Kurs złotego: Rada Polityki Pieniężnej oczekuje optymizmu w gospodarce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kurs złotego: Rada Polityki Pieniężnej oczekuje optymizmu w gospodarce

14.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Wczoraj w środę odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Co na nim uchwalono i czy będzie to rzutować na kurs złotego? Czytaj w Agrarlex.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są bieżące ustalenia polityki pieniężnej?
  • Ile wyniesie kurs złotego do euro?
  • Jakie zmiany na rynku finansowym przyniesie najbliższy kwartał?
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła na wczorajszym posiedzeniu stóp procentowych. Stopa referencyjna wynosi nadal 0,10%. Rada oczekuje ożywienia aktywności gospodarczej w 2021 r., którego skala będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji. 

To, co ma pozytywnie wpływać na aktywność gospodarczą to m.in. polityka pieniężna NBP. Rada podtrzymała jednak ocenę, że podwyższona niepewność oraz słabsze niż przed pandemią nastroje podmiotów gospodarczych, wraz z brakiem „wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP” będą ograniczać tempo ożywienia gospodarczego.
Zgodnie z komunikatem NBP będzie kontynuował skup skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym.  Wartość dotychczas skupionych obligacji wyniosła 107,1 mld zł.
r e k l a m a

NBP będzie kontynuował interwencje walutowe

Wydźwięk cytowanego wyżej fragmentu wskazującego na niezadowalającą skalę osłabienia (deprecjacji) kursu złotego został wzmocniony w dzisiejszym komunikacie poprzez bezpośrednie odniesienie do prowadzonych przed NBP od grudnia ub. r. interwencji walutowych. 
Rada zaznaczyła, że „w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych”. 

– Jest to zgodne z naszym scenariuszem, w którym interwencje walutowe w celu osłabienia kursu złotego będą w najbliższych tygodniach kontynuowane, mimo niesprzyjającego ich skuteczności otoczenia rynkowego. Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą w najbliższych tygodniach kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się powyżej 4,50, a jego trwały i stopniowy spadek poniżej tego poziomu rozpocznie się w II kw. br. – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.

Obniżka stóp procentowych nadal wariantem bazowym

Eksperci banku nadal podtrzymują prognozę, zgodnie z którą RPP obniży stopę referencyjną NBP z 0,10% do 0,00% w I kw. br. – najprawdopodobniej w marcu. 
Scenariusz ten jest spójny z oczekiwanym w I kw. wysokim poziomem obostrzeń, których celem będzie ograniczenie ryzyka trzeciej fali pandemii COVID-19, a także kontynuacją interwencji walutowych w celu osłabienia kursu złotego.
Treść najnowszego komunikatu RPP ma być neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

A zatem, oprocentowanie lokat w bankach – teraz niskie, będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej obniżone – może i do zera.

Opr. pł na podstawie informacji Credit Agricole


Fot. Pixabay
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Finanse

Co będzie z waloryzacją emerytur?

Obecnie odbywają się prace nad nowymi zasadami, które dotyczą waloryzacji emerytur rolniczych. Duża grupa zarówno organizacji rolniczych jak i parlamentarzystów nalega na to, aby rząd podjął działania w tym kierunku. Zdaniem tych grup, aktualnie obowiązujące regulacje nie są sprawiedliwe. 

czytaj więcej
Finanse

Podwyżka stóp procentowych silniejsza niż oczekiwano. Kiedy inflacja spadnie? Są prognozy

Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek (8 marca) decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła z 2,75% do aż 3,50%. Zmiany te mają też bezpośredni wpływ na kredyty obrotowe, zaciągane przez rolników. Istotnym czynnikiem jest tutaj także inflacja, która w najbliższym czasie będzie dalej rosła. Analitycy oceniają jednak jak oba te czynniki będą kształtowały się do 2025 r.

czytaj więcej
Finanse

Rolnicy z coraz większym zadłużeniem. Prawdziwe uderzenie dopiero nastąpi

Wprawdzie liczba rolników wpisanych na koniec ub.r. do Krajowego Rejestru Długów spadła o prawie 3,7% rdr. i o 0,2% w ciągu 2 lat, to jednak w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników z kategorii uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając w to działalność usługową. A prawdziwa katastrofa ma dopiero nadejść i to już niebawem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)