Papryka gruntowa bez chwastów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Papryka gruntowa bez chwastów

27.03.2021autor: Kamila Szałaj

Papryka może tolerować towarzystwo chwastów do 5–6 tygodni od sadzenia pod warunkiem, że później plantacja utrzymywana jest bez chwastów przynajmniej do 2–3 pierwszych zbiorów.

Co zwiększa zachwaszczenie?

Na zachwaszczenie wpływa rodzaj i sposób nawożenia. Nawożenie organiczne poprawia ogólne warunki wzrostu nie tylko uprawianej rośliny, ale też chwastów. Ponadto może się pojawiać więcej gatunków azotolubnych (chwastnica jednostronna, żółtlica drobnokwiatowa, rdest plamisty, szarłat szorstki, wilczomlecz ogrodowy). Przestrzenne rozmieszczenie chwastów na plantacji zależy od sposobu nawadniania. Przy nawadnianiu kroplowym, miejsca o wyrównanej wilgotności, w pobliżu emiterów są silniej zachwaszczone niż szerokie nienawadniane międzyrzędzia.

Kiedy zwalczać?

Papryka może tolerować towarzystwo chwastów do 5–6 tygodni od sadzenia pod warunkiem, że później plantacja utrzymywana jest bez chwastów przynajmniej do 2–3 pierwszych zbiorów. Powinno się likwidować je jak najwcześniej. Tuż po sadzeniu wzrost papryki jest wolniejszy niż chwastów. Jeżeli nie stosuje się herbicydów oraz gdy asortyment środków dopuszczonych do ochrony papryki jest ograniczony i niedostosowany do gatunków chwastów dominujących na plantacji, przy małym zachwaszczeniu, gdy liczba chwastów nie przekracza 2–5 szt./m2, pierwsze pielenie i mechaniczne uprawki międzyrzędowe można wykonać po ok. 3 tygodniach od sadzenia.

Cały artykuł przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak skutecznie zwalczać szkodniki w uprawach pod osłonami? Wywiad z ekspertem

Jak skutecznie zwalczać szkodniki w uprawach pod osłonami? O tym rozmawiamy z Arkadiuszem Sławińskim z UPL. Zapis wywiadu obejrzysz pod artykułem!

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Ekologiczne z wyboru – miejsca produkcji ekologicznej

Wreszcie pojawiają się realistyczne głosy na temat miejsca produkcji ekologicznej w naszym rolnictwie. Z szumnie ogłoszonych 25% gruntów, mówi się już o, i tak ambitnych, 7%. O badania dla gospodarstw ekologicznych prowadzących tę działalność z przekonania, pytamy prof. Jolantę Kowalską.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)