Jaki Mikołaj, takie prezenty! Ostatnie dni na wymyślenie nazwy dla maliny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaki Mikołaj, takie prezenty! Ostatnie dni na wymyślenie nazwy dla maliny

04.12.2020autor: Kamila Szałaj

Niezwykły Mikołaj i niezwykłe prezenty w zasięgu ręki. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i zaproponowania nazwy nowej odmiany żółtej maliny. Wśród nagród sadzonki nowej odmiany i zgłoszenie pod wygraną nazwą do Rejestru Odmian. 

O konkursie na nazwę nowej odmiany maliny pisaliśmy już jakiś czas temu. Dziś przypominamy, że propozycje nazwy zgłaszać można do 10 grudnia. Nagrodą dla twórcy najlepszej nazwy jest 20 sztuk sadzonek nowej odmiany w doniczkach P9 oraz zgłoszenie odmiany pod wygraną nazwą do badań przedrejestracyjnych COBORU i do Polskiego Rejestru Odmian. Zwycięzca zostanie też zaproszony na testowanie nowej odmiany do ośrodka Niwa w Brzeznej. Otrzyma koszulkę polo Polish Super Fruits oraz zdjęcie z dr Agnieszką Orzeł autorem żółtej maliny objętej konkursem. Zapraszamy do zgłaszania propozycji. Na pierwsze sadzonki, wspólne zdjęcia i koszulki ze zdobieniem #PolishSuperFruits mogą liczyć także wyróżnione przez organizatorów propozycje.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?

  • Weź udział w quizie poszerzającym wiedzę na temat malin - na Facebooku lub na stronie PolskieSuperowoce.pl
  • Wymyśl nazwę w języku polskim, łatwo w wymowie dla obcokrajowców.
  • Poczekaj na rozstrzygnięcie i odbierz sadzonki nowej odmiany!
Propozycje można zgłaszać do ośrodka hodowlanego NIWA Brzezna. Mailem na adres agnieszka.orzel@niwabrzezna.pl lub sms'em pod numer 535 394 219, w terminie do 10 grudnia 2020.

Do konkursu na nazwę dla nowej odmiany żółtej maliny zapraszają Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej wspólnie z organizatorami kampanii „Czas na polskie superowoce!”. 

r e k l a m a
Po rozwiązaniu ankiety można zobaczyć jak odpowiedziało kilkuset jej uczestników. Dowiedzieć się gdzie uprawia się najwięcej malin w Polsce. Kto odebrać może Kraśnikowi tytuł malinowej stolicy Polski. Czym były maliny „W malinowym chruśniaku” Bolesława Leśmiana i jak zdaniem miłośników malin na imię miała siostra Aliny, bohaterki „Balladyny” Juliusza Słowackiego? Jakie właściwości malin są dziś najbardziej doceniane i w której sieci powinien odbyć się rynkowy debiut polskiej żółtej maliny w 2021 roku?

W roli Św. Mikołaja Eugeniusz Biel, obok prekursor polskiej hodowli maliny dr Jan Danek, mgr Adriana Janik-Wójs (w czerwonym płaszczu) oraz dr Agnieszka Orzeł, która jest autorem żółtej maliny objętej konkursem. Obie panie zajmują się hodowlą gatunków z rodzaju Rubus.

Można przejść do historii

Jesteśmy mile zaskoczeni poziomem wiedzy z zakresu uprawy malin. Polska jest jednym z największych producentów malin, a rejonem, gdzie najwięcej uprawia się tych owoców jest Lubelszczyzna. Większość z uczestników ankiety doskonale orientuje się, że to w Brzeznej rozpoczęto Polski program hodowli maliny
-mówi dr Agnieszka Orzeł, hodowca z Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej.

- Cieszy nas że większość osób odpowiadzia poprawnie, że założycielem polskiego programu jest dr Jan Danek. Ale nie dziwi, że z percepcją prekursora hodowli maliny wiążą Państwo osobę dr Pawła Krawca. Włożył on ogromny wysiłek w wdrażanie do uprawy maliny nowoczesnych technologii, dzięki czemu Polska stała się liderem w produkcji deserowych owoców jagodowych. Dziś wspólnie czekamy na otwarcie nowego rozdziału historii polskich odmian - na nazwę dla nowej wczesnej odmiany maliny powtarzającej owocowanie - dodaje dr Agnieszka Orzeł. 

Malina jest bardzo ważnym gatunkiem roślin sadowniczych w grupie krzewów jagodowych. Od ponad czterdziestu lat historia polskiego programu hodowli nowych odmian jest związana z Brzezną i osobą dr Jana Danka. Dotychczasowym efektem prac hodowlanych było stworzenie kilku odmian tradycyjnych, z których najbardziej popularne są Beskid’ i ‘Laszka’  oraz odmian letnio-jesiennych, jak ‘Polana, ‘Polka, a ostatnio także ‘Polonez’ i ‘Poemat’. Zwłaszcza odmiana ‘Polka’ przyczyniła się do ogromnego zwiększenia i umocnienia światowej pozycji Polski w zakresie produkcji malin. Odmiana ta uprawiana jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Kto wie, może nowa odmiana żółtej maliny sięgnie jeszcze dalej.

Przypomnijmy, nie tylko tym, którzy chcą wziąć udział w konkursie. Wciąż dużą popularnością cieszą się odmiany malin owocujące na dwuletnich pędach. Po owoce takich odmian jak ‘Przehyba’, ‘Radziejowa’, ‘Sokolica’, ‘Glen Ample’ sięga 2/3 ankietowanych. Równie popularne są odmiany owocujące jesienią (‘Delniwa’, ‘Polana’, ‘Polka’, ‘Poemat’, ‘Polonez’, ‘Enrosadira’).

Opis odmiany konkursowej

Konkurs dotyczy maliny żółtej pochodzącej z ośrodka hodowlanego Niwa w Brzeznej. Roślina została wyselekcjonowana na początku sierpnia na polach selekcyjnych w miejscowości Stadła w 2017 roku. Oceniana była pod numerem hodowlanym NR1616808.

NR1616808 Jest odmianą powtarzającą owocowanie, ale owocuje głównie na tegorocznych pędach. Dojrzewanie owoców rozpoczyna się w pierwszym tygodniu sierpnia i trwa zazwyczaj 3-4 miesiące.
Charakteryzuje się średnim wzrostem. Roślina wytwarza kilkanaście pędów, wysokości około 1,5 m. Pędy są jasno-zielone, pokryte licznymi, drobnymi kolcami. Owoce są smaczne. Charakteryzują się wysoką zawartością ekstraktu (12,0% Brix). Owoce są bardzo jędrne, kształtu stożkowego, z połyskiem. Kolor owoców przybiera barwę od białej do żółtej w zależności od dojrzałości zbiorczej.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2020 roku wynika, że omawiana żółta malina się charakteryzuje się podobną zawartością polifenoli oraz ma podobne właściwości antyoksydacyjne jak czerwone maliny. Możemy zaliczyć ją do tzw. superowoców.

Źródło: Czas na polskie superowoce, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o. i Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw 

Opracowanie informacji sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hodowla Niwa ogłosiła konkurs na nazwę nowej polskiej odmiany malin

Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej wspólnie z organizatorami kampanii „Czas na polskie superowoce!” zapraszają do wzięcia udziału w quizie i konkursie na nazwę dla nowej odmiany żółtej maliny. Nazwa powinna być w języku polskim, łatwo wymawiana przez obcokrajowców.

czytaj więcej

Fatalna końcówka sezonu dla malin. Kto w tym roku malinę uprawiał po raz ostatni?

Kampania malinowa potrwa jeszcze góra tydzień może dwa. Sezon skupu malin kończy się można powiedzieć fatalnie. Jak kształtują się ceny przemysłowej? Kto w tym roku malinę uprawiał po raz ostatni?

czytaj więcej

Ze świata: Czy Kanada stanie się kluczowym graczem na rynku w owocach jagodowych?

Najwięksi amerykańscy producenci owoców jagodowych przez susze i wysokie koszty poszukują nowych obszarów do uprawy. Pierwsze testy odbywają się w Kanadzie - Ontario i Quebecu. Inicjatywa ta poparta jest ogromnym popytem i tańszym rozwiązaniem niż import.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)