Niełatwe warunki do produkcji warzyw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niełatwe warunki do produkcji warzyw

17.08.2020autor: Kamila Szałaj

Ulewne deszcze pod koniec czerwca i na początku lipca przyczyniły się do wielu problemów w uprawie warzyw. Jakich? O tym w artykule Piotra Borczyńskiego z KPODR w Minikowie, Oddział Zarzeczewo.  

Miesiąc temu, kiedy kończyłem poprzedni tekst, było sucho i ciepło. Zaczynały padać deszcze, ale to, co się stało w drugiej połowie czerwca, zaskoczyło wielu producentów. W niektórych rejonach na Kujawach, zwłaszcza w okolicach Inowrocławia spadło w ostatnich dwóch tygodniach czerwca ponad 300 l na m2. Opady były intensywne i codziennie. Były również opady burzowe, przekraczające w ciągu doby 100, a nawet 150 l. Ze względu na to, że pola nie są równe, woda spływała w najniższe miejsca i tam mimo szybkiego jej wypompowywania z rowów i tak powstały zastoiska. 


Choroby brokułów 


Ze względu na często padające deszcze zwilżenie roślin było długotrwałe, co przyczyniło się do infekcji chorobami bakteryjnymi, a następnie grzybowymi. Największy problem z bakteriozami mieli producenci brokułów na rynek warzyw świeżych, jak również dla przemysłu zamrażalniczego. Tam, gdzie padało codziennie, nie było możliwości zabezpieczenia róż przed gniciem. 

Mimo prób i stosowania dezynfektantów (nawet dwa razy w ciągu dnia), róże i tak były atakowane przez bakterie. W rejonach o mniejszej intensywności opadów producenci, używający produktów typu Nano Mi, zawierających duże ilości nanosrebra, które wnikały pomiędzy komórki i działały interwencyjnie, zebrali różyczki dobrej jakości. 
r e k l a m a


Szkodniki róż


Intensywne i częste opady spowodowały, że większość szkodników warzyw kapustnych miała utrudniony rozwój i nie była szkodliwa, zwłaszcza mączliki. Na plantacjach, na których nie zadbano o zmniejszenie populacji owadów dorosłych zanim złożyły jaja, larwy tantnisia krzyżowiaczka zaczęły się wylęgać, ale trudno było wykonać zabiegi. Nie ma też produktów do zwalczania gąsienic motyli. 

Na plantacjach, gdzie rozsada była zaprawiona Verimarkiem, nie powinno używać się drugi raz tej samej substancji aktywnej, np. produktu Benevia 100 OD, ze względu na możliwość uodpornienia mączlików, śmietki. Na rynku zabrakło produktu SpinTor 480 SC, więc producenci stosowali Coragen 200 SC, który również ma substancję aktywną z tej samej grupy chemicznej co Verimark 200 SC i Benevia. 


autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Agrounia wytropiła holenderskie pomidory w Auchan sprzedawane jako polskie

Agrounia wytropiła holenderskie pomidory w Auchan sprzedawane jako polskieAgrounia, która zwraca uwagę na prawidłowe oznakowanie produktów rolnych w sklepach, tym razem zarzuca sieci Auchan oszukiwanie polskiego konsumenta. W dosadnych słowach organizacja opisuje oznaczenie holenderskich pomidorów jako polskie.

czytaj więcej

Choroby bakteryjne, szkodniki. Niełatwy sezon ogórkowy

Podczas Kłeckiego Dnia Ogórka 18 lipca w Michalczy (woj. wielkopolskie) uczestnicy mieli okazję omówić problemy w uprawie ogórka z doradcą warzywniczym Piotrem Borczyńskim z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)