Pozostałości pestycydów w warzywach i owocach. EFSA opublikowała raport
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pozostałości pestycydów w warzywach i owocach. EFSA opublikowała raport

08.04.2021autor: Dorota Kolasińska

EFSA opublikowała najnowszy raport na temat pozostałości pestycydów w najczęściej spożywanej żywności w Unii Europejskiej. W ilu przypadkach przekroczono normy? 

Jak podaje EFSA wśród 96 302 próbek przeanalizowanych w 2019 r. 96,1% mieściło się w prawnie dozwolonych normach. W podzbiorze 12 579 próbek przeanalizowanych w ramach skoordynowanego programu kontroli UE (EUCP) 98% mieściło się w dopuszczalnych granicach.

Analizowano próbki takich produktów jak: jabłka, kapusta, sałata, brzoskwinie, szpinak, truskawki, pomidory, owies, jęczmień, wina (czerwonego i białego), mleko krowie i tłuszcz wieprzowy. 
Spośród przeanalizowanych próbek 241 (2%) zawierało pozostałości przekraczające normy, z czego 1% doprowadziło do działań prawnych. W związku z tym, że podobne działania są prowadzone regularnie, można na tej podstawie zidentyfikować tendencje. 

W porównaniu z 2016 r. wskaźnik przekroczenia spadł w przypadku brzoskwiń (z 1,9% do 1,5%), sałaty (2,4% do 1,8%), jabłek (2,7% do 2,1%) i pomidorów (2,6% do 1,7%).
Przekroczenia wzrosły w przypadku truskawek (1,8–3,3%), kapusty głowiastej (1,1–1,9%), winogron winnych (0,4–0,9%) i tłuszczu wieprzowego (0,1–0,3%). Podobnie jak w 2016 r. nie stwierdzono przekroczeń w mleku krowim.

Działania kontrolne są prowadzone zarówno przez unijne organy, ale również na poziomie krajowym, zazwyczaj w stosunku do produktów, które mogą zawierać pozostałości pestycydów lub w przypadku, których wykryto naruszenia prawa w poprzednich latach. 

EFSA ocenia, że produkty nie stanowiły zagrożenia dla konsumentów, jednak po powstaniu raportu organizacja rekomenduje szereg zaleceń mających na celu zwiększenie skuteczności europejskich systemów kontroli, a tym samym dalsze zapewnianie wysokiego poziomu ochrony konsumentów.

oprac. dkol na podst. EFSA
fot. pixabay 
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego. Redaktor działów: top bydło i top agrar Polska Online,

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Webinarium "Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji": zrównoważona ochrona - zalecenia na ten sezon

26 marca odbyło się nasze webinarium „Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji”. Rozmawialiśmy m.in. o zrównoważonej ochronie truskawek. Cały zapis wypowiedzi Krzysztofa Łęgockiego z firmy ICB Pharma obejrzysz pod artykułem!

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Ekologiczne z wyboru – miejsca produkcji ekologicznej

Wreszcie pojawiają się realistyczne głosy na temat miejsca produkcji ekologicznej w naszym rolnictwie. Z szumnie ogłoszonych 25% gruntów, mówi się już o, i tak ambitnych, 7%. O badania dla gospodarstw ekologicznych prowadzących tę działalność z przekonania, pytamy prof. Jolantę Kowalską.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)