Covidova gorączka na giełdach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Covidova gorączka na giełdach

28.10.2020autor: dr Juliusz Urban

W dniu dzisiejszym na światowych giełdach surowcowych panuje pandemiczna panika, powodująca spore spadki cen prawie wszystkich towarów. Zarówno na Chicago, jak i na Matifie w tabelach giełdowych dominuje czerwony kolor.

Najbardziej tanieją te surowce, które w poprzednich tygodniach drożały najmocniej.

Cena kukurydzy na Chicago spada o 2,37%, a na Matifie o 3 euro/t. Listopadowe kontrakty kukurydziane są wyceniane na 194,50 euro/t, ale styczniowe już tylko po 186,25 euro/t.

 

Prawie o 2% tanieje pszenica w USA, a na paryskiej giełdzie jej spadki w trakcie dzisiejszego dnia wynoszą 2,5–3 euro/t. Ceny na Matifie, na kontrakcie grudniowym kształtują się obecnie na poziomie 203,25 euro/t, z realizacją na marzec pszenica jest wyceniana po 202,75 euro/t.

 

Spadki cen nie oszczędzają także rynku oleistych. W rzepaku te obniżki są bardzo spektakularne, ceny notowań listopadowych na Matifie spadają bowiem o 7 euro/t – do 381 euro/t, a lutowe kontrakty spadły nawet o 7,5 euro/t, choć finalnie ceny tego kursu są o 4 euro wyższe niż na kończącym się niedługo kontrakcie listopadowym.

 

Rzepak tanieje, bo tanieje soja. Drożała ona od ponad dwóch tygodni, aż rosnąca skala zakażeń przyniosła kres podwyżkom. Soja na Chicago, tylko jednego dnia potaniała o 1,84%.

 

Wygląda na to, że w rynki surowcowe opanowała czerwona faza wirusowej gorączki. W trakcie pierwszej fali pandemii spadki były wręcz dramatyczne, w marcu br. rzepak potaniał do 330 euro/t. Giełdy dzisiejszego dnia wciąż jeszcze pracują, ale miejmy nadzieję, że teraz rynki choć zareagowały bardzo nerwowo, będą nieco spłaszczały dołujące efekty cenowe ograniczeń, związanych z niechybnie nadchodzącym kolejnym lockdownem.

 

Juliusz Urban

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rośnie chiński import kukurydzy i pszenicy

W ostatnich miesiącach import kukurydzy i pszenicy do Chin stale rośnie, prognozowane są także wyraźne wzrosty w ilościach przywożonego sorgo i jęczmienia.

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Rzepak nie taki oczywisty, kukurydzo znikaj już - Rynkowy Serwis Spod Lady - 27.10.23 r.

Rzepakowe prognozy nie są wcale takie oczywiste, a pszenica wciąż uzależniona jest od kukurydzy i wręcz marzy o zakończeniu kukurydzianych zbiorów. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)