Kurs złotego: Rada Polityki Pieniężnej oczekuje optymizmu w gospodarce
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Spadek: brać czy odrzucić?Otrzymałem pismo, że dziedziczę majątek po zmarłym wuju. Jakiś stary samochód, trochę maszyn oraz małe gospodarstwo – wszystko daleko od Kujaw – bo w Bieszczadach. Co, gdy odmówię spadku? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Inowrocławia.

Kurs złotego: Rada Polityki Pieniężnej oczekuje optymizmu w gospodarce

14.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Wczoraj w środę odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Co na nim uchwalono i czy będzie to rzutować na kurs złotego? Czytaj w Agrarlex.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są bieżące ustalenia polityki pieniężnej?
  • Ile wyniesie kurs złotego do euro?
  • Jakie zmiany na rynku finansowym przyniesie najbliższy kwartał?
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła na wczorajszym posiedzeniu stóp procentowych. Stopa referencyjna wynosi nadal 0,10%. Rada oczekuje ożywienia aktywności gospodarczej w 2021 r., którego skala będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji. 

To, co ma pozytywnie wpływać na aktywność gospodarczą to m.in. polityka pieniężna NBP. Rada podtrzymała jednak ocenę, że podwyższona niepewność oraz słabsze niż przed pandemią nastroje podmiotów gospodarczych, wraz z brakiem „wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP” będą ograniczać tempo ożywienia gospodarczego.
Zgodnie z komunikatem NBP będzie kontynuował skup skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym.  Wartość dotychczas skupionych obligacji wyniosła 107,1 mld zł.

NBP będzie kontynuował interwencje walutowe

r e k l a m a
Wydźwięk cytowanego wyżej fragmentu wskazującego na niezadowalającą skalę osłabienia (deprecjacji) kursu złotego został wzmocniony w dzisiejszym komunikacie poprzez bezpośrednie odniesienie do prowadzonych przed NBP od grudnia ub. r. interwencji walutowych. 
Rada zaznaczyła, że „w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych”. 

– Jest to zgodne z naszym scenariuszem, w którym interwencje walutowe w celu osłabienia kursu złotego będą w najbliższych tygodniach kontynuowane, mimo niesprzyjającego ich skuteczności otoczenia rynkowego. Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą w najbliższych tygodniach kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się powyżej 4,50, a jego trwały i stopniowy spadek poniżej tego poziomu rozpocznie się w II kw. br. – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.

Obniżka stóp procentowych nadal wariantem bazowym

Eksperci banku nadal podtrzymują prognozę, zgodnie z którą RPP obniży stopę referencyjną NBP z 0,10% do 0,00% w I kw. br. – najprawdopodobniej w marcu. 
Scenariusz ten jest spójny z oczekiwanym w I kw. wysokim poziomem obostrzeń, których celem będzie ograniczenie ryzyka trzeciej fali pandemii COVID-19, a także kontynuacją interwencji walutowych w celu osłabienia kursu złotego.
Treść najnowszego komunikatu RPP ma być neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

A zatem, oprocentowanie lokat w bankach – teraz niskie, będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej obniżone – może i do zera.

Opr. pł na podstawie informacji Credit Agricole


Fot. Pixabay
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

Redaktor naczelny Agrarlex. Ekonomista. Wcześniej pełnił funkcje red. naczelnego w Profi Technika oraz w Tygodniku Rolniczym (obecnie Tygodnik Poradnik Rolniczy), był też z-cą red. nacz. top agrar Polska.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przekazanie gospodarstwa

Koszt, dokumenty: przekazanie gospodarstwa

Za rok będę mieć wiek emerytalny, chciałbym przekazać 54 ha – gospodarstwo. Mam 3 dzieci: dwie dziewczęta, które już są mężatkami i wyprowadziły się do miasta. Syn ma wprawdzie 21 lat, ukończył szkołę rolniczą, dotychczas pracował u mnie jako domownik. Jakie formalności mamy wypełnić ja i mój syn, by skutecznie przekazać gospodarstwo? Jaki to koszt? Jakie dokumenty przygotować? Gdzie się udać? Oto porada Agrarlex - prawo bliżej rolnika.

czytaj więcej
Rolnik kontra policja

Twoje prawo do protestu cz. 4: sankcje karne

Ja rolnik – jakie mam prawo do protestu? Jakie akty prawne chronią moje prawo obywatelskie do wyrażania publicznie niezadowolenia? Jakie grożą mi kary? Oto pytania, które na kanwie jesiennych protestów z 2020 r. spłynęły do redakcji Agrarlex.

czytaj więcej
Przekazanie gospodarstwa

Przekazanie gospodarstwa rolnego: jakie podatki, jakie opłaty?

Rodzice chcą przenieść na mnie gospodarstwo rolne. Chcielibyśmy uniknąć płacenia podatków, jak więc to mądrze uczynić? Co z darowizną a sprzedażą gospodarstwa? W Agrarlex pytanie od rolnika spod Wągrowca.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a