Kurs złotego: Rada Polityki Pieniężnej oczekuje optymizmu w gospodarce
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Jak rozwiązać umowę dzierżawy obwodu łowieckiego?Już dłużej nie wytrzymam z arogancją myśliwych z naszego koła łowieckiego. Zamiast współpracy i dbałości o odstrzał zwierzyny, myśliwi urządzają sobie podchody na moich polach i libacje. A stada jeleni i tabuny dzików tratują moją pszenicę i rzepak. Jak doprowadzić do rozwiązania koła łowieckiego – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Raciborza.

Kurs złotego: Rada Polityki Pieniężnej oczekuje optymizmu w gospodarce

14.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Wczoraj w środę odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Co na nim uchwalono i czy będzie to rzutować na kurs złotego? Czytaj w Agrarlex.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są bieżące ustalenia polityki pieniężnej?
  • Ile wyniesie kurs złotego do euro?
  • Jakie zmiany na rynku finansowym przyniesie najbliższy kwartał?
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła na wczorajszym posiedzeniu stóp procentowych. Stopa referencyjna wynosi nadal 0,10%. Rada oczekuje ożywienia aktywności gospodarczej w 2021 r., którego skala będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji. 

To, co ma pozytywnie wpływać na aktywność gospodarczą to m.in. polityka pieniężna NBP. Rada podtrzymała jednak ocenę, że podwyższona niepewność oraz słabsze niż przed pandemią nastroje podmiotów gospodarczych, wraz z brakiem „wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP” będą ograniczać tempo ożywienia gospodarczego.
Zgodnie z komunikatem NBP będzie kontynuował skup skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym.  Wartość dotychczas skupionych obligacji wyniosła 107,1 mld zł.

NBP będzie kontynuował interwencje walutowe

r e k l a m a
Wydźwięk cytowanego wyżej fragmentu wskazującego na niezadowalającą skalę osłabienia (deprecjacji) kursu złotego został wzmocniony w dzisiejszym komunikacie poprzez bezpośrednie odniesienie do prowadzonych przed NBP od grudnia ub. r. interwencji walutowych. 
Rada zaznaczyła, że „w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych”. 

– Jest to zgodne z naszym scenariuszem, w którym interwencje walutowe w celu osłabienia kursu złotego będą w najbliższych tygodniach kontynuowane, mimo niesprzyjającego ich skuteczności otoczenia rynkowego. Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą w najbliższych tygodniach kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się powyżej 4,50, a jego trwały i stopniowy spadek poniżej tego poziomu rozpocznie się w II kw. br. – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.

Obniżka stóp procentowych nadal wariantem bazowym

Eksperci banku nadal podtrzymują prognozę, zgodnie z którą RPP obniży stopę referencyjną NBP z 0,10% do 0,00% w I kw. br. – najprawdopodobniej w marcu. 
Scenariusz ten jest spójny z oczekiwanym w I kw. wysokim poziomem obostrzeń, których celem będzie ograniczenie ryzyka trzeciej fali pandemii COVID-19, a także kontynuacją interwencji walutowych w celu osłabienia kursu złotego.
Treść najnowszego komunikatu RPP ma być neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

A zatem, oprocentowanie lokat w bankach – teraz niskie, będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej obniżone – może i do zera.

Opr. pł na podstawie informacji Credit Agricole


Fot. Pixabay
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

Były redaktor naczelny Agrarlex. Ekonomista. Wcześniej pełnił funkcje red. naczelnego w Profi Technika oraz w Tygodniku Rolniczym (obecnie Tygodnik Poradnik Rolniczy), był też z-cą red. nacz. top agrar Polska.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Covid

Absurd z KRUS: rolnik z koronawirusem podwójnie poszkodowany

Ledwie 15 zł dziennie i tylko przez 10 dni – na tyle z zasiłku  mogą liczyć rolnicy zarażeni koronawirusem. Tymczasem osoby zdrowe, zobowiązane do poddania się kwarantannie, w związku z potencjalnym narażeniem na zakażenie, mogą uzyskać z KRUS większe pieniądze. Ile? Czytaj w Agrarlex.  

czytaj więcej
Przekazanie gospodarstwa

Koszt, dokumenty: przekazanie gospodarstwa

Za rok będę mieć wiek emerytalny, chciałbym przekazać 54 ha – gospodarstwo. Mam 3 dzieci: dwie dziewczęta, które już są mężatkami i wyprowadziły się do miasta. Syn ma wprawdzie 21 lat, ukończył szkołę rolniczą, dotychczas pracował u mnie jako domownik. Jakie formalności mamy wypełnić ja i mój syn, by skutecznie przekazać gospodarstwo? Jaki to koszt? Jakie dokumenty przygotować? Gdzie się udać? Oto porada Agrarlex - prawo bliżej rolnika.

czytaj więcej
Finanse

Zmowa na rynku pasz: Polmass i Agro-Netzwerk Polska

UOKiK wykrył zmowę na rynku preparatów mlekozastępczych. Jej stronami były firmy Polmass i Agro-Netzwerk Polska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.