek. I praktycznie wszystkie są w jednej cenie. W ofercie jest coraz więcej gruszek z Belgii. Obejrzyj naszą relację filmową z Rynku pod artykułem!

czytaj więcej

Bronisze: wysyp śliwek, pojawiły się gruszki z importu

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostępne są już wszystkie odmiany tegorocznych jabłek, poza Idaredem. Ale sprzedawcy narzekają na brak zainteresowania ze strony kupców. A jak wygląda handel gruszkami i śliwkami? Obejrzyj naszą relację filmową z Rynku pod artykułem!

czytaj więcej

Bronisze: mocny spadek cen Pirosa

Na Rynku Hurtowym w Broniszach króluje Piros. Ceny za jabłka tej odmiany poszły mocno w dół. Obejrzyj naszą relację filmową z Rynku pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)