Jakie zagrożenia w sadzie na przedwiośniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie zagrożenia w sadzie na przedwiośniu?

02.03.2020autor: Bartłomiej Czekała

Zmiany klimatu odczuwamy na własnej skórze. Krótka zima, a właściwie jej stopniowy zanik, i przyspieszenie rozwoju roślin stają się faktem. W związku z łagodnym przebiegiem zimowej aury z każdym rokiem obserwujemy wzrost zagrożenia zarówno ze strony chorób, jak i szkodników.

Wzrost temperatury i dostępność wody powodują, że pąki czereśni i wiśni niezależnie od odmiany zaczęły nabrzmiewać. Sytuacja ta, podobnie jak w przypadku pozostałych gatunków, może przełożyć się na wcześniejsze kwitnienie, co niestety może być obarczone ryzykiem uszkodzeń mrozowych.

To oczywiście założenie jedno z wielu i aby się sprawdziło, potrzebna jest kontynuacja m.in.: dni z temperaturą min. 9-100C, co – biorąc pod uwagę prognozy długoterminowe – jest możliwe.

Rak bakteryjny

Niemniej okres ten w sadach czereśniowych i wiśniowych to czas na rozpoczęcie walki z rakiem bakteryjnym, a właściwie z bakterią Pseudomonas syringae. Bakteria ta w sadzie zimuje w głównej mierze na rakowatych zmianach zlokalizowanych w obrębie gałęzi, konarów czy pni drzew. Może występować także w formie epifitycznej – utajonej na powierzchni niezmienionych chorobowo tkanek.


Cały artykuł przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika "Sad nowoczesny". Sprawdź nasza ofertę!

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portali: topagrar.pl, profitechnika.pl oraz warzywaiowoce.pl, szef zespołu PWR Online.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Copa-Cogeca: Propozycja nowego budżetu UE jest nie do przyjęcia

Copa-Cogeca ostro krytykuje propozycje budżetu Unii Europejskiej na kolejną unijną perspektywę finansową. Zdaniem unijnych farmerów taka wysokość wydatków jest nie do przyjęcia ze względu na ambitne zadania jakimi chce się obarczyć rolników.

czytaj więcej
Ciągniki

Traktory Valtra do pracy w sadzie

Nowe traktory Valtra F dostępne są w dwóch wariantach szerokości: 1,5-1,8 m dla modelu podstawowego oraz od 1,3 do 1,5 m dla modelu wąskiego.

czytaj więcej

Skuteczność i bezpieczeństwo w ochronie sadu

W dziedzinie ochrony roślin przed agrofagami firmy prześcigają się w dostarczaniu sadownikom z jednej strony rozwiązań, które będę działać szybko i skutecznie, z drugiej – wpisywać się w trend „minimum pozostałości” i bezpieczeństwa dla środowiska. Jakie technologie prezentowane na targach zwróciły naszą uwagę?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)