Ze świata: Czy Kanada stanie się kluczowym graczem na rynku w owocach jagodowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ze świata: Czy Kanada stanie się kluczowym graczem na rynku w owocach jagodowych?

02.09.2022autor: Patrycja Bernat

Najwięksi amerykańscy producenci owoców jagodowych przez susze i wysokie koszty poszukują nowych obszarów do uprawy. Pierwsze testy odbywają się w Kanadzie - Ontario i Quebecu. Inicjatywa ta poparta jest ogromnym popytem i tańszym rozwiązaniem niż import.

Kanada znana jest przede wszystkim z produkcji syropu klonowego, teraz obszar ten testowany jest pod kątem masowej produkcji owoców jagodowych. Wszystko to spowodowane jest ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a także rosnącego popytu i kosztów w tradycyjnych miejscach uprawy takich jak Kalifornia.

Naturipe LLC oraz Driscoll
– dwóch największych sprzedawców owoców w Ameryce Północnej, testują aktualnie produkcję jagód w Ontario oraz Quebecu. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy obszary Kanady mimo chłodniejszego klimatu, który zwykle ogranicza i skraca sezon, nadają się do produkcji jeżyn, malin czy truskawek.

- Prawdopodobnie udaliśmy się do większości oczywistych miejsc na świecie. Teraz przenosimy się na trudniejsze terytoria - powiedział Soren Bjorn, prezes Driscoll's of the Americas, który pozyskuje większość jagód z Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

Im bliżej, tym taniej - zmniejszamy koszty transportu

Jednym z powodów wyboru Kanady są oczywiście koszty. W tym przypadku koszty paliwa. Im bliżej punktu końcowego, czyli odbiorców w Ameryce Północnej, tym taniej.

r e k l a m a

Czy producenci z Ameryki obawiają się rynku Kanady?

Ani w Kalifornii, ani w innych miejscach, gdzie tradycyjnie zajmują się uprawą takich owoców, nikt nie panikuje. Badania w Kanadzie są wciąż na bardzo wczesnym etapie. Nie jest jeszcze do końca wiadomo, czy zostaną znaczącym graczem na rynku jagód. Chłodniejszy klimat to krótszy sezon. Nawet jeżeli udałoby im się go przedłużyć, czy wprowadzić odpowiednie odmiany, trudno byłoby im konkurować z takimi regionami jak Kalifornia.


Większym zagrożeniem jest Meksyk

Daniel Sumner, dyrektor Centrum Problemów Rolniczych Uniwersytetu Kalifornijskiego uważa, że większym zagrożeniem dla stanów jest Meksyk z tańszą siłą roboczą.
Zmiany klimatu stawiają przed plantatorami długoterminowe wyzwania, przekształcają one globalne rolnictwo, nie tylko na produkcję owoców, ale od zbóż zaczynając kończąc na winoroślach.
Przykładowo produkcja oliwy z oliwek, zarezerwowana była niegdyś tylko dla obszarów gorących i suchych we Włoszech, teraz natomiast produkowana jest w obszarach północnych, które zlokalizowane są przy stokach narciarskich.

- Adaptacja będzie napędzać zwycięzców. Ci, którzy mogą szybciej się dostosować, to ci, którzy w końcu wygrają rynek - powiedział Himanshu Gupta, dyrektor generalny Climate AI.

Plantatorzy patrzą w przyszłość i planują- tylko tak utrzymają się na rynku

W Kanadzie oczywiście produkuje się maliny, truskawki czy jeżyny, w środkowej jej części w dolinie Fraser. Dyrektor sprzedaży we Fraser Valley Packers Inc – Pria Uppal, jeden z większych przetwórców, zaznaczyła, że doświadczeni plantatorzy przygotowują się z wyprzedzeniem na to co czeka rynek i planują kupić ziemie w północnej części Kolumbii Brytyjskiej. Driscoll's, którego roczne dochody przekraczają 5 miliardów dolarów, musi przygotować się i analizować źródła dostaw.

- Przechodzimy przez wszystkie nasze krytyczne regiony, próbując dowiedzieć się, co może się wydarzyć za 25 lub 50 lat i jakie są tego konsekwencje - powiedział Bjorn.
W Masse Nursery zlokalizowanym na południowy wschód od Montrealu pracownicy są w trakcie zbiorów malin i jeżyn, które sprzedawane będą pod marka Driscoll. Spodziewają się zbiorów do końca września na poziomie do 100 ton owoców.

- Wysokie foliowe tunele chronią jagody przed opadami deszczu i generują ciepło, aby przedłużyć sezon wegetacyjny o kilka tygodni - powiedział Sebastien Dugre, współwłaściciel z małżonką Justine Masse.

- Quebec nie jest tradycyjnym miejscem do uprawy jeżyn i malin w porównaniu z innymi regionami na świecie - powiedział Dugre. Ale czuję, że dzięki infrastrukturze, która jest teraz dostępna, możemy wymyślić bardziej stabilny sposób produkcji na skalę komercyjną dobrze smakujących malin na dłuższy sezon.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: reuters.com
Fot: Driscolls - J&D Facebook

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Malina - Czy koniec sierpnia to wzrost cen? Jak wygląda sytuacja na mrożenie i przemysł?

Dwa tygodnie temu, ceny malin zaliczyły spadek. Zbiory według szacunków GUS nie są zbyt duże, co powinno pozytywnie wpłynąć na cenę, dodatkowo rośnie popyt. Jednak przetwórcy obniżyli ceny. Jak kształtuje się rynek maliny dwa tygodnie później?

czytaj więcej

Dofinansowanie dla rolników na tzw. „Zieloną Energię”. Jakie są warunki przyznania pomocy?

„Zielona energia w gospodarstwie” to działanie, które ma się pojawić w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki niemu rolnicy mają otrzymać dofinansowanie, chociażby na fotowoltaikę czy pompy ciepła. Jakie są możliwości i warunki?

czytaj więcej

Nie łatwy sezon dla fasolki szparagowej. Po ile w skupach?

W zachodniopomorskim cena fasolki wzrosła w ciągu ostatnich 10 dni z 9,50 do 13 złotych za kilogram, pozostałe województwa zaliczają spadek. Średnia cena oscyluje w granicach 6 złotych za kilogram. Jak wygląda sytuacja fasolki szparagowej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)