Głownia kukurydzy – zbiór, sposoby zakiszania zielonki i żywienie zwierząt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Głownia kukurydzy – zbiór, sposoby zakiszania zielonki i żywienie zwierząt

20.09.2023

Kukurydza znajduje się w końcowej fazie zbiorów, ale nie możemy zapomnieć o zagrożeniach chorobami, takimi jak np. głownia kukurydzy. Ten pasożytniczy grzyb może przetrwać w glebie nawet wiele lat i uaktywnić się ponownie dopiero po pewnym czasie. Jakie niesie zagrożenia?

W zależności od stopnia porażenia głownią kukurydzy choroba ta doprowadza do zmniejszenia plonu i ograniczenia wartości pokarmowej kiszonki. Na każde 10% stopnia porażenia, plon suchej masy spada nawet o 20%. Udział kolb w całej roślinie zmniejsza się o około 10%. Ponadto dalsze dojrzewanie jest zakłócone lub  spowolnione.

Zawartość suchej masie w ziarnie jest wtedy często nawet o 8% niższa niż w zdrowej kolbie. Ponieważ grzyb wykorzystuje do wzrostu łatwo dostępne węglowodany z łodygi i kolby, zawartość energii w zainfekowanych roślinach również spada. Zawartość błonnika, białka i popiołu wzrasta. Badania przeprowadzone w Bawarii wykazały, utratę energii o ponad 1 MJ NEL na kg suchej masy przy porażeniu przekraczającym 50%.

Kiedy zbierać kukurydzę?

Nie jest możliwe kontrolowanie inwazji choroby. To, czy wczesne zbiory mają sens, zależy od stadium dojrzałości, stopnia porażenia i warunków panujących na polu.
Rolnicy, którzy żywią kiszonką z kukurydzy krowy mleczne, powinni zbierać dojrzałe kolby tylko wtedy, gdy presja inwazji wzrośnie powyżej 20%. W przeciwnym razie niska zawartość suchej masy (ok. 25%) i niska zawartość energii powodują zbyt niską wydajność końcową paszy.
Zbierać kolby można już od porażenia przekraczającego 10%. W takim przypadku wzrost wartości paszy wynikający z dalszego dojrzewania jest mniejszy niż strata spowodowana wzrostem udziału głowni kukurydzy.
Rolnicy, którzy używają kiszonki z kukurydzy w biogazowni, mogą zbierać plony natychmiast po osiągnięciu 25% zawartości suchej masy w całej roślinie. W przeciwnym razie straty gazu spowodowane głownią są większe niż w przypadku przedwczesnego zbioru.

Z fitosanitarnego punktu widzenia eksperci zalecają zbiór najpóźniej przy 30% suchej masy. Powinno to zapobiec pękaniu zgorzeli i zmniejszyć ilość zarodników w glebie.
r e k l a m a

Kiszonka niestabilna tlenowo

Wraz ze wzrostem presji głowni kukurydzy pogarsza się stabilność tlenowa kiszonki. Warto stosować dodatki do kiszonki, które mają wspomóc stabilizację tlenową. Inne praktyki to:
  • drobna sieczka (4-6 mm),
  • intensywnie zagęszczać na pryzmie,
  • skarmiać dopiero po 40 dniach od zakiszenia (najbezpieczniej zaczekać do zimy)

Uwaga podczas żywienia zwierząt

Grzyb głowni kukurydzy nie jest toksyczny. Nie udowodniono przypadków zatrucia ani u przeżuwaczy, ani u zwierząt monogastrycznych. W niektórych przypadkach może jednak powodować podrażnienia skóry i biegunkę oraz zmniejszać spożycie paszy. Nie jest jasne, czy wtórne infekcje pleśniami są spowodowane samym grzybem głowni.
Nie zaleca się żywienia zielonką z kukurydzy o stopniu porażenia przekraczającym 20%. Kiszonka z kukurydzy silnie uszkodzonej przez głownię (>30% porażenia) powinna być podawana w ilości maksymalnie 0,75 kg s.m. na 100 kg masy ciała zwierzętom wysokomlecznym. Udział suchej masy w całkowitej dawce nie powinien przekraczać 30%.

Ann-Christin Fry
Źródło: topagrar.com
Fot: Ann-Christin Fry
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Nie dostałeś zapłaty za sprzedaną kukurydzę? Będzie dodatkowa pomoc i dłuższe terminy

Będzie dodatkowa pomoc dla producentów zbóż, zapowiada ministerstw rolnictwa. Przewiduje się także wydłużenie terminów składania wniosków dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę oraz podmiotów skupowych, które kupiły w zeszłym roku mokrą kukurydzę.

czytaj więcej
Kukurydza

O kukurydzy w 14 lokalizacjach

Firma Osadkowski rozpoczęła spotkania polowe w ramach cyklu Zielone Pola Kukurydza. Podczas konferencji prasowej w Jakubowicach na Opolszczyźnie jej przedstawiciele omówili, co rolnicy będą mogli zobaczyć m.in. na polach.

czytaj więcej
Kukurydza

Normy GAEC, czyli jak spiąć zmianowanie z kukurydzą?

Nowe wymogi skomplikowały planowanie struktury zasiewów. Poważnym problemem dla plantatorów kukurydzy stały się wymogi warunkowości, tzw. normy GAEC.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)