Adiuwanty w ochronie cebuli. Wywiad z ekspertem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Adiuwanty w ochronie cebuli. Wywiad z ekspertem

12.02.2021autor: Kamila Szałaj

By podnieść działanie środków ochrony roślin warto sięgnąć po adiuwanty. O konieczności ich zastosowania w zabiegach w uprawie cebuli rozmawiamy z Adamem Wachowskim z firmy Agromix. Obejrzyj cały wywiad pod artykułem!

Czynników, które ograniczają działanie środka ochrony roślin jest bardzo dużo, a część z nich nie jest jeszcze poznana. Do najczęstszych należy krystalizowanie się preparatów w opakowaniu. 

- Jeśli rolnicy decydują się na niższej jakości rozwiązania, muszą liczyć się z tym, że środki mogą być skrystalizowane na dnie, a tym samym substancja będzie słabiej pobierana przez roślinę – mówi Adam Wachowski z firmy Agromix. 
Kolejnymi czynnikami są pH cieczy roboczej oraz hydroliza, której ulegają szczególnie środki o działaniu kontaktowym.

W uprawie cebuli główny problem polega na niskiej retencji cieczy roboczej na liściach. To wynika z hydrofobowej powierzchni liścia. Poza tym gruba warstwa woskowa utrudnia wnikanie, a krople szybko schną.

- Liście cebuli są ustawione pionowo i są pokryte dużą warstwą wosku. Krople wytwarzane przez rozpylacze mają więc małe szanse, żeby zatrzymać się na tej warstwie. W ten sposób tracimy znaczną część fungicydu.  Z wypryskanej na pole ilości tylko ok. 10-15 proc. dociera do miejsca działania. Dlatego należy zastosować tu adiuwanty. Dzięki temu zwiększymy efektywność zabiegów i ograniczymy koszty ochrony, redukując dawki. A plony będą lepszej jakości – podkreśla Wachowski. 

Niekorzystny wpływ najważniejszych czynników ograniczających skuteczność środków ochrony roślin likwidują adiuwanty. W ofercie firmy Agromix, polskiego producenta adiuwantów można znaleźć preparaty dedykowane do herbicydów, fungicydów, insektycydów czy regulatorów wzrostu.

Więcej o adiuwantach, a także błędach, których należy unikać przy ich stosowaniu dowiesz się z poniższego wywiadu. Zapraszamy do oglądania!
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spotkanie Cebulowe: dlaczego warto stosować adiuwanty?

14 stycznia odbyło się nasze Spotkanie Cebulowe, czyli webinarium on-line poświęcone wyzwaniom i zagrożeniom w uprawie i sprzedaży cebuli. Rozmawialiśmy m.in. o konieczności stosowania adiuwantów w ochronie cebuli.  

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Ekologiczne z wyboru – miejsca produkcji ekologicznej

Wreszcie pojawiają się realistyczne głosy na temat miejsca produkcji ekologicznej w naszym rolnictwie. Z szumnie ogłoszonych 25% gruntów, mówi się już o, i tak ambitnych, 7%. O badania dla gospodarstw ekologicznych prowadzących tę działalność z przekonania, pytamy prof. Jolantę Kowalską.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)