Ukraina przedstawia strategię rozwoju sektora rolno-przemysłowego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina przedstawia strategię rozwoju sektora rolno-przemysłowego

20.07.2023autor: Tomasz Czubiński

Pojawiają się inwestycje w szklarnie, zakłady mleczarskie i produkcję azotu. Ocenia się, że Ukraina jest globalnym producentem żywności dla 600 milionów ludzi. Jest to też główny cel rozwoju rolnictwa i przedsiębiorstw rolno-przemysłowych określony w „Strategii rozwoju sektora rolno-przemysłowego”

W Ukrainie w ciągu 10 lat po zakończeniu wojny z Rosją planuje się zbudować sieć kompleksów szklarniowych i zasadzić 60 tys. hektarów nowych upraw ogrodniczych. Na budowę sieci szklarni planuje się przeznaczyć 6 mld USD. Łączna powierzchnia może stanowić 12 tys. ha. W szklarniach będą uprawiane ogórki, pomidory, papryka, por, zielenina.

Planowana jest również budowa 50 kompleksów logistycznych do magazynowania i przetwarzania warzyw i owoców. Budowa magazynów warzyw jest obecnie zadaniem numer jeden dla ukraińskiego resortu rolnictwa, ponieważ w Ukrainie brakuje miejsc na długoterminowe przechowywanie warzyw.

Ponad 20 mld USD inwestorzy i rząd planują wydać na stworzenie zakładów produkujących biometan. W systemy nawadniania pól na południu Ukrainy przewidywane są inwestycje rzędu 8 mld USD. W zakłady przetworów mięsnych – 1,3 mld, w produkcję nabiału – 3,24 mld USD. W zakłady azotowe – 1,2 mld USD. 

Szczegółowy wykaz ukraińskich planów inwestycyjnych w sektorze rolniczym w ramach nowej Strategii rozwoju jest podany na stronie Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy: https://minagro.gov.ua/investoram/strategiya-rozvitku-agropromislovogo-kompleksu?fbclid=IwAR3dEVXmxgUjpNr34Ps-f_No3s4fdagC4yUorU0ybODP2VCMh9GJDWdAOik 

Marek Sztejer

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Rosja niszczy infrastrukturę Dunaju w Ukrainie – kolejne ataki

W nocy na z 22 na 23 sierpnia wojska rosyjskie znów zaatakowały obwód odesski, uszkadzając kilka ukraińskich obiektów związanych z transportem i handlem zbożem na Dunaju.

czytaj więcej
Aktualności

Rumunia pomaga Ukrainie w eksporcie zboża przez Morze Czarne

Rumunia jest jednym z głównych sojuszników Ukrainy w Unii Europejskiej i aktywnie wspiera jej eksport zboża, który stanowi ważny sektor gospodarki ukraińskiej. Po tym, jak Rosja jednostronnie wycofała się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, która umożliwiała ukraińskim statkom korzystanie z rosyjskich portów na Morzu Czarnym, Rumunia podjęła kroki, aby zwiększyć swoją zdolność do tranzytu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i Dunaj.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Szlaki transportowe na Morzu Czarnym są zagrożone. Co z korytarzem humanitarnym?

Rosja prowadzi niebezpieczne działania na Morzu Czarnym, zagrażając bezpieczeństwu i handlu w regionie. Według informacji podanych przez Siły Obrony Południa Ukrainy rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)