Niszczycielska siła saletry w Bejrucie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niszczycielska siła saletry w Bejrucie

06.08.2020autor: dr Juliusz Urban

O właściwościach wybuchowych saletry amonowej wiadomo nie od dziś, ale że niszczycielskie właściwości mogą przybierać aż tak wielkie rozmiary przekonaliśmy się w ostatnich dniach.

W Bejrucie w stolicy Libanu we wtorek po południu doszło do ogromnej eksplozji, w wyniku której praktycznie zmiecione z powierzchni zostało niemal pół miasta. W efekcie wybuchu zginęło co najmniej 100 osób, a prawie 4 tys. zostało rannych. Nie ma doniesień, by wśród ofiar wybuchu byli Polacy. Na prawdziwe dane o całkowitej liczbie ofiar, trzeba będzie jeszcze długo zaczekać. Setki osób są na liście zaginionych, wciąż trwa akcja ratunkowa i wielu mieszkańców jest uwięzionych w gruzach uszkodzonych budynków.

 

Przyczyna

Pierwsze doniesienia agencyjne mówiły, że wybuch nastąpił w magazynie fajerwerków, dopiero potem z oficjalnych komunikatów świat obiegła informacja, że przyczyną eksplozji były prace spawalnicze mające zabezpieczyć przed kradzieżą nawóz składowany w portowym magazynie. Na składzie było w było 2750 ton saletry amonowej, uprzednio skonfiskowanej ze statku w roku 2014

r e k l a m a
Historia bez happy endu
Transport zabezpieczonej przez władze portu saletry miał ponoć pochodzić z mołdawskiego frachtowca MV Rhosus, który wypłynął z portu Batumi w Gruzji we wrześniu 2013 r.. W trakcie rejsu statek miał awarię silnika i w konsekwencji zawinął do portu w Bejrucie. Po inspekcji jednostki przez państwowych kontrolerów, zakazano dalszej żeglugi, którą uznano za niebezpieczną. Wkrótce czarterujący statek stracili zainteresowanie ładunkiem, w efekcie czego jednostka została porzucona. Ze względu na ryzyko związane z pozostawieniem nawozu na pokładzie, władze portowe wyładowały towar do magazynów. Sprawa nie została dotąd zakończona przez sześć długich lat.

Liban odcięty od żywności?

Eksplozja uszkodziła budynki w promieniu wielu kilometrów od portu. Siła wybuchu była tak wielka, że dosłownie zmiotła z powierzchni okoliczne budynki, a słychać go było aż na Cyprze, który jest oddalony od stolicy Libanu o ponad 200 km. Poza budynkami, eksplozja uszkodziła stojący w porcie okręt ONZ. Ponadto zmieciony z powierzchni został portowy terminal zbożowy, przez który przechodzi większość importu do Libanu. Elewator mógł pomieścić 120 tys. ton, ale był obecnie zapełniony jedynie 15 tys. ton pszenicy. Agencje informacyjne podają, że bez działającego terminala Libanowi wystarczy zboża na niecały miesiąc, jednak libański minister gospodarki i handlu Raoul Nehme informuje, że trwają obecnie poszukiwania innych miejsc do zmagazynowania ziarna.

– Mamy wystarczająco dużo zapasów i zmierzających do nas statków, by zabezpieczyć długoterminowe potrzeby Libanu – uspokajał Nehme zapewniając, że krajowi nie grozi brak chleba i mąki.

 

Wybuch w Bejrucie jest dotkliwym ciosem ekonomicznym dla Libanu, który może przynieść ogromne skutki. W kraju już wcześniej panował chaos, wywołany potężnym kryzysem ekonomicznym, spotęgowanym dodatkowo przez pandemię. Liban jest obecnie najbardziej zagrożonym bankructwem państwem na świecie, a tu jeszcze i to. Cała światowa społeczność spieszy z humanitarną pomocą dotkniętemu tragedia krajowi.

 
Uważajmy!!

Ta tragedia jeszcze raz przypomina, jak niebezpiecznym w zetknięciu choćby z iskrą ognia jest powszechnie u nas stosowany i często magazynowany w gospodarstwach i firmach handlowych nawóz. Uważajcie proszę przy pracach magazynowych, by mniejsze ilości nie stały się przyczyną „małych Wielkich tragedii”, bo o iskrę pochodzącą z urządzeń magazynowych nie jest trudno.

 

Juliusz Urban Foto. Anwar AMRO/AFP


autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pojechali gasić pożar zboża, a znaleźli niewybuch

Niebezpieczne chwile przeżyli strażacy z jednostek OSP w Kolinie, Dolicach i Przelewicach, a także JRG Stargard. Podczas akcji gaśniczej pożaru zboża natknęli się na niewybuch.

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Rzepak nie taki oczywisty, kukurydzo znikaj już - Rynkowy Serwis Spod Lady - 27.10.23 r.

Rzepakowe prognozy nie są wcale takie oczywiste, a pszenica wciąż uzależniona jest od kukurydzy i wręcz marzy o zakończeniu kukurydzianych zbiorów. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)