Ochrona szparagów przed szkodnikami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ochrona szparagów przed szkodnikami

29.07.2020autor: Kamila Szałaj

Aż do zakończenia zbiorów nie stosuje się zabiegów ochrony. Jakie gatunki szkodników najczęściej występują na plantacjach? 

Zabiegi fitosanitarne przeciwko szkodnikom odgrywają istotną rolę w technologii uprawy szparagów. Dotyczą one nie tylko interwencyjnego zwalczania szkodników, ale także wykonywania prac agrotechnicznych przez cały sezon wegetacyjny.

Do podstawowych prac należy zespół mechanicznej obróbki gleby (orka, formowanie wałów), zabiegi międzyrzędowe (kultywatorowanie, odchwaszczanie, usuwanie samosiewów), czynności pozbiorcze (likwidacja wałów, usuwanie porażonych pędów ze szkodnikami lub opanowanych przez choroby). 

Czynności te istotnie zmniejszają liczebność wielu gatunków szkodników. W resztkach pożniwnych znajdują się m.in. larwy i poczwarki trzepa szparagówki, larwy i bobówki śmietek, larwy i chrząszcze poskrzypek, zmieniki, mszyce, a jesienią także ich jaja oraz inne owady. 

Na plonujących plantacjach aż do zakończenia zbiorów nie stosuje się środków ochrony roślin. Są one dopuszczone tylko przed lub w trakcie zakładania plantacji (sadzenia i rozrostu karp) i po zakończeniu zbiorów. 
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Omacnica w papryce

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis) jest znanym szkodnikiem kukurydzy, ale coraz częściej pojawia się także w uprawach truskawki, papryki czy jabłoni. 

czytaj więcej

Nowe zagrożenie dla upraw pomidora, papryki i oberżyny w Polsce

Tomato mottle mosaic virus (ToMMV) obecnie nie znajduje się na liście agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej, niemniej przeprowadzona przez Julius Kühn-Institut (Niemcy) ocena zagrożenia wykazała duże ryzyko fitosanitarne ze strony tego wirusa. Stanowi on zagrożenie dla upraw pomidora, papryki i oberżyny w Polsce - poinformował PIORiN.

czytaj więcej

Choroby bakteryjne, szkodniki. Niełatwy sezon ogórkowy

Podczas Kłeckiego Dnia Ogórka 18 lipca w Michalczy (woj. wielkopolskie) uczestnicy mieli okazję omówić problemy w uprawie ogórka z doradcą warzywniczym Piotrem Borczyńskim z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)