Uwaga na szarą pleśń w truskawce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uwaga na szarą pleśń w truskawce

04.05.2020autor: Kamila Szałaj

Pogoda, zwłaszcza ostatnie opady deszczu,  sprzyjają rozwojowi szarej pleśni w uprawach truskawek. Faza kwitnienia, w której obecnie znajdują się niektóre odmiany, to najlepszy moment na walkę ze sprawcą infekcji - Botrytis cinerea.

Truskawki, w zależności od regionu kraju, odmiany i metody uprawy znajdują się w różnych fazach rozwojowych. Część z nich jest już w fazie kwitnienia/początek zawiązywania owoców (BBCH 60-64). Natomiast na niektórych plantacjach pojawia się rozwinięty 9 liść.

Na tych plantacjach, gdzie odmiany truskawki są w fazie kwitnienia lub tuż przed, obserwujemy silne nasilenie presji ze strony sprawcy szarej pleśni. Ostatnie deszcze stanowią duże zagrożenie porażeniem przez grzyba. Dodatkowo nawadnianie plantacji podnosi poziom wilgotności w bylinie. To stwarza idealne warunki do rozwoju tej choroby. 

Najbardziej niebezpieczne jest porażenie przez patogena pąków kwiatowych oraz kwiatów. Może to spowodować obniżenie plonu nawet o 80 proc. Zabiegi ochronne należy wykonywać od początku aż do końca kwitnienia. Jeśli przed zbiorem warunki pogodowe również będą sprzyjały rozwojowi infekcji, należy wykonać dodatkowy zabieg o krótkim okresie karencji. 

Warto pamiętać, że sprawca choroby - grzyb Botrytis cinerea, jest patogenem o wysokim ryzyku wytworzenia odporności na poszczególne substancje czynne. Dlatego należy stosować naprzemiennie środki ochrony roślin o działaniu układowym z produktami o działaniu  powierzchniowym. 

- Na mocno kwitnące truskawki poleciłbym mocne rozwiązania, a więc np. Switch 62,5 WG czy Signum 33 WG. Jeśli jeszcze nie ma kwiatów, można zastosować np. Mythos 300 SC lub zadbać o kondycję roślin preparatami biologicznymi jak np. Zumba Plant, zawierający szczepy antagonistycznych mikroorganizmów - wyjaśnia Krzysztof Gasparski z firmy PROCAM w najnowszym komunikacie jagodowym.

W Polsce do zwalczania szarej pleśni w uprawie truskawki zarejestrowane jest 58 fungicydów, zawierających łącznie 21 substancji czynnych.

ksz, fot. 
 
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koniec sezonu na polskie truskawki. Niskie ceny i pogoda pogrążyły plantatorów

W ubiegłym roku, według danych GUS zebrano w Polsce 175 tys. ton truskawek. W tym roku plony będą niższe. Wszystko za sprawą pogody, która bardzo źle wpłynęła na uprawy.

czytaj więcej

Bardzo niskie ceny truskawek. A to raczej nie koniec obniżek...

Ostatnie dni przyniosły spore obniżki cen truskawek. Skupy coraz mniej oferują za owoc przeznaczony zarówno na mrożenie, jak i w kisten. Plantatorzy są załamani, a wszystko wskazuje na to, że cena jeszcze spadnie.

czytaj więcej

Sposób na truskawkowy sukces

Zanim rozpocznie się tegoroczny sezon truskawkowy, na który tak czekają konsumenci, plantatorzy muszą dołożyć starań, aby produkowane przez nich owoce miały wysoką jakość i spełniały wymogi bezpieczeństwa. Taki towar ma szansę osiągnąć korzystną cenę, jak również zyskać uznanie krajowych i zagranicznych konsumentów. Właściwa agrotechnika, prawidłowo prowadzona ochrona i poszukiwanie jak najkorzystniejszych rozwiązań – czy to sposób na udane truskawki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)