Kukurydza: odchwaszczanie po wschodach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kukurydza: odchwaszczanie po wschodach

08.05.2021autor: Jacek Daleszyński

Rozwiązań nalistnych do odchwaszczania kukurydzy jest sporo. Sam nikosulfuron znajduje się w niemal 70 preparatach. Jest więc w czym wybierać, a odchwaścić można też mechanicznie.

W tym roku ze względu na dobrą wilgotność gleby nie było problemów z zabiegiem doglebowym w kukurydzy, oczywiście na tych polach, na które dało się wjechać. Są jednak tacy rolnicy, którzy odchwaszczają ją tylko nalistnie. W tym terminie też możemy natrafić na przeszkody, np. na gorsze warunki wilgotnościowe (herbicydy najlepiej działają przy wilgotności powietrza > 70%), czy szybko przyrastające chwasty, które wtedy są trudniejsze do zwalczania.

Woda na wagę złota

Połowa sukcesu w uprawie kukurydzy to m.in. staranny siew dobrze dobranej odmiany (jej wczesność – FAO) i skuteczne odchwaszczanie. Reszta zależy w dużym stopniu od pogody, np. rozkładu opadów. Wodę w dużych ilościach wykorzystują też chwasty. Występując licznie na plantacji i wręcz zakrywając glebę, pobierają praktycznie tyle samo wody, co np. międzyplony. Na każde 10 cm ich wysokości jest to około 12 l/m2 wody, co przy suszy jest ogromną ilością i stratą.

Dziel dawki

Dobrym sposobem umożliwiającym wyeliminowanie praktycznie wszystkich chwastów, szczególnie podczas suszy, jest zastosowanie dawek dzielonych. Środki stosowane są wówczas w niższych dawkach (zazwyczaj jest to połowa dawki zalecanej do jednokrotnego zabiegu nalistnego). Wtedy jednak polecane jest zastosowanie adiuwantów, poprawiających skuteczność zabiegu.
W przypadku 2 zabiegów powschodowych, pierwszy powinien zostać wykonany w fazie około 3 liści kukurydzy, kolejny natomiast, gdy osiągnie ona stadium 5–6 liści i pojawią się kolejne wschody chwastów, m.in. ciepłolubnych prosowatych. Metoda ta wymaga dobrego rozpoznania chwastów we wczesnych stadiach rozwoju (od liścieni do maksymalnie 2 liści właściwych). Jeśli jednak brakuje okienek pogodowych, taka strategia nie do końca jest jednak możliwa. Wtedy zatem trzeba wykonać jeden zabieg maksymalną zarejestrowaną dawką herbicydu, również z dodatkiem adiuwanta. Ten potrzebny będzie pod kątem zwalczania chwastów z grubą warstwą woskową na liściach, chociażby komosy czy szarłatu. Należy jednak pamiętać, aby adiuwant o właściwościach obniżających pH i twardość wody dodać jako pierwszy składnik do opryskiwacza.

r e k l a m a
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym, majowym wydaniu naszego miesięcznika, a poniżej znajdziesz tabelę ze wszystkimi herbicydami powschodowymi zarejestrowanymi w kukurydzy.


Powschodowe herbicydy zarejestrowane w kukurydzy




jd, fot. Daleszyński, tabela: Krawczyk 2021
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak należy dokarmiać i stymulować kukurydzę?

Produktów dolistnych i biostymulujących na rynku jest bardzo dużo, dlatego chcąc wybrać ten odpowiedni dla naszej uprawy musimy wiedzieć, jaki jest cel tego zabiegu, bo tylko wtedy dobierzemy właściwy oprysk.

czytaj więcej
Kukurydza

Obejrzyj relację z webinarium: Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy oraz sposoby nalistnego wspomagania roślin

Nie miałeś czasu obejrzeć naszego webinarium na temat powschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy oraz nalistnego wspomagania roślin? To nie szkodzi, przygotowaliśmy dla Ciebie relację z tego wydarzenia. Wystarczy się zarejestrować! 

czytaj więcej
Kukurydza

Normy GAEC, czyli jak spiąć zmianowanie z kukurydzą?

Nowe wymogi skomplikowały planowanie struktury zasiewów. Poważnym problemem dla plantatorów kukurydzy stały się wymogi warunkowości, tzw. normy GAEC.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)