Wciornastki: z cebuli na kapustę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wciornastki: z cebuli na kapustę

14.08.2020autor: Kamila Szałaj

Gdy na plantacji cebuli załamane jest 50 proc. szczypioru, wciornastki zaczynają przelatywać na późne pory, kapustę głowiastą i pekińską oraz cebulę z siewu letniego. Są szkodnikami bardzo trudnymi do zwalczania. Jak je mieć pod kontrolą? 

Wciornastki powodują szkody pośrednie i bezpośrednie. Szkodliwość bezpośrednia polega na ogładzaniu rośliny, czyli wysysaniu soku komórkowego, a pośrednia to przenoszenie chorób wirusowych. Dorosłe wciornastki mają wydłużone ciało, długości do 1,2 mm. Szkody wyrządzają osobniki dorosłe i larwy. Jeśli na roślinie żeruje 150–170 osobników (dorosłe i larwy) plon może być obniżony o ok. 40 proc.

Objawy żerowania są różne i zależą od gatunku rośliny. Na cebuli, czosnku i porach objawy są podobne. Wciornastki są szkodnikami bardzo trudnymi do zwalczania. Większość insektycydów nie działa na jaja. Opryskiwanie nie zwalcza również stadiów przechodzących rozwój w glebie – nimfy i pronimfy. Te stadia można zwalczać tylko stosując nicienie entomofilne lub insektycydy doglebowe, których brak. Dlatego bardzo ważne jest poznanie biologii tego szkodnika.

Cykl rozwojowy

Zimują dorosłe wciornastki w wierzchniej warstwie ziemi (do głębokości 10 cm) oraz na miedzach, nieużytkach, na plantacjach wieloletnich, w przechowalniach i szklarniach, a także na porach pozostawionych w polu, na cebuli ozimej i w zeschniętych resztkach roślin. Wiosną na roślinach dziko rosnących pojawiają się pierwsze pokolenia wciornastków. Później przelatują na plantacje roślin uprawnych i żerują do późnej jesieni. W okresie wegetacji może rozwinąć się 4–6 pokoleń.


autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na granicy województw. Uprawa cebuli w gospodarstwie państwa Kalka

Rozmach działań rodziny państwa Kalka musi budzić podziw. Mają gospodarstwa w trzech województwach. Łączą produkcję rolniczą, warzywniczą i sadowniczą. ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ POD ARTYKUŁEM!

czytaj więcej

Nowe zagrożenia dla upraw warzyw w Polsce

Uprawom warzyw, m.in. szparagów, pomidorów, papryki i oberżyny zagrażają nowe szkodniki. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przedstawiła raport dotyczący zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. 

czytaj więcej

Odkażanie gleby. Pokaz aplikacji Basamidu

Dziś w gospodarstwie Zbigniewa Byrskiego w Woli Starowiejskiej k. Belska (woj. mazowieckie) odbył się pokaz odkażania gleby preparatem Basamid 97 GR firmy UPL. Na spotkanie przyjechało ponad 30 okolicznych plantatorów truskawek i warzyw, by w praktyce przekonać się, jak wygląda aplikacja środka oraz porozmawiać o warunkach wykonania i skuteczności zabiegu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)