JCB dwukrotnie zwiększa moc
r e k l a m a
Partnerzy portalu

JCB dwukrotnie zwiększa moc

13.04.2021autor: Jan Beba

JCB wprowadza na rynek kompaktową ładowarkę kołową 403 Plus o mocy dwukrotnie większej od poprzedniego modelu. Wcześniej model 403 Smart Power o szerokości 1,1 m miał moc 25 KM, który zastąpiono jednostką 50 KM z układem hydraulicznym 60 l/min i maksymalnym udźwigiem rzędu 1,5 t.

– Model 403 jest zdecydowanie najmniejszą maszyną w naszej gamie rolniczych ładowarek kołowych, ale nowa wersja Plus ma stosunek mocy do masy odpowiadający naszym największym maszynom – powiedział dyrektor zarządzający JCB Agriculture, John Smith. – Niewielki rozmiar i zwinność manewrowania sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie do pracy w budynkach i wokół nich, a także maszyna ze sprawdzonym układem napędowym obejmującym wytrzymałe osie i opcjonalnym mechanizmem blokującym napęd w 100% z przodu i z tyłu. Natomiast w pełni wyposażona kabina z wnętrzem, które odpowiada wysokim standardom konstrukcji, dopasowania i wykończenia naszych większych ładowarek, uzupełnia pakiet; to ważny dodatek do naszej oferty, który podkreśla szeroki wybór maszyn do transportu materiałów rolniczych oferowanych przez JCB jako lidera na rynku w tej dziedzinie – uzupełnia Smith.

Nowy 1,7-litrowy silnik jest wyposażony w system JCB Autostop, który aby uniknąć zużycia paliwa, wyłącza silnik w przypadku pozostawienia na biegu jałowym przez określony czas. Niewielka ładowarka może być wyposażona w telematykę, co przekłada się na bezpieczeństwo maszyny (lokalizacja), ma zachęcić do terminowego planowania serwisowania i wcześnie ostrzegać o błędach czy potencjalnych usterkach, jak również gromadzić informacje o czasie pracy i wydajności ładowarki.

Przekładnia hydrostatyczna modelu JCB 403 Plus jest dostępna w wersjach do 20 km/h lub 30 km/h.

Pompa zębata (60 l/min) dostarcza olej do przegubowego układu kierowniczego, ramion unoszących i osprzętu przedniego. Pomocniczy obieg do obsługi osprzętu, takiego jak chwytak do obornika, zapewnia również stały przepływ do napędzania silnika hydraulicznego, a przepływem można sterować za pomocą zwykłego zaworu dźwigniowego lub opcjonalnego elektrycznego sterowania na joysticku ładowarki.

Rolnicy mają do wyboru dwie wersje wysięgników: standardowa zapewnia wysokość załadunku 2,6 m, podczas gdy opcja rozszerzona obejmuje wysokość załadunku do 2,8 m.

Do wyboru są różne warianty miejsca dla operatora:

  • stałe zadaszenie z przednią i tylną szybą zapewnia najłatwiejszy dostęp operatorom, którzy muszą często wsiadać i wysiadać z maszyny,
  • w pełni przeszklona kabina zapewnia najwyższy komfort przy pełnej pogodzie i bezpieczeństwie ochrona, nagrzewnica/odmgławiacz oraz spryskiwacz/wycieraczka przedniej i tylnej szyby.

Całkowita wysokość ładowarki z zadaszeniem wynosi 2,2 m, i aby uzyskać dostęp do budynków z niskimi drzwiami, wiązarami dachowymi lub sufitami producent umożliwia opcję składanego daszku, który szybko można złożyć redukując wysokość do 1,84 m.

r e k l a m a

Nowe ładowarki teleskopowe

Dodatkową moc zyskały także nowe ładowarki teleskopowych JCB, korzystające z mocniejszych silników, spełniających normy emisji Euro Stage V. Najnowsze ładowarki teleskopowe są napędzane silnikami JCB DieselMax 448 4.8 l z kompaktowym pakietem technologii oczyszczania spalin (silniki wyposażono w połączoną technologię SCR i DPF) w celu zapewnienia zgodności z wymogami emisji EU Stage V i mocami, odpowiadającymi poziomom specyfikacji Agri, Agri Super i Agri Xtra.

W modelach Argi parametry silnika nie zmieniły się: 109 KM i 516 Nm. W wersji Agri Super jest wzrost mocy o 5 KM dla silników 130 KM przy momencie 550 Nm. W modelach Agri Xtra także jest wzrost mocy o 5 KM  dla silników 150 KM, a także wzrost szczytowego momentu o 7% do 600 Nm, dający wyższe osiągi.

Charakterystyka spalania paliwa silnika DieselMax pomaga zminimalizować wymogi oczyszczania spalin, przyczynia się także do oszczędności paliwa, dodatkowo wzmacnianej przez funkcję Auto Stop, która może wyłączać silnik po pewnym okresie pracy jałowej, obniżając straty paliwa.

Skorygowany asortyment modeli i specyfikacji zaczyna się od modelu  532-60 Agri, który nadal korzysta z silnika 109 KM lecz obecnie ma czterobiegową skrzynię biegów powershift JCB z prędkością maksymalną 40 km/godz i funkcją TorqueLock, co poprawia efektywność bezpośredniego napędu. Ten model jest uzupełniony przez nowy model 532-60 Agri Super z silnikiem 130 KM i hydro-mechaniczną skrzynią DualTech VT. Na górze skali osiągów, maszyna 560-80 Agri Super, która ma zwykłą 4-biegową skrzynię powershift, lecz w nowej postaci Agri Xtra o wyjątkowych parametrach jest dostarczany z silnikiem 150 KM i do wyboru, ze znaną 6-biegową skrzynią JCB AutoShift lub bezstopniową DualTech VT.

Wszystkie inne modele w tym zakresie - 538-60, 532-70, 542-70 i 536-95 są dostępne z opcją specyfikacji Agri 109 KM ze skrzynią JCB TorqueLock 4 lub specyfikacją Agri Super 130 KM z czterobiegową skrzynią powershift, sześciobiegową AutoShift lub DualTech VT; i z pakietem Agri Xtra, łączącym silnik 150 KM z sześciobiegową skrzynią AutoShift lub DualTech VT.

Wersje maszyn 542-70 i 536-95 Agri Super i Agri Xtra, wyposażone w skrzynie AutoShift są dostępne z funkcją „sway”  z hydraulicznym poziomowaniem podwozia dla bezpieczniejszej pracy na nierównym gruncie z wysuwanym wysięgnikiem i prędkością maksymalną 40 km/godz, pozwalającą na szybkie przejazdy z placu na pole i odwrotnie jest teraz standardem w modelach 6m, 7m i 9.5 m.

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Demo Tour 2021: ruszają pokazy firmy Agrihandler

Agrihandler - dystrybutor takich marek jak m.in. Schuitemaker,  Veenhuis, Evers Agro zademonstruje rolnikom maszyny zielonkowe i uprawowe wraz z ciągnikami Steyr i JCB Fastrac. Znamy lokalizację i daty w pierwszej tury pokazów.

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Idzie zima! Czas przygotować opryskiwacz do garażowania

Lokalnie można już było zaobserwować pierwsze przymrozki. Jest to sygnał, aby pomyśleć o przygotowaniu opryskiwacza do zimowego garażowania. O czym należy pamiętać?

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Używane ładowarki burtowe, czyli skid steer: tanie, zwrotne, trwałe

Usuwanie obornika, przewożenie bel, załadunek paszowozu – to zadania, z jakimi w coraz większej liczbie polskich gospodarstw mierzą się używane ładowarki burtowe. Rozmawiałem o nich z ich sprzedawcą Kamilem Fabiszewskim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)