Ukraińska kukurydza zmierza na nowe rynki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraińska kukurydza zmierza na nowe rynki

18.05.2023autor: Tomasz Czubiński

W 2022 r. zmianie uległa lista 10 największych krajów, do których Ukraina eksportuje kukurydzę. Rumunia wraz z Chinami (4,4 mln ton) i Hiszpanią (2,8 mln ton) weszła do trójki największych importerów ukraińskiej kukurydzy w ubiegłym roku.  

Jeśli wcześniej Ukraina prawie nie eksportowała kukurydzy do Rumunii, to w roku ubiegłym eksport przekroczył granicę 3,5 mln ton. Na mapie eksportu pojawiły się także Niemcy, Słowacja, Chorwacja, Malta i Słowenia.

W sezonie 2023/2024 ukraińscy producenci kukurydzy najprawdopodobniej będą musieli kontynuować szukanie nowych rynków zbytu. Wraz ze zmianą kierunków eksportu zmieniły się również uwarunkowania. Wcześniej wymagania dotyczące sprzedaży za pośrednictwem portów morskich były bardzo proste i zrozumiałe: określona wilgotność ziarna i zawartość uszkodzonego. Natomiast kiedy handel przesunął się w kierunku Europy, kupujący zaczęli domagać się produkcji lepszej jakości.

Według stanu na 27 kwietnia ukraińscy producenci rolni obsiali 252,7 tys. ha kukurydzy. W ciągu tygodnia prace wykonano na 199 tys. ha. Przewidywana powierzchnia zasiewów kukurydzy na 2023 rok powinna wynieść 3,6 mln ha. W roku 2021 było to 5,4 mln ha.

Uprawy kukurydzy są prowadzone w prawie wszystkich regionach. Prace nie zostały rozpoczęte na Wołyniu, w obwodzie iwano-frankowskim, rówieńskim oraz chersońskim.

Przerwy w dostawie prądu i pogarszające się warunki pogodowe na Ukrainie zagroziły zbiorom kukurydzy sezonie 2022. Jedna trzecia ziarna pozostała na polach zamiast pojechać na eksport. Wiosną zbiory kontynuowano choć jej jakość była bardzo niska.

Marek Sztejer

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Po wycofaniu Rosji z umowy zbożowej Chiny zyskały nowego dostawce kukurydzy. Kto stał się nowym partnerem na chińskim rynku?

Rosja wycofała się z umowy zbożowej, która umożliwiała między innymi eksport zboża z Ukrainy do Chin. Doprowadziło to do pewnych zmian w pozycji liderów na chińskim rynku zbóż. Kto stał się głównym dostawcą kukurydzy?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Szlaki transportowe na Morzu Czarnym są zagrożone. Co z korytarzem humanitarnym?

Rosja prowadzi niebezpieczne działania na Morzu Czarnym, zagrażając bezpieczeństwu i handlu w regionie. Według informacji podanych przez Siły Obrony Południa Ukrainy rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

J. K. Ardanowski: Rolnictwo na Ukrainie jest zdominowane przez międzynarodowe holdingi, które na nim pasożytują

W ciągu ostatniego roku stosunki polsko - ukraińskie z uwagi na nadmierny import produktów rolnych do naszego kraju były bardzo napięte. Ukraina aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej, ale to wcale nie będzie łatwe, a może też się okazać niemożliwe. Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wskazuje dlaczego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)