Arbitraż jest lepszy od sądu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Arbitraż jest lepszy od sądu

27.06.2021autor: dr Juliusz Urban

O przewadze arbitrażu nad rozprawami toczącymi się przez wiele lat w sądach powszechnych rozmawiamy, na łamach lipcowego wydania top agrar Polska, z Dariuszem Kutziasem, prezesem DAKU International Sp. z o.o. – firmy skupującej i eksportującej zboża.

Juliusz Urban: Co to jest arbitraż, jaka jest różnica pomiędzy arbitrażem a sądem? W jakich sprawach się go stosuje?

Dariusz Kutzias: Arbitraż to organ do rozstrzygania sporów między stronami umowy. Jest oczywiście także sąd, ale działalność tych dwóch organów wiąże się z kilkoma dość znacznymi różnicami. Pierwsza i podstawowa różnica wynika z tego, że w arbitrażu rozstrzygają ludzie z branży, eksperci, fachowcy znający materię od podszewki, a w sądzie sprawy rozstrzygają zawodowi sędziowie, którzy dziś decydują o zbożu, jutro o rozwodzie, a pojutrze być może o budowie lotniska. W związku z tym ich kompetencje i wiedza branżowa pozostawiają dużo do życzenia. Druga podstawowa różnica jest taka, że od wyroku sądu arbitrażowego nie można się odwołać. Jest on ostateczny. Generalnie arbitraż jest prostszy od postępowania przed sądem powszechnym. Opiera się na chronologii faktów i na zapisach warunków umowy. Skupia się na intencji zawartego kontraktu, a nie zagłębia się w detale prawne, które z prostych spraw czynią prawne „mamuty”. Arbitraż stosuje się we wszelkich sprawach spornych, jeśli obie strony zgodzą się na rozstrzyganie przez arbitraż. 

Więcej o zaletach arbitrażu i szczegółach dotyczących tej formy rozstrzygania sporów przeczytasz w obszernym wywiadzie opublikowanym na łamach najnowszego, lipcowego wydania top agrar Polska.

Uznanego eksperta rynkowego dopytujemy także, jak ocenia rynek zbożowy na nadchodzący sezon 2021/22.

Zapraszamy do lektury artykułu: „Arbitraż lepszy od sądu” na stronach 52-53 lipcowego wydania naszego miesięcznika.

Juliusz Urban grafika Siejkowski


autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

O eksporcie i bilansach zbożowych na III Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej

Krzysztof Gwiazda, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego na naszej Giełdzie zaprezentował swoje przemyślenia na temat: „Eksport jako istotny czynnik wpływający na krajowe ceny zbóż. Bilanse i przewidywania na sezon 2021/22”.

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Rzepak nie taki oczywisty, kukurydzo znikaj już - Rynkowy Serwis Spod Lady - 27.10.23 r.

Rzepakowe prognozy nie są wcale takie oczywiste, a pszenica wciąż uzależniona jest od kukurydzy i wręcz marzy o zakończeniu kukurydzianych zbiorów. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)