Czy dostawcy mleka do ROTR w Rypinie otrzymają pomoc?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dostawcy mleka do ROTR w Rypinie otrzymają pomoc?

09.11.2021autor: Artur Puławski

Rolnicy, którzy dostarczali mleko do upadłych SM Bilemlek i OSM Ozorków, mogli liczyć na pomoc wypłacaną przez ARiMR. Jednak takiego wsparcia nie otrzymali dostawcy mleka do ROTR Rypin. Czy to się zmieni i rolnicy sprzedający mleko do rypińskiej spółdzielni doczekają się także pomocy? 

We wrześniu została zgłoszona interpelacja poselska w sprawie byłych dostawców spółdzielni mleczarskiej ROTR w Rypinie. Pochodzący z Brodnicy poseł Paweł Szramka zadał pytania związane z rozporządzeniem z dnia 27 lipca 2021 roku, które dotyczyło zmiany uprawnień i zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pozwoliło ono na częściową rekompensatę utraconych dochodów rolnikom, którzy sprzedawali mleko do upadłego BIELMLEKU.

Dlaczego mleczarnia z Rypina nie została objęta pomocą taką jak SM Bielmlek czy OSM Ozorków?

Na wprowadzeniu rozporządzenia skorzystali przede wszystkim byli dostawcy upadłej Spółdzielni Mleczarskiej BIELMLEK w Bielsku Podlaskim. Objęte zostało nim również kilka innych firm, które nie wypłacały pieniędzy za skupione mleko. Można tu wymienić Okręgowa Spółdzielnię Mleczarską w Ozorkowie.

Na pomoc nie,,załapali'' się członkowie rypińskiego ROTRu, którzy zostali wyjątkowo boleśnie poszkodowani upadłością spółdzielni. Rozporządzenie gwarantowało wypłatę części utraconego dochodu w przypadku braku wypłat w latach 2019 – 2020. Niestety spółdzielnia w Rypinie formalnie upadła w październiku roku 2018.

r e k l a m a

Ministerstwo informuje, że trwają prace nad pomocą dla członków spółdzielni ROTR w Rypinie

Poseł z Kujaw pytał, dlaczego w rozporządzeniu uwzględniono jedynie lata 2019 i 2020. Z jakiego powodu pominięto dostawców ROTR Rypin oraz z jakie propozycje może przedstawić Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju, rolnikom którzy ucierpieli z powodu upadku spółdzielni?

W ostatnim tygodniu października został on poinformowany, że trwają prace legislacyjne, aby pomoc finansową otrzymali również producenci mleka, którzy nie otrzymali za nie zapłaty w roku 2018. Odpowiedzi udzielił Ryszard Bartosik – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ROTR sprzedawany w kawałkach

ROTR Rypin nie należał do grona liderów na mleczarskim rynku. Pomimo to był firmą znacząca. Jako jedna z pierwszych zajmowała się produkcją mlek i śmietanek UHT. W trakcie upadłości wyznaczony syndyk podejmował liczne próby sprzedaży przedsiębiorstwa w całości. Nie znalazł się jednak chętny do jej zakupu. Nie powinno to dziwić, ponieważ był to zakład kompletnie opuszczony przez dostawców. ROTR nie płacił im za mleko nawet przez kilka miesięcy.

Obecnie trwa sprzedaż poszczególnych jej elementów. Kolejne ogłoszenia sędziego komisarza z roku 2021 dotyczą linii produkcyjnych oraz poszczególnych urządzeń.

Artur Puławski

fot. archiwum

autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prezes OSM Sierpc: spirala inflacyjna uderza w mleczarnie i rolników

– Niestety, złoty jest coraz słabszy, a inflacja nabiera tempa zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Dlatego trudno jest oszacować o ile wzrastają koszty produkcji, bo one rosną z każdym dniem. W mojej ocenie rozpoczęła się spirala inflacyjna. Zarówno w gospodarstwach, jak i w mleczarni podrożały wszystkie środki produkcji. Ogólna inflacja, jaką daje się odczuć wynosi co najmniej kilkanaście procent, a nie 5,9% jak zostało oficjalnie podane przez GUS – mówi Grzegorz Gańko, prezes OSM w Sierpcu.

czytaj więcej

Tadeusz R., prezes SM Bielmlek i polityk PiS aresztowany. Grozi mu 10 lat więzienia

Na wniosek warszawskiej prokuratury Tadeusz R., prezes mleczarni Bielmlek, która zbankrutowała został aresztowany. Według śledczych były wiceminister rolnictwa miał przyczynić się do powstania szkody w majątku SM Bielmlek na co najmniej 80 mln zł. Byłemu senatorowi grozi za to 10 lat pozbawienia wolności.

czytaj więcej

Kosmiczne ceny nawozów! "To jawny wyzysk rolnika!"

W ostatnich dniach ceny nawozów poszły ostro w górę. Niektóre są trzy razy droższe niż przed rokiem. Na dodatek rolnicy mają problemy z ich zakupami – potas jest praktycznie niedostępny. Skąd takie horrendalne stawki? Czy ministerstwo rolnictwa cokolwiek zrobi w tej sprawie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)