Śmietki glebowe w kukurydzy – jak rozpoznać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Śmietki glebowe w kukurydzy – jak rozpoznać?

09.04.2023autor: Tomasz Czubiński

Gdy wysiewamy kukurydzę, zakładamy, że blisko 90–95% nasion szybko i równomiernie wykiełkuje i wyrosną z nich zdrowe rośliny. To od obsady zależy plon zielonki i energii na kiszonkę czy ziarna. Tymczasem od startu wegetacji czyhają na nie różne zagrożenia. W przeciwieństwie do większości gatunków uprawianych w naszym klimacie kukurydza nie jest zagrożona ze strony chorób odnasiennych czy odglebowych, ale przez szkodniki. Wpłynąć mogą one w pierwszej kolejności na obsadę poprzez eliminację zaatakowanych siewek. Drugorzędny, ale niewiele mniejszy wpływ szkodniki mogą mieć na kondycję młodych roślin i tempo ich wzrostu. Jak rozpoznać śmietki glebowe w uprawie kukurydzy?

Niestety, w chwili zauważenia objawów żerowania szkodników, jest najczęściej zbyt późno na podjęcie działań ochronnych. Mimo to warto je poznać, aby w kolejnym sezonie podjąć działania zaradcze.

Śmietki glebowe w kukurydzy – jak rozpoznać? 

Sprawca śmietki glebowej: larwy dwóch gatunków muchówek – śmietki kiełkówki i śmietki glebowej.
Zewnętrzne objawy żerowania:
  • brak wschodów punktowo lub na mniejszych placach, 
  • lub opóźnione wschody słabszych siewek.



Podziemne objawy:
  • uszkodzone,
  • pęczniejące ziarniaki,
  • gnicie ziarniaków w miejscach uszkodzeń,
  • rany na nasadzie pędu,
  • obecność białych,
  • beznogich larw.
Miejsca częstego występowania: pola z uprawą uproszczoną, w pobliżu użytków trwałych, łąk, pastwisk i ugorów, plantacje nawożone obornikiem.


Czytaj także: Błędy w uprawie soi i kukurydzy. Jak ich uniknąć?

Jak zapobiegać występowaniu śmietki?

Zapobieganie: orka, izolacja od użytków zielonych i ugorów, siew w kolejnych latach po oborniku, ewentualnie głębokie przyorywanie obornika.
Zwalczanie: brak zarejestrowanych insektycydów, stosowanie granulatów i zapraw ogranicza przy okazji żerowanie śmietek.

Fot. Sobieski

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Pędraki w kukurydzy – jak rozpoznać i zapobiegać?

Gdy wysiewamy kukurydzę, zakładamy, że blisko 90–95% nasion szybko i równomiernie wykiełkuje i wyrosną z nich zdrowe rośliny. To od obsady zależy plon zielonki i energii na kiszonkę czy ziarna. Tymczasem od startu wegetacji czyhają na nie różne zagrożenia. W przeciwieństwie do większości gatunków uprawianych w naszym klimacie kukurydza nie jest zagrożona ze strony chorób odnasiennych czy odglebowych, ale przez szkodniki. Wpłynąć mogą one w pierwszej kolejności na obsadę poprzez eliminację zaatakowanych siewek. Drugorzędny, ale niewiele mniejszy wpływ szkodniki mogą mieć na kondycję młodych roślin i tempo ich wzrostu. Pędraki w kukurydzy, jak im zapobiegać i rozpoznać ich obecność?

czytaj więcej
Zboża

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła – jak to rozpoznać?

Choroby podstawy źdźbła pod względem ochrony roślin mają jedną wspólną cechę – zwalczać i zapobiegać trzeba na długo przed powstaniem wyraźnych objawów. Stąd potrzeba trafnej diagnozy lub oceny ryzyka ich wystąpienia. Jeżeli nie mamy jeszcze tanich i powszechnie dostępnych narzędzi do diagnostyki molekularnej, czy testu ELISA, posługujemy się oceną wizualną pierwszych objawów. Nierzadko pomocna jest analiza płodozmianu i systemu uprawy, a także ocena na podstawie preferencji gatunku sprawcy choroby do określonego typu gleb. Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, jakie są objawy? 

czytaj więcej
Zboża

Zgorzel podstawy źdźbła - jak to rozpoznać?

Choroby podstawy źdźbła pod względem ochrony roślin mają jedną wspólną cechę – zwalczać i zapobiegać trzeba na długo przed powstaniem wyraźnych objawów. Stąd potrzeba trafnej diagnozy lub oceny ryzyka ich wystąpienia. Jeżeli nie mamy jeszcze tanich i powszechnie dostępnych narzędzi do diagnostyki molekularnej, czy testu ELISA, posługujemy się oceną wizualną pierwszych objawów. Nierzadko pomocna jest analiza płodozmianu i systemu uprawy, a także ocena na podstawie preferencji gatunku sprawcy choroby do określonego typu gleb. Zgorzel podstawy źdźbła, jak to rozpoznać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)