Wojna w Ukrainie a kryzys energetyczny. Rolnicy jako dostawcy energii odnawialnej - jak dać im tę możliwość?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojna w Ukrainie a kryzys energetyczny. Rolnicy jako dostawcy energii odnawialnej - jak dać im tę możliwość?

07.07.2022autor: Dominika Mulak

Wojna w Ukrainie pokazała jak bardzo jesteśmy zależni od Wschodu pod względem energetycznym. Jak dzisiaj możemy przeciwdziałać kryzysowi i włączyć rolników jako dostawców energii odnawialnej oraz jak w ogóle w obliczu licznych ograniczeń umożliwić im produkcję energii z OZE? Rozmawialiśmy o tym z premierem i jednocześnie europosłem Jerzym Buzkiem podczas IV Europejskiego Forum Rolniczego w Warszawie.

– W ogromnym zakresie możemy dzisiaj włączyć rolników jako dostawców energii odnawialnej, co zdecydowanie odciążyłoby obecny kryzys energetyczny. To zależy jednak od decyzji rządowych, to rząd musi być determinowany, żeby to zrobić. Jak rząd się rzeczywiście otworzył po wielu latach na fotowoltaikę w programie „Mój prąd”- z resztą są na to dofinansowania z Unii Europejskiej, to setki tysięcy instalacji fotowoltaicznych, za którą większość zapłacili nasi obywatele, powstało zwłaszcza na polskiej wsi. Bo tam o to znacznie łatwiej. To rosło jak na drożdżach. Obywatele są chętni, żeby produkować energię dla własnych potrzeb, czy nawet oddawać ją do sieci – mówił premier i jednocześnie europoseł Jerzy Buzek w wywiadzie dla nas podczas IV Europejskiego Forum Rolniczego w Warszawie. 

– Podobnie było z energetyką wiatrową, którą rząd zastopował 7 lat temu, a rozwijała się najlepiej w Europie. Energia z wiatru na lądzie szła zupełnie gładko, inwestycje były ogromne. A więc to są raczej centralne decyzje, decyzje płynące z Warszawy, aby energetykę odnawialną przystopować – wskazywał Jerzy Buzek. Jego zdaniem ludzie są absolutnie otwarci na energię z OZE. 

– Są dopłaty europejskie, rząd może z tego korzystać i powinniśmy zrobić wszystko, żeby w tym kierunku iść. A teraz, kiedy dodatkowo zagroziła nam Rosja swoją bestialską polityką, bo trudno to inaczej nazwać, musimy zdecydowanie na polskiej wsi wybudować odpowiednią ilość biogazowni. To jest absolutnie konieczne – dodał europoseł.

Kiedy, zdaniem europosła Jerzego Buzka, Polska będzie miała wystarczającą ilość energii z OZE aby zapewnić krajowe bezpieczeństwo energetyczne? Zachęcam do obejrzenia wywiadu!
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Biznes ze wschodu Ukrainy stawia na obwód lwowski

Ponad 1 000 nowych miejsc pracy powstanie w miejscowości Obroszyn w rejonie pustomyckim pod Lwowem. Właśnie tam właściciel dużej piekarni przenosi swój interes z ogarniętego wojną wschodu Ukrainy.

czytaj więcej

Legendarne ukraińskie ciągniki wróciły do walki [WIDEO]

Tam gdzie wojsko nie może, tam… rolnika puszczą. I znów się udało. Słynne na cały świat ukraińskie traktory ponownie podkradają Rosjanom sprzęt wojskowy.

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Ułatwienia dotyczące biogazowni rolniczych. Których obszarów dotyczą?

W ubiegłą środę tj. 18 października 2023 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które szczegółowo wymienia substraty możliwe do wykorzystania w biogazowni rolniczej. Wspomniane rozporządzenie jest uzupełnieniem przepisów wprowadzających ułatwienia dla biogazowni rolniczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)