Spadek pogłowia bydła w Ukrainie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spadek pogłowia bydła w Ukrainie

07.07.2023autor: Tomasz Czubiński

W ciągu roku liczba krów dojnych w Ukrainie zmniejszyła się o 103 tys. sztuk

Według wstępnych danych ukraińskiej Państwowej Służby Statystycznej (stan na 1 czerwca 2023 r.) w sektorze małych gospodarstw indywidualnych i przedsiębiorstw Ukrainy utrzymywanych jest 2,54 mln sztuk bydła, w tym 1,35 mln krów dojnych. W porównaniu ze stanem na 1 czerwca 2022 r. pogłowie bydła na Ukrainie zmniejszyło się o 219,6 tys., a pogłowie krów dojnych o 103 tys. szt.
W wyniku działań wojennych spowodowanych pełnoskalową rosyjską agresją ukraińscy rolnicy zostali zmuszeni do sprzedaży lub pozostawienia żywego inwentarza na terenach okupowanych. Z powodu wojny pojawiły się liczne przeszkody logistyczne, przede wszystkim problem zaopatrzenia krów w paszę, co odbiło się na ich dobrostanie. Niektóre zwierzęta zginęły podczas działań wojennych. 
Jednak sektor hodowli zwierząt powoli przystosowuje się do funkcjonowania w trudnych warunkach. Część bydła udało się uratować i przetransportować do centralnych i zachodnich regionów Ukrainy, gdzie jest bezpieczniej.
W sektorze indywidualnym utrzymuje się 929,6 tys. sztuk bydła, czyli o 1,59% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba krów w przedsiębiorstwach spadła do 387,7 tys. Dodatkowo w ciągu ostatniego miesiąca ukraińskie gospodarstwa przemysłowe zmniejszyły jeszcze pogłowie bydła o 7,4 tys. sztuk, w tym krów mlecznych o 2,7 tys. 
Około 53% bydła utrzymywane jest w gospodarstwach w następujących regionach:
  • chmielnicki — 233,3 tys.;
  • winnicki — 209,1 tys.;
  • połtawski — 195,8 tys.;
  • tarnopolski — 152 tys.;
  • odeski — 148 400;
  • czernihowski — 136 tys.;
  • lwowski — 132,2 tys.;
  • czerkaski — 131,4 tys.
W porównaniu z liczbą na 1 czerwca ubiegłego roku, wzrost pogłowia bydła odnotowano tylko w gospodarstwach obwodu zakarpackiego (+17,65%), charkowskiego (+14,96 %), tarnopolskiego (+5,84 %) i kijowskiego (+3,17 %). 
 Marek Sztejer
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Protest w Strasburgu– rolnicy mówią "NIE" żywności z probówki

W Strasburgu 11 lipca 2023 roku, będącym oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego, odbył się protest rolników z całego świata, którzy manifestowali przeciwko uznaniu żywności wyhodowanej w laboratorium za alternatywy dla żywności produkowanej przez rolników. Zdaniem Światowej Organizacji Rolników, która przewodniczy akcji, taka żywności będzie miała wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowie ludzi.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Szlaki transportowe na Morzu Czarnym są zagrożone. Co z korytarzem humanitarnym?

Rosja prowadzi niebezpieczne działania na Morzu Czarnym, zagrażając bezpieczeństwu i handlu w regionie. Według informacji podanych przez Siły Obrony Południa Ukrainy rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

J. K. Ardanowski: Rolnictwo na Ukrainie jest zdominowane przez międzynarodowe holdingi, które na nim pasożytują

W ciągu ostatniego roku stosunki polsko - ukraińskie z uwagi na nadmierny import produktów rolnych do naszego kraju były bardzo napięte. Ukraina aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej, ale to wcale nie będzie łatwe, a może też się okazać niemożliwe. Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wskazuje dlaczego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)