Zabieg na płatek nie odstraszy rzepiar - potrzebna była instrukcja
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zabieg na płatek nie odstraszy rzepiar - potrzebna była instrukcja

17.05.2022autor: Dorota Kolasińska

Zabieg na płatek w rzepaku będzie skuteczny na zgniliznę twardzikową, ale niestety oprysk nie odrzuci od kuszących żółtych łanów rzepiar - nowej generacji szkodników - wyposażonych w lepkie odnóża, łamiących pędy i zrywających bukiety. Powstała instrukcja dla ... rzepiar. 

Żółte łany kuszą nie tylko chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. W rzepaku zaroiło się od rzepiar. To nowy szkodnik żądny zdjęć w rzepaku, przy okazji niszcząc łan i łamiąc rośliny. Łukasz Pergoł, jeden z rolników aktywnych na Twitterze postanowił zamiast oprysku zastosować technikę przemowy do rozsądku. W sieci opublikował film, w którym radzi, jak zrobić dobre ujęcie w rzepaku nie niszcząc łanu. Warto zaznaczyć, że połamane rośliny stają się łatwym pożytkiem dla innych szkodników i chorób. 

- Można zrobić sobie piękne ujęcie przed łanem, nie wchodząc, nie niszcząc, nie łamiąc, nie uszkadzając roślin. Jeżeli chcecie wejść w rzepak, mieć zdjęcie w środku rzepaku, poszukajcie takich ścieżek technologicznych, którymi rolnicy wjeżdżają w pole ze środkami ochrony roślin, z nawozami, aby chronić ten piękny rzepak, aby go dla was tworzyć, żeby był olej, a dla nas pieniądze – wyjaśnia rolnik. Dodaje, że warto korzystać ze ścieżek, żeby nie pobrudzić ubrania pyłkiem. - Szanujmy się, wspierajmy, róbmy piękne zdjęcia, ale nie niszczmy – mówi Łukasz. 

Rzepiary powinny zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie wezmą pod uwagę dobrych rad rolników i mimo to postanowią wejść w łan, grożą im za to kary. 

- Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych – brzmi art. 156 Kodeksu wykroczeń. Poza tym takie wejście w uprawę to nic innego, jak wtargnięcie na teren prywatny.

oprac. dkol/ksz na podst. Tt @LukaszP85
Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nadchodzi sezon na "rzepiary". Jak rolnicy mogą chronić swoje pole?

Za chwilę na polach rzepaku zrobi się żółto. To znak, że oprócz szkodników pojawią się także rzepiary, czyli entuzjastki (i entuzjaści) zdjęć na tle żółtych kwiatów. Jak rolnicy mogą chronić przed nimi swoje uprawy?

czytaj więcej
Kronika policyjna

Niebezpieczna niespodzianka na pastwisku. Interweniowali saperzy

  W woj. warmińsko-mazurskim hodowca bydła natrafił na nietypowe znalezisko na swoim pastwisku. Musieli interweniować saperzy.

czytaj więcej
Kronika policyjna

Wilki zabiły połowę owiec w stadzie. Rolnicy i myśliwi domagają się reakcji polityków

Populacja wilków w Niemczech wymyka się spod kontroli. Tym razem wataha wilków zaatakowała stado liczące 112 owiec. Połowa nie przeżyła spotkania z tymi drapieżnikami. Hodowcy twierdzą, że w dłuższej perspektywie sytuacja doprowadzi do rezygnacji z hodowli zwierząt na pastwiskach. A ataki są coraz częstsze. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)