Dlaczego ukraińska ziemia jest tak ważna dla całego świata?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego ukraińska ziemia jest tak ważna dla całego świata?

16.06.2022autor: dr Juliusz Urban

Wydaje się, że tak postawione pytanie, w czwartym miesiącu wojny w Ukrainie z brutalnym rosyjskim najeźdźcą nie powinno się nawet pojawiać. Wszyscy wiemy, że Ukraina broni wolności narodowej i za siebie, i za nas.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w miarę możliwości trzeba Ukrainę wspierać, ale nie możemy też dopuścić do tego, by niezgrabne działania polityków naszych, francuskich, czy niemieckich doprowadziły na skraj przepaści rolników w tych krajach.

Ślepe i bezrefleksyjne działanie w zakresie nieograniczonego i bezcłowego importu zbóż z Ukrainy do UE, jeśli nie zostanie okiełzane uregulowaniami, o których obecnie nawet się nie wspomina, może zrobić tyle dobrego, co i złego. Ilości zbóż produkowanych na Ukrainie wysłanych bez kontroli na rynek europejski mogą nie tylko spowodować obniżki cen w Europie, ale większe perturbacje będą, jeśli to zboże nie trafi na rynki światowe. Ukraina może zaspokoić potrzeby żywnościowe 600 mln ludzi, tylko ci głodni ludzie nie żyją w Europie, a w Afryce i Azji.

Z rolniczych danych zdajemy sobie mniej lub bardziej sprawę. Ukraina zajmuje 1. miejsce w powierzchni gruntów ornych w Europie i 3. miejsce pod względem powierzchni czarnoziemu. Jest największym na świecie eksporterem słonecznika i oleju słonecznikowego. Zajmuje też 2. miejsce w globalnej produkcji jęczmienia i 4. miejsce w jego eksporcie. Ukraina to również 3. światowy producent kukurydzy i 4. jej eksporter. Przy tym wszystkim 4. miejsce w produkcji ziemniaków i 6. jako największy eksporter pszenicy wyglądają skromniej.

Jednak nie po rolnictwo Ukrainy sięgają grabieżcze łapy rosyjskiego najeźdźcy. Ukraina zajmuje bowiem 1. miejsce w Europie pod względem nadających się do wydobycia rud uranu, 2. miejsce w Europie co do zasobów rudy tytanu. Ziemie Ukrainy kryją także 2. europejskie ilości rudy manganu, 2. w Europie złoża rudy rtęci, oraz zawierają 3. w Europie zasoby gazu łupkowego.

r e k l a m a
Trudno się więc dziwić, że Rosjanie, którzy chcą nas szantażować gazem, nie chcą pozwolić na swobodne zarządzanie bogactwami Ukrainy, których zsumowana łączna wartość daje jej 4. miejsce na świecie.

Jeśli połączymy to z 1. miejscem w Europie w produkcji amoniaku, 2. pod względem długości w Europie i 4. na świecie systemem sieci kolejowej (21 700 km) i 3. co do wielkości w Europie pod względem zainstalowanej mocy producentem energii jądrowej, wszystkie elementy układanki wydają się być już na swoim miejscu. Swoim, znaczy ukraińskim, a nie rosyjskim!

dr Juliusz Urban

Fot. Envato

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przez biurokrację rolnicy nie mogą użytkować państwowych gruntów rolnych

Kończące się długoletnie umowy dzierżawy państwowych gruntów sprawiają, że ziemia wraca do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Cieszy to okolicznych rolników, ponieważ z reguły jest ona następnie oferowana im w formie przetargów ograniczonych. Jest tylko jeden problem. Bywa, że grunty wracają do Zasobu jesienią, a przetarg na ich dzierżawę jest ogłaszany dopiero późną wiosną bądź latem kolejnego roku. Ziemia leży więc odłogiem przez cały sezon. Tak jest na przykład w przypadku gruntów położonych na terenie gminy Pobiedziska w województwie wielkopolskim. Bywa też tak, że przetarg się odbył, ale wydanie ziemi trwa tak długo, że rolnicy nie mogą wykonać już zasiewów, a czynsz płacić muszą. Dlaczego tak jest?

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Rzepak nie taki oczywisty, kukurydzo znikaj już - Rynkowy Serwis Spod Lady - 27.10.23 r.

Rzepakowe prognozy nie są wcale takie oczywiste, a pszenica wciąż uzależniona jest od kukurydzy i wręcz marzy o zakończeniu kukurydzianych zbiorów. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)