Czy mróz zaszkodził truskawkom?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy mróz zaszkodził truskawkom?

17.03.2020autor: Bartłomiej Czekała

Ostatnie dwie noce okazały się najchłodniejszymi tej zimy. Miejscami temperatura spadła nawet do -11 st. C. Sprawdziliśmy, jak z takimi mrozami poradziły sobie truskawki. Przy okazji zlustrowaliśmy stan upraw po zimie.

Noc z soboty na niedzielę przyniosła silny mróz. W wielu rejonach kraju temperatura przy gruncie spadła dużo poniżej 0 st. C. W centralnej Polsce termometry pokazały -6 st. C, w okolicach Lublina -11 st. C, a na Kujawach – 8 st. C. Mroźno, choć nie tak bardzo, było także minionej nocy. Postanowiliśmy sprawdzić, jaki wpływ miały tak niskie temperatury na uprawy truskawek w Polsce.

Truskawka nie ucierpiała


Przymrozki nie bardzo dały się we znaki plantacjom truskawek w największym zagłębiu tych owoców,  czyli w Czerwińsku nad Wisłą (woj. mazowieckie). Tam temperatury spadły do -6 st. C, więc istniała obawa, że te plantacje, które już zostały odkryte mogą ucierpieć. Tymczasem, jak ocenia w rozmowie z nami Jacek Witkowski, doradca jagodowy, sytuacja nie jest zła. 

-  Po lustracji plantacji truskawek odkrytych dwa tygodnie temu oceniam, że mróz nie wyrządził większych szkód. Nie zaobserwowałem żadnych zmian, które wskazywałyby na jakieś uszkodzenia mrozowe. Szyjki korzeniowe mają się dobrze – mówi Jacek Witkowski.

r e k l a m a
Ale przed nami kolejne mroźne dni. Na najbliższy weekend synoptycy znów zapowiadają minusowe temperatury. W centrum kraju słupki mogą spaść do  -4 st. C, na zachodzie kraju do – 3 st. C, a  na wschodzie nawet do – 7 st. C.

- Myślę, że nawet jeżeli znów wystąpią spadki temperatur, nie wpłynie to negatywnie na plonowanie truskawek. Dużo bardziej  niebezpieczne będą wiosenne przymrozki, np. gdy będą już kwiaty – ocenia Jacek Witkowski.

A jak w innych regionach kraju?


Sprawdziliśmy stan plantacji także w województwie kujawsko-pomorskim. Tam truskawki również nie ucierpiały wskutek mrozów, chociaż  niektórzy plantatorzy mają obawy, że niskie temperatury  mogły miejscami uszkodzić rośliny. Podobna sytuacja jest w okolicach Lublina.

- Mróz nie zaszkodził naszym truskawkom, bo tu większość plantatorów ma je jeszcze przykryte albo folią, albo włókniną – mówi w rozmowie z nami Krzysztof z powiatu bialskiego w woj. lubelskim.

Jak wyglądają truskawki po zimie?


Łagodna zima sprawiła, że ogólnie na plantacjach truskawek dużych szkód nie widać. Wraz z coraz wyższymi temperaturami wegetacja roślin będzie pospieszała. Ale ciepła pogoda sprzyja także pojawianiu się  szkodników.

- Mimo że na oprysk jeszcze za wcześnie, już należy monitorować plantacje pod kątem możliwości pojawienia się chociażby mszyc czy przędziorka – radzi Witkowski.

Ciepła i wilgotna pogoda będzie także stanowiła dobre warunki dla rozwoju chorób takich jak szara pleśń czy plamistość liści. Już teraz na wielu plantacjach obserwuje się niską zdrowotność roślin.

- Jeśli chodzi o truskawkę spod agrowłóknin trzeba pamiętać, by jak najszybciej wykonać zabiegi pielęgnacyjne, a więc usunąć po zimie liście, rozłogi i nieukorzenione sadzonki. Mogą być one źródłem infekcji chorobotwórczych. Należy też zastosować ochronę fungicydową pod kątem  szarej pleśni i plamistości liści – wyjaśnia Witkowski.

Część upraw mocno odczuła ubiegłoroczną suszę. Deficyt wody sprawił, że obecnie plantacje, które nie były nawadnianie latem, wyglądają źle.

-  Nawet plantacje sadzone na frigo w tamtym roku źle się rozbudowały w wyniku niedoborów wody, co przełoży się na niższy plon w tym roku – mówi Witkowski.

Dostaliśmy też sygnały, że wielu plantatorów miało duże problemy z występowaniem opuchlaków. Szkodniki te, atakując korzenie i szyjkę korzeniową, sprawiły, że jest dużo wypadnięć roślin.
jr
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

szef zespołu PWR Online

szef zespołu PWR Online.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Powrót zimy z początkiem wiosny!

W nocy z piątku na sobotę przypada równonoc wiosenna. Na początku wiosny synoptycy spodziewają się przymrozków, opadów i czasem silnych porywów wiatru.

czytaj więcej

KE przedłuża termin składania wniosków o dopłaty przez koronawirusa

Komisja Europejska dała państwom członkowskim zielone światło na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie o miesiąc. Decyzja ta ma związek z pandemią koronawirusa.

czytaj więcej

Marcowe noce z przymrozkami, co czeka nas w kolejnych dniach?

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z przymrozkami i dużymi amplitudami temperatur. W nadchodzących dniach temperatura spadnie poniżej zera na południu kraju

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)