Nie tylko przędziorki…
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie tylko przędziorki…

21.03.2020

Przędziorki każdego roku w wielu sadach wyrządzają znaczne szkody. W ostatnich latach najczęściej występują w sadach przędziorek owocowiec oraz przędziorek chmielowiec. Jak skutecznie walczyć z tymi szkodnikami?

Przędziorek owocowiec zimuje w postaci czerwonych jaj na gałęziach, pędach, wokół pąków, w rozwidleniach konarów. Mogą one tworzyć większe złoża. W czasie wegetacji na zasiedlonych przez te maleńkie roztocze liściach powstają jasne plamki, które zlewają się w coraz większe. Uszkodzone liście szarzeją, następnie brązowieją, mogą zasychać i opadać. Najczęściej na dolnej stronie liści widoczne są przędziorki.

U przędziorka chmielowca zimują samice barwy ceglasto-pomarańczowej w grupach, pod korą drzew, opadłymi liśćmi lub w innych kryjówkach. Wiosną przechodzą na pąki i liście, gdzie żerują i rozmnażają się. Gatunek ten przędzie delikatną pajęczynę, pod którą na dolnej stronie liści znajdują się jaja i przędziorki barwy zielonożółtej z dwoma ciemnymi plamami po bokach. W sezonie wegetacji rozwija się pięć pokoleń przędziorków, dlatego w sadach wykonuje się często 3–5 zabiegów je zwalczających.


Cały artykuł przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika "Sad nowoczesny". Sprawdź nasza ofertę!

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nabory wniosków w ramach PROW mogą zostać przesunięte!

Terminy naborów w ramach PROW mogą zostać przesunięte – poinformował resort rolnictwa. Ma to związek z epidemią koronawirusa. Jednocześnie ministerstwo zapewniło, że trwające obecnie składanie wniosków o płatności obszarowe czy dobrostan zwierząt będzie kontynuowane. Nie wiadomo natomiast co z zaplanowanym na 31 marca naborem na „Modernizację gospodarstw rolnych”.

czytaj więcej

Gryzący problem

Gryzonie to kolejny nasilający się problem w sadownictwie. Ich szkodliwość może sięgać nawet kilkudziesięciu procent w młodych sadach. Jak zabezpieczać uprawę przed zniszczeniami spowodowanymi przez tę grupę szkodników? A co w przypadku, gdy już stwierdzimy straty przez nie wyrządzone?

czytaj więcej

Modernizacja gospodarstw rolnych w obszarze „d” – nabór wniosków rusza 31 marca!

Rusza nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze „d”.  Dokumenty będzie można złożyć od 31 marca do 29 maja 2020 roku. Maksymalna kwota wsparcia, w zależności od rodzaju inwestycji wynosi 200 lub 500 tys. zł.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)