Forum Rolników i Agrobiznesu: Dobrostan cieląt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Forum Rolników i Agrobiznesu: Dobrostan cieląt

22.11.2019autor: Marcin Jajor

Jak definiować dobrostan cieląt i sprostać oczekiwaniom konsumentów w jego zakresie – pytaliśmy dr hab. Pawła Górkę z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.

Jednym z tematów Sesji Mleko w ramach IV Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu, były coraz większe wymogi stawiane hodowcom bydła przez konsumentów i opinię publiczną w zakresie utrzymania zwierząt, ich zdrowia i żywienia. Dobrostan, bo o nim mowa zdaje się mieć również szersze znaczenie w kontekście presji ze strony organizacji prozwierzęcych, które oczekują m.in. utrzymywania cieląt przy krowach.

– Na samym początku dobrze byłoby zdefiniować sobie, co to właściwie jest dobrostan? Niewątpliwie definicja dobrostanu, którą przyjmuje świat nauki i hodowcy różni się trochę – a nawet znacznie – od tej, którą przyjmują konsumenci. Z punktu widzenia definicji, która ja się posługuję , dobrostan sprowadza się do tego, że zwierzę powinno być zdrowe, czuć się dobrze, tj. minimalizujemy na tyle ile możemy odczuwanie bólu i dyskomfortu oraz dajemy możliwość wyrażania naturalnych zachowań – zaznaczał dr hab. Paweł Górka w rozmowie z Marcinem Jajorem z redakcji top agrar Polska.

Jak mówił nasz ekspert, jednym z ważnych oczekiwań ze strony konsumentów jest z kolei to, żeby zwierzę mogło przeżyć swoje życie warunkach, które są w jak największym stopniu zbliżone do natury, co w produkcji zwierzęcej jest trudne do zrealizowania. Niestety, te dwie ww. definicje dobrostanu zwierząt bardzo często się kłócą się ze sobą w praktyce.

–  W toku dyskusji staramy się obecnie znaleźć ewentualne kompromisy. Stworzyliśmy pewne systemy i procedury, które mają zapewnić dobrostan zwierzętom, a z drugiej strony pozwolić na produkcję żywności bezpiecznej, wysokiej jakości i to łącznie ma zapewnić odpowiedni zysk ekonomiczny hodowcom – podkreślał specjalista z UR w Krakowie.

Jednym z kluczowych wymogów, na który zwracają uwagę konsumenci jest konieczność utrzymania cieląt przy krowach. Czy to możliwe? Jakie mogą być potencjalne zalety i wady takiego rozwiązania? – zobacz rozmowę z dr. hab. Pawłem Górką z UR w Krakowie.

mj
autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Krowa plus i świnia plus – już niebawem nabór wniosków na "Dobrostan Zwierząt"!

Już w połowie marca rolnicy będą mogli składać wnioski na program „Dobrostan Zwierząt” w ramach PROW 2014-2020. Na dofinansowanie lepszego traktowania zwierząt przeznaczono 50 mln euro. Szacuje się, że z pomocy skorzysta nawet 65 tys. rolników.   

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

IV Forum Rolników i Agrobiznesu – dziękujemy, że byliście z nami!

IV Forum Rolników i Agrobiznesu za nami. Kolejny raz mogliśmy się spotkać – jeszcze liczniej niż przed rokiem – w gronie rolników, ekspertów, przedstawicieli branżowych związków i instytucji oraz firm z sektora agro by podyskutować o tym, co ważne dla rolnictwa w Polsce i Europie.

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

Przesłanie Janusza Wojciechowskiego do rolników – uczestników IV Forum Rolników i Agrobiznesu

Wśród gości zaproszonych na IV Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu był także Janusz Wojciechowski, kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa, który swój urząd obejmie 1 grudnia 2019 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)