Spotkanie Cebulowe: jak chronić cebulę w dobie wycofywania substancji aktywnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spotkanie Cebulowe: jak chronić cebulę w dobie wycofywania substancji aktywnych?

24.01.2021

14 stycznia odbyło się nasze Spotkanie Cebulowe, czyli webinarium on-line poświęcone wyzwaniom i zagrożeniom w uprawie i sprzedaży cebuli. Rozmawialiśmy m.in. ochronie cebuli.

Magdalena Sobocińska, ekspert ds. skuteczności środków ochrony roślin, opowiedziała o możliwościach ochrony cebuli przed mączniakiem rzekomym, Fusarium sp. oraz Stemphylium vesicarium przy zastosowaniu dostępnych środków ochrony roślin (stan na 3.01.2021).
W ostatnim czasie nie odnowiono zezwoleń dla kilku ważnych substancji czynnych – mankozeb, tiofanat metylu, benalaksyl czy bromoksynil. Stemphylium jest więc ogromnym zagrożeniem. Trzeba na bieżąco śledzić zmiany w rejestrze.

W 2022 i 2023 r. roku mija termin stosowania dla środków (zawierających dwie substancje czynne) takich jak: Luna Experience 400 SC, Signum 33 WG, Scorpion 325 SC czy Nordox 75 WG. Wycofanie mankozebu stosowanego do zwalczania mączniaka rzekomego na cebuli spowoduje wykreślenie z rejestru wielu środków przeznaczonych do ochrony cebuli, również tych w których substancja ta występuje w mieszaninie z innymi substancjami tj. dimetomorf, cymoksanil, metalaksyl. Do zwalczania tej choroby zostaną te środki, które zawierają azoksystrobinę i miedź. Przed Fusarium sp. może ochronić preparat Polyversum WP (Pythium oligandrum) przeznaczony do ochrony cebuli przed fuzaryjnym różowieniem korzeni. Jedynym sposobem jest umiejętne zarządzanie plantacją cebuli, związane z praktykowaniem zasad integrowanej ochrony upraw. 


Więcej dowiesz się z wystąpienia ekspertki! Obejrzyj!
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spotkanie Cebulowe z GreenYard – wyzwania i zagrożenia

To już 49. spotkanie organizowane przez miesięcznik WiOM Warzywa i Owoce Miękkie. Poświecono je cebuli – ochronie, nawadnianiu i odmianom. Nie zabrakło też dyskusji o aktualnej sytuacji na cebulowym rynku.

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Ekologiczne z wyboru – miejsca produkcji ekologicznej

Wreszcie pojawiają się realistyczne głosy na temat miejsca produkcji ekologicznej w naszym rolnictwie. Z szumnie ogłoszonych 25% gruntów, mówi się już o, i tak ambitnych, 7%. O badania dla gospodarstw ekologicznych prowadzących tę działalność z przekonania, pytamy prof. Jolantę Kowalską.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)