Monitoring suchej masy kukurydzy kluczem do zdrowia i wydajności mlecznej krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Monitoring suchej masy kukurydzy kluczem do zdrowia i wydajności mlecznej krów

25.08.2022autor: . .

W większości Polskich gospodarstw kiszonka z kukurydzy jest podstawą żywienia wysokowydajnych krów mlecznych. Warto zatem przypomnieć, że odpowiedni termin zbioru będzie determinować, to jaką kiszonkę otrzymamy, a co za tym idzie jakiej jakości pasza przez cały sezon będzie trafiać na stół paszowy naszych mlecznic. Kiedy jest odpowiedni moment zbiorku kukurydzy na kiszonkę?

Kiedy kukurydza na kiszonkę jest gotowa do zbioru?

Zgodnie z zaleceniami, optymalnym terminem zbioru kukurydzy jest moment, w którym sucha masa całych roślin mieści się w przedziale 32 - 35% - jest to najważniejsze kryterium, którym należy się kierować podczas decyzji o rozpoczęciu zbiorów, ponieważ tylko w tym przedziale zachowana jest równowaga pomiędzy zawartością skrobi, a strawnością i zawartością włókna.

r e k l a m a

Jak określić suchą masę kukurydzy?

Jedną z metod wspomagających jest obserwacja i ocena linii mlecznej ziarna kukurydzy, której położenie zmienia się w trakcie dojrzewania rośliny. Gdy linia mleczna (oddzielająca skrobię mączystą od szklistej) znajduje się w 1/3 ziarna, jej sucha masa w przybliżeniu wynosi około 25%. Zbiór w tym czasie spowodowałby, że kiszonka będzie zawierać mniejszą koncentrację energii i straty składników pokarmowych wypływających z sokiem, dlatego należy unikać zbyt wczesnego zbioru roślin.

Gdy linia mleczna dochodzi do 1/2 ziarniaka, zawartość suchej masy mieści się w przedziale ok. 31–33%. Najwyższą wartość energetyczną będzie miała sieczka z kukurydzy zebrana w stadium 2/3 linii mlecznej ziarniaków, zdaniem żywieniowców taką kiszonkę najchętniej będą pobierały krowy. Warto obserwować też szkliwienie czubków ziaren kukurydzy. Idealny termin zbioru wyznaczy moment, w którym skrobia szklista zajmuje ok 1/3 licząc od wierzchołka ziarniaka.

Zdecydowanie bardziej dokładną metodą oznaczenia suchej masy, będzie wykonanie próby wykorzystując kuchenkę mikrofalową. Reprezentatywną próbę z pola, która powinna zawierać kilka całych roślin z różnych miejsc uprawy, należy pociąć i odważyć określoną ilość materiału roślinnego, np. 100g. Tak przygotowaną próbę wkładamy do naczynia żaroodpornego i suszymy w odstępach kilkuminutowych. Po każdym wyłączeniu się mikrofalówki, próba powinna zostać zważona a wynik odnotowany. Pomiar zakończy się gdy masa próbki nie będzie się zmniejszać pomimo suszenia. natomiast masa zawartości naczynia określać będzie zawartość suchej masy. Najbardziej wiarygodny wynik da oczywiście wysłanie próby do laboratorium.

Nieodpowiedni termin zbioru kukurydzy pogorszy jakość kiszonki

Dlaczego określanie terminu zbioru jest tak istotne? Ponieważ zarówno zbyt wczesny, jak i zbyt późny zbiór materiału na kiszonkę będzie miał swoje odzwierciedlenie w obniżonej wartości pokarmowej sporządzonej paszy. Wczesny zbiór zbyt wilgotnego materiału roślinnego zaburzy proces fermentacji oraz spowoduje, że kiszonka będzie narażona na szybsze zepsucie się. Ponadto taki materiał roślinny charakteryzuje się niską zawartością skrobi, a co za tym idzie niską energetycznością uzyskanej paszy. Z drugiej strony, zbyt późny zbiór, przy wysokiej  zawartość suchej masy w zakiszanym materiale, także odbije się na jakości kiszonki – rośliny o zawartości suchej masy około 40% trudno się zakiszają, przez to że materiał jest suchy, twardy i ciężki do ubicia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat opłacalności uprawy kukurydzy? Przyjedź na Krajowe Dni Kukurydzy do Wilkowic!

Wszystkich plantatorów kukurydzy zapraszamy do darmowej rejestracji i wzięcia udziału w I Krajowym Dniu Kukurydzy 2022, który odbędzie Wilkowice, koło Leszna,(woj. wielkopolskie). Podczas imprezy nie zabraknie najnowszej, specjalistycznej wiedzy podanej w przystępny sposób z zakresu uprawy kukurydzy oraz jej opłacalności. Prof. dr hab. Tadeusz Michalski wygłosi wykład pt. „Jak obniżyć nakłady w uprawie kukurydzy”. Zaraz po nim głos zabierze prof. dr hab. Piotr Szulc. który przybliży słuchaczom istotność racjonalnego nawożenia kukurydzy. Po obu prelekcjach nastąpi czas na dyskusję z uczestnikami konferencji i możliwość zadawania pytań. Nie zabraknie te mocy atrakcji dla zwiedzających. Poza wykładami, będzie można przyjrzeć się także pracy sieczkarni czołowych producentów oraz zapoznać się z ponad 100 różnych odmian kukurydzy na przygotowanych przez organizatorów poletkach pokazowych. 

Czytaj więcej: Przyjedź na Krajowe Dni Kukurydzy 2022: ponad 100 odmian kukurydzy i pokaz pracy sieczkarń

Dla Przy rejestracji na konferencję, każdy z uczestników będzie miał możliwość wzięcia udziału w specjalnym konkursie "Z kukurydzą za pan - brat", w którym przewidziane są nagrody finansowe!

Żeby wziąć za darmo udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się na stronie Krajowe Dni Kukurydzy 2022 i wypełnić formularz!

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krajowe Dni Kukurydzy 2022

Pokazy polowe sieczkarni czołowych producentów na Krajowych Dniach Kukurydzy 2022

Podczas wielu atrakcji na tegorocznych Krajowych Dniach Kukurydzy nie zabraknie też czegoś dla miłośników techniki rolniczej. Swoje sieczkarnie podczas pokazów polowych zaprezentują takie marki jak Claas, John Deere, New Holland czy Krone. Maszyny rolnicze zaprezentują się na polach w Wilkowicach już 6 września!   

czytaj więcej
Krajowe Dni Kukurydzy 2022

Przyjedź na Krajowe Dni Kukurydzy 2022: ponad 100 odmian kukurydzy i pokaz pracy sieczkarń

Już 6 września w Wilkowicach odbędą się tegoroczne Krajowe Dni Kukurydzy. Podczas całodniowego eventu, odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w pokazach polowych, zapoznać się z ponad setką odmian kukurydzy oraz wziąć udział w dedykowanej plantatorom kukurydzy konferencji pt. „Obniżyć nakłady w uprawie kukurydzy". Zarejestruj się na wydarzenie już dziś!

czytaj więcej
Krajowe Dni Kukurydzy 2022

Jak obniżyć nakłady w uprawie kukurydzy?

Chcesz dowiedzieć, jak obniżyć nakłady w uprawie kukurydzy? Chcesz obejrzeć pokazy sieczkarni? Chcesz poznać najnowsze odmiany? To koniecznie  weź udział w I Krajowym Dniu Kukurydzy. Zapraszamy 6. września br. do Wilkowic k. Leszna. Spotkanie organizujemy wspólnie z magazynem profi i Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)